KYK Geri Ödeme Erteleme Dilekçesi

KYK öğretim kredisi üniversite öğrencilerinin temel yaşamsal giderleri için ailelerine yüklerini azaltacak ve rahat edebilecekleri bir maddi imkan sağlanması için kamu imkanları ile sağlanan bir kredidir. Yani ünversite okuyan kişiler KYK kredisi alabilir ve eğitimleri bittikten belirli bir süre sonra bu borcu geri ödemeye başlarlar. Adı Kredi olsa da KYK borcu tanımlanan sürede geri ödenmeye başlanırsa uygulanacak faiz son derece sembolik bir faizdir. Fakat KYK borcunun ödeme vadesinde ödenmeye başlanmaması halinde mevzuata göre kamu alacaklarına uygulanan faizlerin belirli tanımlarına dahil olan bir faiz uygulanmaya başlanacaktır ve yıllar boyunca ödenmemesi halinde KYK borçları rahatsız edici boyutlara varabilmektedir.

Tüm kamu alacakları gibi KYK borcu , kyk öğretnim kredisi , kyk katkı kredisi de kamu alacağıdır yani bir vatandaşın devlete borcudur, devlet tüzel kişiliği aslında milletin kendini yönetmek için kurduğu kurumlar olması sebebi ile tüm kamu borçları bir vatandaşın kendi hariç diğer tüm vatandaşlara olan borcu olarak değerlendirilmektedir ve devlet kurumları kamu adına tahsiline gayret edecektir. Çok uzun süreli ödenmeyen ve muhatap dahi olunmayan KYK borçlarında banka hesap blokesi , motorlu araç elektronik hacizi gibi birçok durum ile karşılaşılabilinmektedir. Bu sebep ile KYK borçlarını kyk öğrenim kredisi kyk katkı kredisi ödeme vadesinde usulünce ödenmeye başlanması için gayret edilmelidir.

Tabiki maddi imkanı olan kimse borçlu kalmak istemez, ödenmiyorsa genellikle maddi imkansızlıklar veya işsizlik askerlik vb durumlar sebebi ile olmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu yani Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı toplumda KYK geri ödeyememe sebepleri ile ilgili değerli öğrencilerin durumları ile ilgili başvurularını dikkate alarak önemli bir adım atarak belirli bir süre işsiz durumda olan ve askerlik görevine giden gençlerin KYK kredi geri ödemelerinde erteleme hakkı tanımaya başlamıştır.

Bu sevindiricidir çünki siz değerli öğrenciler çalışma hayatına girip maddi özgürlüğünüze adım attıktan sonra ivedi temel ihtiyaçlarınız ve ihtiyacı varsa ailenizin ihtiyaçlarını gördükten sonra memnuniyet ile KYK borçlarınızı uygun ödeme seçenekleri ile ödeme niyetlisi olacağınızı tüm kamu kurumları bilmektedir.

KYK Geri Ödeme Erteleme işlemi için TC Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğretim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi makamına dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Mevzuat ve Yönetmeliklerde işsizlik durumunda ne kadar süre ile erteleneceği belirtilmemiş olsa bile askere giden kişiler için terhis sonrası 1 takvim yılı ertelendiği çeşitli yerlerde belirtilmektedir.

KYK Geri Ödeme Erteleme Dilekçesi aşağıda sizin ile paylaşacağımız metin biçiminde sunulabilecektir, aşağıdaki metni alarak kişisel bilgileriniz ile doldurarak bulunduğunuz ilde yer alan kredi yurtlar kurumu müdürlüklerine şahsen teslim etmeniz yada Yüksek Öğretim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara adresine PTT ile ulaştırmanız gerekmektedir. Dilekçe yanıt süresi 30 gün olup dilekçe beyanında gerçek dışı ifadeler bulunmamalıdır. Yani askere gitmeyecek bir kişi askerlik sebepli erteleme istememelidir veya çalışan bir kişi işsizlik sebebi ile erteleme talep etmemelidir.

Tüm başvurular ve erteleme gerekçeleri incelenmekte olup gerçek dışı beyanlar kanunen suç teşkil etmektedir.

KYK Geri Ödeme Erteleme Dilekçesi

		Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı
		Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
		Kredi Dairesi Başkanlığına


	Dilekçe Konusu : KYK katkı kredisi borcumun ertelenmesi istemimin sunulmasından ibarettir.	İsim Soyisim : 
	
	TC Kimlik No : 

	İkamet Adresi : 

	Cep Telefonu : 

	Eposta Adresi  :

	

	Kurumunuzdan Üniversite eğitimim süresince katkı kredisi kullanmış durumdayım. Mezuniyetimden bu yana sürekli bir işe girme imkanım olmaması ve şuanda işsiz olmam sebebi ile KYK katkı kredisi borcumu ödeme imkanım maalesef bulunmamaktadır. 

	Kurumunuzdan kullandığım katkı kredisi borcumun geri ödeme taksitlerinin işe başlayarak ödeme imkanı kazandığım döneme kadar ertelenmesi için gereğini saygılarım ile arz ve talep ederim.

	İşe başladıktan makul süre sonra KYK katkı kredisi borcumun tamamını taksitler halinde eksiksiz biçimde ödeyeceğimi kabul , beyan ve taahhüt ederim.
							Tarih : 

							İsim Soyisim :

							İmza :

	
Scroll to Top