Askerlik Durum Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

“Askerlik Durum Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?” başlıklı içeriğimizde; askerlik durum belgenizi temin etmek istemeniz halinde yapılması gerekenlere ilişkin detaylara ve ilgili e-Devlet bağlantısına yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi Nedir?

Askerlik durum belgesi, bahse konu olan kişinin askerlik görevini yerine getirmiş olduğunu veya tecili varsa bu tecilin hangi tarihler arasında olduğunu gösteren resmi belgedir. En kaba tabiriyle, kişinin askerlik durumunu gösteren bu belgeyi temin etmenin ise iki yolu bulunmaktadır. “Askerlik durum belgesi nedir ve nasıl alınır?” sorusuna aradığınız yanıtları daha detaylı olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öte yandan, kimi vatandaşlar askerlik durum belgesi ile askerlik terhis belgesini birbirine karıştırmaktadır. Askerlik terhis belgesi askerliğinizi başarıyla tamamladığınızı gösteren belge iken askerlik durum belgesi askerliğinizin durumu ne ise onu gösteren belgedir. Askerlik durumu ise “yaptı, muaf veya tecilli” olmak üzere üçe ayrılır.

Askerlik Durum Belgesi Ne İşe Yarar?


Erkek adaylar için askerlik durum belgesi sorgulama sık sık başvurulan bir işlemdir. Özellikle iş başvurularında askerlik durum belgesi istenmektedir. Böylelikle, işe alınacak erkek adayların; askerliğini yapıp yapmadığı, muaf olup olmadığı veya tecilli olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca, askerlik durum belgesinde tecilli ise tecil süresi, yapmışsa terhis tarihi gibi bilgiler de yer almaktadır.

Askerlik Durum Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Resmi askerlik durum belgesi, kişinin durumunda değişiklik meydana gelene kadar geçerlidir. Askerliğini yapan ve terhisleri sırasında birliklerinden almış oldukları askerlik terhis belgeleri de bu amaçla kullanılabilmektedir. 

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik durum belgesi, e-Devlet üzerinden veya en yakın askerlik şubesinden kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi askerlik durum belgesi askerlik şubelerinden veya e-Devlet üzerinden oldukça pratik bir şekilde alınabilmektedir. Aşağıda yer alan e-Devlet bağlantısına tıklayıp giriş yaparak askerlik durum belgenizi pdf formatında indirebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı – Askerlik Durum Belgesi Sorgulama


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:

Scroll to Top