KYK Yurt Nakil Başvurusu Dilekçe Örneği

KYK Yurt Nakil Başvurusu

KYK, yurt başvurusu yapan öğrencinin eğitim göreceği il yada ilçeye uygun olarak fiyatlandırma ve dağılım yapmaktadır. Ayrıca, KYK, öğrencilerin kazandıkları yurt imkanlarının devamlılığını sağlamak amacı ile yurt nakil işlemleri de sunmaktadır. Bu imkandan yararlanmak için öğrenciler, Yurt Müdürlüğüne dilekçe vermekle yükümlüdürler. Bu işlemi yapmak için ise, KYK’nin resmi internet sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz Şehriniz de bulunan KYK Bölge Müdürlüğüne gidip, dilekçenizi vererek de başvuru yapabilirsiniz.

Nakil yapmak isteyen öğrenciler için öncelikli durumlar da mevcuttur. Bedensel engel, okula mesafe, kardeş durumu öncelikli durum olarak belirlenmiştir. Bu ayrıcakların bulunduğu öğrencilere öncelik tanınmaktadır. Bunun yanı sıra nakil isteyen öğrenci, nakil istediği yurttaki yatak sayısına göre işleme alınacaktır. İlgili dilekçe örneğine ve konuyla ilgili diğer ayrıntılara, yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

KYK Yurt Başvurularında Öncelikli Öğrenciler Kimlerdir?

KYK yurdu başvurularında öncelikli öğrencilerin bulunduğu kategoriler şunlardır: 

 • Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,
 • %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
 • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,
KYK Yurdunda Kaç Gün İzin Alma Hakkı Vardır?

Yurtlarda barınan öğrencilerin izin hakkı; yükseköğrenim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller ile hafta sonu (cumartesi – pazar) ve diğer resmi tatiller hariç, bir öğretim döneminde toplam 60 gündür.

KYK Yurt Şikayetleri Nereye Yapılır?

Her türlü yurt şikayeti, KYK çağrı merkezi numarası aranarak, bildirilebilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü çağrı merkezi telefon numarası: 444 19 61

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü adresi: Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 Çankaya / Ankara

KYK Yurt Kaydı Nasıl Sildirilir?

KYK yurt nakil işlemleri yerine, fikrini değiştirip ev tutma arayışı içine giren öğrenciler de bulunmaktadır. Bu durumda, öğrenci yurttan kaydını sildirmek istediğinde kendisine verilmiş olan malzemeleri görevlilere teslim eder ve idareden de temin edebileceği ilişik kesme belgesini gerekli birimlere imzalatır. İmzaların tamamlanması halinde kaydını sildirir. Bunlara istinaden güvence bedeli ve gün bazında yatak ücreti öğrenciye iade edilecektir. İlişik kesme dilekçesinde mutlaka öğrenciye veya veliye ait bir IBAN numarası belirtilmelidir. Konuya ilişkin daha detaylı bilgi için kayıtlı olduğunuz Yurt Müdürlüğünün idaresinden yardım alabilirsiniz.

Konuya ilişkin daha detaylı bilgi için, yazımızın sonunda yer alan “KYK Yurt Kayıt Sildirme” başlıklı bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KYK Yurt Nakil Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Şehriniz de bulunan KYK Bölge Müdürlüğüne giderek dilekçenizi vermeniz gerekmektedir. Geçmek istediğiniz 3 yurdu sayfa üzerinde sıralayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Dilekçenizi ne kadar erken verirseniz süreç o kadar lehinize olacaktır.

KYK Nakil İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

KYK nakil talebi, başvurulan süreçten itibaren genelde 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi kurumlarda yapılan çoğu işlemde olduğu gibi KYK nakil talebinin sonuçlanması için belirli bir süreç gerekmektedir.

