Bahçe Duvarı Talep Dilekçesi

Hangi Durumlarda Bahçe Duvarı Yapılır?

Yıkılan Bahçe Duvarı İçin Yenileme Talebi – İsteğe Bağlı Bahçe Duvarı İzni

İstek dahilinde bahçe duvarı yaptırmak için konutunuzun bağlı olduğu belediyeden izin almalısınız. Bunun yanı sıra bölgede yapılan çalışmadan dolayı belediye tarafından yıkılan bahçe duvarının tekrardan yapılması için de belediyeye başvurabilirsiniz. Bu iki durumda yazılması gereken dilekçeler birbirinden farklı olup bu yazımızda bulacağınız dilekçe örneği, ikinci duruma istinaden hazırlanması gereken dilekçedir.

İsteğe bahçe duvarının yapılması için gereken izin dilekçesi örneğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bahçe Duvarının Sahip Olabileceği Özellikler Nelerdir?

Bahçe duvarları için belirli yönetmelikler dahilinde bazı standartlar verilmiştir. İmar iznine sahip olan topraklar üzerinde yapacağınız bir duvarın yüksekliği yol tarafındaki cephede 50 santim, konut tarafındaki cephede ise maksimum 2 metre yüksekliğinde olabilir. Duvarın üzerine 1 metre demir parmaklık takma hakkınız bulunmaktadır. İmar izni olmayan bir bahçede ise özellikler şu şekilde olmalıdır: Yol tarafındaki cephede bahçe duvar yüksekliği 1 metre iç taraftaki cephede ise maksimum yükseklik 1,5 metre olabilmektedir. Yine bu duvar üzerine de 1 metre olacak şekilde parmaklık takabilirsiniz fakat unutmanız gereken şey, parmaklıkların görüşü kapatmaması gerektiğidir.

Arsa ve araziler üzerinde yapabileceğiniz inşaatlar ile ilgili her türlü kısıtlama ve izinler yönetmelikler aracılığıyla belirlenmiştir. Bu sebeple herhangi bir inşaata başlamadan önce mutlaka ilgili yönetmelikleri incelemeyi ihmal etmeyiniz!

Bahçe Duvarı Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yıkılan bahçe duvarının yenilenmesi veya isteğe bağlı bahçe duvarı, belediyeye başvurularak yapılabilmektedir. Yıkılan bahçe duvarınızın yeniden yapılması talebiniz için, aşağıdaki dilekçe örneğini ister el yazınızla ister word/pdf formatında indirip doldurunuz. Doldurduğunuz dilekçeyi duvar talep ettiğiniz bölgenin bağlı olduğu belediyeye teslim ediniz.

Bahçe Duvarı Talebi Dilekçe Örneği:

         .............. BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
             Fen İşleri Müdürlüğü   ............. Mahallesi .............. Sokağımızda yapılan ...................... çalışması sırasında yıkılan duvarımın yapılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 


                                 Tarih
                               Ad Soyad
                                 İmza

Adres     :
T.C. Kimlik No:
Cep Tel    :
Scroll to Top