Askerlik Tecili Bozdurma Dilekçesi Örneği

Askerlik Tecili asker adayının askerlik görevini daha sonraki bir dönemde yapmayı dilemesi sonucunda , yani asker adayının talebi ile yapılan bir işlemdir. Tecil talebinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan bir gerekçe taşıması önemlidir, bu gerekçe eğitimin devam etmesi gibi MSB tarafından belirtilen gerekçelerden herhangi biri olabilir. Ayrıca sağlık ile ilgili devam eden tedaviler de askerlik için makul tecil gerekçeleri olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca halihazırda bir ferdi asker olan ailelerde diğer kardeşin tecil talebi de kabul görmektedir.

Askerlik tecili yine şahsen başvurularak yapılan bir işlemdir, genellikle çok yüksek miktarda öğrenci bulunduğu için üniversite eğitimine hak kazanan öğrenciler için üniversiteler MSB ‘a öğrencilik durumunu bildirmektedir. Ayrıca YÖK sisteminde öğrencilik kaydı olan öğrenciler için de günümüzde askerlik celbi düzenlenmemektedir. Fakat askerlik celbi çıkmış, yoklama kaçağı veya bakaya durumunda bulunan asker adaylarının öğrenci belgeleri ile askerlik şubelerine başvurarak askerlik tescil işlemlerini yaptırmaları önemlidir.

Askerlik Tecili şahsen yapılan veya eğitim sebebi ile eğitim kurumları tarafından yapılan bir işlemdir ve tecil günlük veya haftalık olarak değil genellikle yıllık dönemler ile yapılabilen bir işlemdir, askerlik tecili kişisel sebepler ile bozulabilmektedir yani tecil edildiği süreden önce asker olmak isteyen kişiler askerlik tecillerinin kaldırılması yani tescil bozdurma işlemi için başvurarak daha erken bir zamanda askere gidebilirler. Daha erken zamandan istediğiniz zamanda askere gidebileceğinizi düşünmeniz yanlış olur. Asker alma dönemleri silahlı kuvvetler ihtiyaçları doğrultusunda gerekli personel sayı ve türüne göre asker alma dairesi tarafından belirlenmektedir. Tecili olmayan asker adayları dönemlerine göre askerlik celbine alınmaktadır, bu sebeple tecili bozdurmanız halinde asker adayı olacağınızı ve MSB takvimine göre askerliğinizin başlayacağını unutmayınız. Askerlik acemi birliğine teslim olduğunuz gün başlar ve gün hesaplaması ile tamamlanmaktadır.

Askerlik Tecili Bozdurma Dilekçesi ikametgahınızın bağlı olduğu askerlik şubesinden , nüfus kütüğünüzün bağlı olduğu askerlik şubesinden veya bölge dışı askerlik işlemi kabul eden tüm askerlik şubelerinden yapılabilmektedir. Genellikle her ilde en az bir tane farklı şehir doğumlu veya ikametli asker adayının işlemlerini yapan askerlik şubesi bulunmaktadır. Askerlik Tecili bozdurma işleminin yapılması için askere gitme kararını şahsen almış olmanız önemlidir, herhangi bir sebeple askerliğe kendinizi hazır hissetmiyorsanız veya tecilinizi bozmayınız. Tecili bozduğunuz zaman ilk celp döneminde askere alınma ihtimaliniz de bulunmaktadır, Tabi birkaç celp dönemi bekleme ihtimaliniz de sözkonusudur.

Askerlik tecili günümüzde eş anlamlısı olan askerlik erteleme olarak da kullanılabilmektedir, resmi yazışmalarda da kurumdan kuruma askerlik tecili veya askerlik erteleme olarak anılabilmektedir. Bu sebeple her iki yazımın da eş anlamlı olduğunu düşünerek hareket ediniz.

Aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz Askerlik Tecili Bozdurma Dilekçesi Örneği ni kişisel bilgileriniz ile doldurarak başvuru yapmış olduğunuz askerlik şubesine hitaben yazarak şahsen teslim ediniz, askerlik tecil iptali işlemi en çok 30 gün içerisinde tamamlanmaktadır, durum tüm askerlik şubeleriden takip edebilirsiniz.

Yurttaşların Askerlik işlemleri Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır, Milli Savunma Bakanlığı Edevlet hizmetlerinde birçok işlem için sayfalar hazırlamıştır bu hizmetler arasında bu makalemize konu olan Askerlik Tecili yani askerlik erteleme , askerlik erteleme yani askerlik tecilinin kaldırılması yani tecil Bozdurma da dahildir. Edevlet hizmetleri içerisinde Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında görüntülenebilmektedir. Ayrıca MSB Önemli adresleri yine yazının sonunuda bilgilerinize sunulmuştur.

Edevlet hizmetleri arasında Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü hizmetleri başlıklar halinde aşağıdaki gibidir ; askerlik erteleme askerlik tecili başvurusu ve iptali , askerlik durum belgesi sorgulama ve doğrulama , ASAL randevu alma , ASAL yoklama işlemleri , Bedelli Yedek Subay Yedek Assubay Er Sınıflandırma ve Sevk işlemleri , Sevk başvuru belgesi doğrulama , Seferberlik Sorgulama , Lojistik ve Motorlu araç seferberlik Hizmetleri , Şehit ve Gazi Yakınları için kira yardımı başvurusu , Elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama , İstiklal Madalyası Başvuru işlemleri gibi işlemler yer almaktadır. Bu makalenin en alt kısmında edevlet Milli Savunma Bakanlığı hizmetleri sayfası yer almaktadır, bu link aracılığı ile tüm hizmetlere edevlet üzerinden erişmeniz mümkündür.

Askerlik Tecili Bozdurma Dilekçesi Örneği , Askerlik Erteleme İptali Dilekçesi Örneği	
	....................... Askerlik Şubesi Başkanlığına


	İsim Soyisim :

	Tc Kimlik No : 

	İkamet Adresi : 

	Telefon :

	Eposta : 

	Tecil Tarihi : 

	Tecil Sebebi : 

	
	
	
		Askerlik görevimi ................ tarihine kadar tecil etmiş durumdayım. ................................................................................................................ sebebi ile askerlik tecilimin bozulması (askerlik ertelemesinin iptali) ve askerlik işlemlerimin yapılarak askerlik görevime başmamam için gereğini saygılarım ile arz ederim.

	Mezuniyetim ile ilgili belgeleri dilekçe ekinde saygılarım ile sunarım.								Tarih : 

								İsim Soyisim : 

								İmza :
	

Edevlet üzerinde sunulan Milli Savunma Bakanlığı hizmetleri sayfası : https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-bakanligi

MSB Asker Alma Genel Müdürlüğü Telefonu : +90 312 410 6000
MSB Asker Alma Genel Müdürlüğü Adresi : Devlet Mahallesi Merasim Sokak No:4/A 06550 ÇANKAYA ANKARA
https://asal.msb.gov.tr/

MSB Personel Temin Merkezi Telefonu :+90 312 562 0543
MSB Personel Temin Merkezi Adresi : Cebeci Mahallesi Tıp Fakültesi Caddesi P.K. 06620 CEBECİ ANKARA
http://personeltemin.msb.gov.tr/

Millî Savunma Bakanlığı Telefonu : +90 312 402 6100
Millî Savunma Bakanlığı Adresi : Bakanlıklar 06100 ANKARA TÜRKİYE
http://www.msb.gov.tr/

Scroll to Top