Ayrıca, aşağıdaki E-Devlet KYK kredi nakil talebi sorgulama sayfası üzerinden başvurunuz ile ilgili bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yurt Başvuru Sonucu Sorgulama e-Devlet internet sayfası

KYK Yurt Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde kimi zaman KYK yurdu, okula nispeten uzak bir bölgede çıkabilmektedir. Bu durum da öğrencileri yurt değiştirme arayışına itebilmektedir. Diğer taraftan, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin odalarındaki kişi sayısının fazlalığı veya yaşam standartları gibi durumlara ayak uyduramayan öğrencilerde yurt değiştirerek farklı bir yurtta şanslarını denemek isteyebilirler.

Not: Yurt değiştirme işlemi, 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilir: 

1. Yöntem: Şehriniz de bulunan KYK Bölge Müdürlüğüne giderek dilekçenizi vermeniz gerekmektedir. Geçmek istediğiniz 3 yurdu sayfa üzerinde sıralayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

1. yöntemi seçmeniz durumunda hazırlamanız gereken dilekçe örneğine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu yöntemde farklı senaryolar içeren iki dilekçe sunulmuştur. Tarafınıza uygun olan dilekçeyi, kişisel bilgilerinize göre doldurup ilgili birime teslim ediniz.

2. Yöntem: Birinci adıma nazaran ikinci adım çok daha pratiktir. Öğrencinin yapması gereken e-Devlet sistemi üzerinden “Kredi / Burs Nakil Başvurusu” sayfasında gerekli adımları tamamlamak. Yurt nakil işlemi için bu adım her ne kadar pratik olsa da bu yöntemde geçmek istediğiniz yurdu seçebilmeniz mümkün değildir. Öte yandan, okul değiştirdiği için yurt değiştirmek isteyen öğrencilerin, bu yönteme başvurması çok daha sağlıklı olacaktır. Üniversiteye uzaklık gibi nedenlerle yapılacak nakil talebinde ise 1. yönteme başvurulabilir.

Kredi / Burs Nakil Başvurusu e-Devlet internet sayfası

KYK Yurt Nakil Başvurusu Dilekçe Örneği (1)
                T.C.
           GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
    YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
                          ANKARA
   
   
   ...... Üniversitesinin, ...... Fakültesi, ...... Bölümü, .... sınıf, ...... numaralı öğrencisi iken; ...... Üniversitesinin, ....... Fakültesi, ...... Bölümüne yatay geçiş hakkı kazandım. .../.../.... tarihinde kaydımı yaptırdım.
   Kurumunuzun yurt imkanından yararlanmaktayım. ...... Yurt Müdürlüğündeki barınma hakkımın nakli için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. .../.../....


                               İmza
                             Ad Soyad

Adres  :
T.C. No :
Tel No :
e-Posta :

Ekler:
  1. Yeni üniversite kayıt olunduğuna dair öğrenci belgesi (1 adet)
  2. Eski üniversiteye ait transkript (1 adet)
  3. Kayıtlı olunan yurdu gösterir belge (1 adet)                     
KYK Yurt Nakil Başvurusu Dilekçe Örneği (2)
                T.C.
           GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
    YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
                          ANKARA
   

   ....... Üniversitesinin, ....... Fakültesi, ....... Bölümü, .... sınıf, ....... numaralı öğrencisiyim.
   .../.../.... tarihinde kayıt hakkı kazandığım ....... Yurt Müdürlüğünün, kayıtlı olduğum üniversiteye uzak olmasından dolayı ....... Yurt Müdürlüğüne naklimin ivedilikle gerçekleştirilmesini istiyorum. 
   Bu hususta gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. .../.../....


                               İmza
                             Ad Soyad

Adres  :	
T.C. No :
Tel No :
e-Posta :

Ekler:
  1. Kayıtlı olunan üniversiteye dair öğrenci belgesi (1 adet)
  2. Kayıtlı olunan yurdu gösterir belge (1 adet)

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. Görsel: HSE University

Yurt Nakil İşlemi Sürecinde Faydalı Olabilecek İnternet Adresleri:

Yurt Nakil İşlemi Dışında Göz Atmak İsteyebileceğiniz Benzer İçerikler:

Scroll to Top