Dilekçe ÖrneğiDilekçe Örnekleri, Dilekçe Nasıl Yazılır, Word Pdf Dilekçe İndir, Dilekçe Yazma, Dilekçe Örneği
dilekceornegi.com'a hoş geldiniz.
Öğrenci Pasaportu Dilekçe Örneği

Öğrenci Pasaportu Dilekçe Örneği

Türk Vatandaşlığı Başvuru Formu
Dışişleri Bakanlığı Dilekçe Örneği

Öğrenci Pasaportu (Harçsız Pasaport) Nedir?

Bildiğimiz bordo pasaporttan hiçbir farkı bulunmayan öğrenci pasaportunun en önemli özelliği harç ödemeden sahip olunabilmesi. 2016’da yapılan düzenlemeye göre 25 yaşın altındaki bütün öğrencilerin harçsız öğrenci pasaportu çıkartma hakkı bulunuyor. Size düşen sadece defter bedelini ödemek. 2020 pasaport defter bedeli 160 TL iken, 2021 yılında bu bedel 180 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Harçsız öğrenci pasaportuna sahip olabilmek için iki kriter mevcut: 25 yaşın altında olmak ve öğrenci olmak. Üniversite, açık öğretim veya lise fark etmiyor. Eğer pasaporta 21 yaşında başvurduysanız süresi 4 yıl, 18 yaşında başvurduysanız 7 yıl olarak ayarlanıyor. Eğer 24 yaşında öğrenci pasaportuna başvurursanız sadece 1 yıl kullanma hakkınız var. Pasaport 25 yaşına bastığınız gün geçerliliğini yitiriyor. 18 yaşından küçük öğrenciler ise sadece defter bedelini ödeyerek 5 yıllık harçsız öğrenci pasaportu alabilirler. 

Öğrenci Pasaportu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci pasaportuna da tıpkı bordo pasaportta olduğu gibi Nüfus Müdürlüğü’nün resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr  adresinden başvuru yapıyorsunuz. Pasaport sekmesini tıkladıktan sonra pasaport türü olarak bordo pasaportu seçip adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı girip pasaporta başvurmak istediğiniz il ve ilçe nüfus müdürlüğünü seçiyorsunuz. Burada herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, ikametgahınızın dışında bir nüfus müdürlüğünde de pasaport başvurusu yapabilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1) TC kimlik kartı ve fotokopisi

2) 2 adet biyometrik fotoğraf

3) Pasaport defter bedelinin dekontu (180 TL)

4) Öğrenci belgesi 

5) Varsa eski pasaport

6) 18 yaş altındaki öğrenciler için muvafakat belgesi

Not: Ekte yer alan dilekçe örneğinde belirtilmiş davet yazımı ve nüfus cüzdanı fotokopilerini, bazı üniversiteler talep ederken bazı üniversiteler talep etmemektedir. Kurumunuzun öğrenci işlerine danışarak dilekçenin yanında temin etmeniz gereken belgeleri öğrenebilirsiniz.

Harçsız Pasaport Dilekçe Örneği PDF İndir

Harçsız Pasaport Dilekçe Örneği Word İndir

Dilekçe Örneği
error: