Üniversite Kayıt Silme Dilekçe Örneği

Tüm öğrencilerin girdiği üniversiteyi bitirmesini ve çok başarılı olmasını hepimiz dileriz ama her yıl onbinlerce öğrenci üniversite eğitimlerini birçok farklı sebep ile bırakmak durumunda kalabilmektedir. Bunların arasında evlilik, çalışma, çeşitli imkansızlıklar, başarısızlık, vakit bulamama, istemediği bölümde okuma gibi birçok sebep bulunabilmektedir. Bazen de kişiye özgü sebeplerle bazende hiçbir sebep olmadan da insanlar okudukları bölümden kayıtlarını silebilirler. Üniversite Kayıt Silme Dilekçe Örneği de üniversitede kayıtlı bir öğrencinin kaydının silinmesi talebini sunmak için hazırladığımız bir örnek dilekçedir.

Dilekçenin aşağıdaki yapıda hazırlanması, eğitim kurumu hakkındaki alanların doğru biçimde doldurulması ve öğrenci bilgilerinin de eksiksiz olması gerekmektedir. Dilekçenin teslim edileceği tarih, öğrenci adı ve ıslak imzanın da öğrenci tarafından sağlanması gerekmektedir. Dilekçe hazırlandıktan sonra üniversitenin öğrenci işleri başkanlığı, bölüm başkanlığı, fakülte dekanlığı veya meslek yüksek okulu müdürlüğü gibi sorumlu birimi neresiyse oraya şahsen teslim edilmesi ve prosedürlerin tamamlanması gerekmektedir.

Bazı durumlar da herkes için sevindirici durumlar sonucunda üniversiteden kayıt silme işlemi gerektirmektedir, daha mutlu olunabilecek bir bölüme kayıt yapılması gerekliliği , yurtdışı eğitimi için kayıt silme , bir sonraki sene üniversite sınavı ile daha iyi bir bölümün kazanılması gibi durumlarda da kayıt silme işlemi yapılabilmektedir.

Siz değerli öğrencilere tavsiyemiz kayıt silme konusunda ihtiyatlı davranmanızdır, mevzuatlara göre kayıt silme işleminden cayma veya iptal edilmesi çoğunlukle mümkün olmamaktadır, YÖK kayıtlarından düştükten sonra boşalan kontenjana yatay dikey geçiş ve universite için geçişler ikinci öğretim birinci öğretim geçişi gibi geçişler ile kontenjanlar hızlı şekilde tamamlanmakta ve vazgeçme imkanları çok hızlı biçimde ortadan kalkabilmektedir.

Bu sebeple %100 emin olmadıkça ve sonuçlarını iyi araştırmadıkça üniversiteden kaydınızı silmeyiniz, üniversite danışmanınızın bilgisi ve izini dışında bu işlemi yapmayınız.

Maddi gerekçeler veya sağlık gerekçeleri gibi durumlar ile bu kararı alıyorsanız kaydınızı süreli dondurma haklarınız olduğunu daima hatırlayınız, kayıt silmeyi geleceğiniz için daha iyi bir imkan sunmayacaksa ve başka bir çareniz yoksa lütfen kullanmayınız.

Üniversiteden kayıt silinirken eski dönem harç borcunun ödenmesi , yemekhane veya yurt ücretlerinin ödenmesi , öğrenci kimliğinin teslim edilmesi, Öğrenci dosyasında bulunan eski eğitimine ait diplomanın aslının şahsen geri alınması , Emanet alınan kitapların kütüphaneye iletilmesi , Araç giriş kartı gibi ek kimlik vb sağlanan imkanların geri teslimi gibi çok çeşitli şartlar üniversiteler tarafından talep edilebilmektedir. Öğrencinin kaydının tam olarak silinebilmesi için üniversitedeki prosedürlerin tamamının şahsen tamamlanması veya noterden vekaletname çıkartılması gerekmektedir.

………………………… Üniversitesi

………………………… Fakültesi Dekanlığına

………………………… Bölüm Başkanlığına

………………………… Enstitüsü Müdürlüğüne

………………………… Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğüne

Öğrenci No:

Fakülte :

Bölüm :

Adı Soyadı :

Tc Kimlik No :

Yukarıda bilgilerini sunmuş olduğum fakülte ve bölümde kayıtlı öğrencinizim.

…………………………………………………………………………………………………. sebebi ile üniversitenizdeki eğitimimi sonlandırma kararı aldım. Kaydımın silinmesi ile YÖK , Üniversiteniz , TC Yasaları ve diğer her çeşit mevzuatlardaki hak kayıplarımın bilincinde olduğumu, hepsini kabul ettiğimi beyan ederim. Üniversitenizdeki kaydımın silinmesi talebimin kabulünü ve gereğini saygılarımla arz ederim.

Tarih :

İsim Soyisim :

İmza :


Üniversite Kayıt Silme Konusunda İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler:

Scroll to Top