Askerlik Tecili Dilekçe Örneği

Askerlik Tecili Nedir?

Tecil erteleme anlamına gelmektedir. Zorunlu askerlik görevine gidilmesine engel olan durumlar tecil (erteleme) nedenleri arasında yer alır. Kişi 21 yaşına gelmiş ve bir yükseköğretim kurumunda öğrenci ise askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir. İlk askerlik tecil işleminde, genelde 6 yıl erteleme verilmektedir.

Askerlik Tecil Süresi Kaç Yıldır?

Tezli Yüksek lisans öğrencileri için 3 yıl 4 ay, Tezsiz Yüksek lisans öğrencileri için 1,5 yıl, Doktora öğrencileri için ise 6 yıl süreli tecil yapılmaktadır. Öğrencilerin askerlik durumlarıyla ilgili tarihleri dikkatle takip etmeleri gerekir.

Kayıt Yenilemediğim Takdirde Askerlik Tecilim İptal Edilir mi?

Evet, kayıt yenilememe, mezun olma ve yatay geçiş durumlarında öğrencinin askerlik tecili iptal edilir.

Kayıt Yenilemediğim Tarihler, Askerlik Tecili İçin Tanınan Süreden Sayılır mı?

Evet, belirtilen süreler kayıt tarihinizden itibaren geçerlidir.

Askerlik Görevi İçin Öğrenci Kaydımı Dondurabilir miyim?

Öğrenciler, askerlik hizmeti için kayıt dondurma hakkına sahiptir.

Askerlik Sebebiyle Kayıt Dondurma İşlemi İçin Ne Yapmam Gerekir?

Öğrenci ilk olarak Enstitüye sevk tehiri iptal dilekçesi verir. Öğrencinin askerlik tecili iptal edildikten ve askerlik hizmetine sevki yapıldıktan sonra, askerlik hizmetine sevk edildiğine dair belge ile beraber kayıt dondurma işlemi için dilekçe verilir. Gerekli diğer işlemler Enstitü tarafından tamamlanır.

Bakaya Durumunda Askerlik Tecil İşlemi Yapılır mı?

Öğrencinin ilgili kurumlara başvurarak bakaya halinden çıkması gerekir. Daha sonra bakaya halinde olmadığına dair belgeyle birlikte askerlik tecil işlemi için dilekçe vermesi gerekmektedir.       

Askerlik Tecil İşlemlerinde Yaş Sınırı Kaçtır?

Askerlik hizmetine sevk işlemlerinde yaş sınırı 35 yaştır.

Askerliğimi Tecil Ettirmek İçin Hangi İşlemleri Yerine Getirmem Gerekir?

Öğrencinin askerlik hizmeti tecil edilebilmesi için yeni kayıt yaptırmış veya kayıt yenilemiş olması gerekir. Daha sonra akademik takvimde belirtilen tecil işlemleri tarihinde Enstitü Web sayfasında yer alan Gerekli Formlar sekmesindeki Askerlik Hizmetine Sevk Tehiri formunu doldurup Enstitüye teslim etmesi gerekir.

Askerliğimin Tecil veya İptal Edildiğini Nasıl Öğrenirim?

Enstitü Web sayfasında yer alan Askerlik İşlemleri sekmesindeki ek metinde öğrencilerin askerlik durumlarına ilişkin bilgiler yayınlanmaktadır. Ayrıca gerekli bilgilendirilmeler, öğrencilerin e-mail adreslerine gönderilmektedir.

Not:Öğrenciler İçin Bedelli Askerlik Başvurusu Dilekçe Örneği” başlıklı yazımızdan da bedelli askerlik ve başvurularının nereden, ne şekilde yapılabildiğini öğrenebilirsiniz.

Askerlik Tecili Dilekçe Örneği:

                              .../.../....


       ............. ASKERLİK ŞUBESİ BAŞKANLIĞINA
		           (...İL YAZINIZ...)

  
   .../.../... doğmuş olmam nedeni ile kanunen .................. celp döneminde askerlik görevine başlamam gerekmektedir. Ancak .................................. nedenlerinden dolayı kanunların bana tanımış olduğu hak ile askerliğimin .... yıl süre ile tecil edilmesini istiyorum. 

   Gereğini arz ederim.
 
                                Ad Soyad
                              TC Kimlik No
                                  İmza


EKLER:
1) Tecil işlemine ilişkin evraklar
Scroll to Top