Ağaç Bedeli Dilekçesi

Günümüzde ağaç ve fidan dikiminin, insan yaşamı için ne denli önemli olduğu bilinmektedir. Bunun ışığında ağaçlandırma, ağaç bakımı ve ağaç nakil (transplantasyon) çalışmaları, oldukça kritik ve uzmanları tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir.

Ağaç üzerine olan diğer dilekçe yazılarımıza da aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Belediye Ağaç Bakımı Kesme Budama Dilekçe Örneği

Ağaç Nakil (Transplantasyon) Dilekçe Örneği

Ağacın önemine rağmen kimi zamanlar bölgede yapılacak çalışmalar için, ağaçlar kesilmek durumunda kalabilir. Belediye tarafından evinizin etrafında zorunlu kesilen ağaçlar için, ağaç bedeli parasını belediyeye yazacağınız bir dilekçeyle tahsis edebilirsiniz.

Ağaçlandırmanın Amacı

Ağaçlandırma ya daha önce ormanlık olan alanların yeniden ağaçlandırılması, canlandırılması ya da daha önce ormanlık olmayan geniş düzlüklerde, arazilerde sıfırdan ağaçlandırma çalışmaları şeklinde gerçekleştirilir.

Ağaçlandırma faaliyeti esasen ekosistemde önemli işlevleri olan, havadaki oksijen-kabon gibi gazların dönüşümünde birinci dereceden etkin doğal bitki örtüsü ve ormanların yok oluşlarıyla veya alanlarının gittikçe azalmasıyla ön plana çıkan bir yaklaşımdır. Mevcut doğal, bitki ve hayvan türlerinin çeşitliliğiyle özgün bir habitat sunan doğal ormanların korunmasının yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları küresel iklim değişiklikleri gibi küresel bazı felaketlerin etkilerinin azaltılması ve kâğıt, mobilya gibi sanayi ürünlerinin kullanımında doğal ormanlık alanları yerine kulanılması açısından uygulanan önleme çalışmaları arasında yer almaktadır. Ancak ağaçlandırma bölgelerinin oluşumu binlerce yıl süren doğal orman alanlarının sahip olduğu bitey ve direy çeşitliliğine sahip olmadığı da unutulmamalıdır.

Ağaçlandırma Teknikleri

Ağaçlandırma çalışmaları genel olarak açılan çukurlara tohum veya fidan dikilerek yapılmaktadır. Ağaçlandırma çalışmalarında genellikle hızla büyüyebilen çam, sedir gibi ağaçlar tercih edilmektedir. Ağaç seçiminde, ağaçlandırılacak alanın iklim, yağış ve sulama imkânları göz önünde bulundurulur. Sulama imkânı bulunmayan ve az yağış alan alanlarda susuzluğa dayanabilen ve yörenin iklimine dayanıklı orman ağaçları (iğde, alıç, kuşburnu vb.) seçilir. Kendiliğinden hızla çoğalan bu tür ağaçlar, bulunduğu bölgede birçok hayvan türünün de barınmasına olanak verir. Bu hayvanlar sürekli tohum taşıyarak ormanın büyümesine yardımcı olurlar. Bazı ağaç türlerinin çoğalması için bölgeye sincap gibi tohum taşıyan ve saklayan hayvanlar getirip yerleştirmek de bir ağaçlandırma tekniğidir.

Ağaç Bedeli Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kimi zaman mecburiyetten belediye tarafından evinizin etrafındaki ağaçlar kesilebilmektedir. Kesilen ağaçlar dolayısıyla, ağaç bedeli talebiniz için aşağıdaki dilekçe örneğini ister el yazınızla ister word/pdf formatında indirip doldurunuz. Doldurduğunuz dilekçeyi ağaç bedeli talep ettiğiniz bölgenin bağlı olduğu belediyeye teslim ediniz.

Ağaç Bedeli Talebi Dilekçe Örneği:

         .............. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
             Fen İşleri Müdürlüğü   Yapılan yol çalışması sırasında bahçemde kesilen ağaçların tespitinin yapılarak bedelinin ödenmesini saygılarımla arz ederim. 


                                 Tarih
                               Ad Soyad
                                 İmza

Adres     :
T.C. Kimlik No:
Cep Tel    :

Ekler:
1) Tapu fotokopisi
Scroll to Top