Bahçe Duvarı İzin Dilekçesi

Hangi Durumlarda Bahçe Duvarı Yapılır?

Yıkılan Bahçe Duvarı İçin Yenileme Talebi – İsteğe Bağlı Bahçe Duvarı İzni

İstek dahilinde bahçe duvarı yaptırmak için konutunuzun bağlı olduğu belediyeden izin almalısınız. Bunun yanı sıra bölgede yapılan çalışmadan dolayı belediye tarafından yıkılan bahçe duvarının tekrardan yapılması için de belediyeye başvurabilirsiniz. Bu iki durumda yazılması gereken dilekçeler birbirinden farklı olup bu yazımızda bulacağınız dilekçe örneği, birinci duruma istinaden hazırlanması gereken dilekçedir.

Yıkılan bahçe duvarının tekrardan yapılması talebi için gereken dilekçe örneğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bahçe Duvarı Yapmak İçin İzin Almak Gerekir mi?

Koronavirüs sürecinde ev sahipleri, bahçelerinde hem güvenliği hem de özel alanı artırma amacıyla bahçe duvarı yaptırmak istiyorlar. Tabii bu durum da akıllara bir soruyu getiriyor: Bahçe duvarı yapmak için izin almaya gerek var mı? Gerekli yönetmelikler dikkate alındığında eğer bahçe duvarında iskele kurumu yapılmayacak ise herhangi bir izin almanıza gerek yok fakat uymanız gereken bazı sınırlılıklar var. Eğer yaptıracağınız duvar için iskele kurmanız gerekiyor ise bu durumda da belediyeden gerekli izinleri almanız gerekiyor.

Bahçe Duvarının Sahip Olabileceği Özellikler Nelerdir? Kısaca Bahçe Duvarı Yönetmeliği

Bahçe duvarları için belirli yönetmelikler dahilinde bazı standartlar verilmiştir. İmar iznine sahip olan topraklar üzerinde yapacağınız bir duvarın yüksekliği yol tarafındaki cephede 50 santim, konut tarafındaki cephede ise maksimum 2 metre yüksekliğinde olabilir. Duvarın üzerine 1 metre demir parmaklık takma hakkınız bulunmaktadır. İmar izni olmayan bir bahçede ise özellikler şu şekilde olmalıdır: Yol tarafındaki cephede bahçe duvar yüksekliği 1 metre iç taraftaki cephede ise maksimum yükseklik 1,5 metre olabilmektedir. Yine bu duvar üzerine de 1 metre olacak şekilde parmaklık takabilirsiniz fakat unutmamanız gereken şey, parmaklıkların görüşü kapatmaması gerektiğidir.

Bahçe Duvarı Fiyatları

Bahçe duvarı fiyatları, bölgeden bölgeye değişse de genel olarak duvar metre fiyatı m2 malzemeli 90 TL civarındayken, işçilik m2 ise 15 TL – 18 TL arasındadır.

Detaylı fiyat analizi için en 2-3 mağaza ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Bahçe Duvarı İzni Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yıkılan bahçe duvarının yenilenmesi veya isteğe bağlı bahçe duvarı, belediyeye başvurularak yapılabilmektedir. İsteğe bağlı bahçe duvarı izni için, aşağıdaki dilekçe örneğini ister el yazınızla ister word/pdf formatında indirip doldurunuz. Doldurduğunuz dilekçeyi izin talep ettiğiniz bölgenin bağlı olduğu belediyeye teslim ediniz.

Bahçe Duvarı İzni Dilekçe Örneği:

         .............. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
           İmar ve Şehircilik Müdürlüğü   ............ ilçesi, ................ Cad./Sok. ...... no’da ve tapunun ...... pafta, ...... ada, ...... parselinde kayıtlı taşınmaza ilişkin bahçe duvarı izninin verilmesi için gereğini saygılarımla arz ederim. 


                                 Tarih
                               Ad Soyad
                                 İmza

Adres     :
T.C. Kimlik No:
Cep Tel    :

Ekler:
1) Tapu
Scroll to Top