Belediye Ağaç Bakımı Kesme Budama Dilekçe Örneği

Ağaç mevsimsel bakımları nedir ? Kim tarafından yapılır ?

Ağaçlar dünyayı daha yaşanır bir yer yapan unsurların en başlarında gelmektedir. Fakat kalabalıklaşan şehirler ve vahşi beton hırsı ile dünyanın incisi İstanbulu bile son derece çirkin bir şehir haline getirmeyi hep birlikte başardık. Son yıllarda belediyeler betonlaşmadan çok gelişmiş avrupa ülkelerindeki yaşanabilir şehirler kurma ve yönetme prensiplerinin öne şıktığı bir perspektifle yönetilmeye başlandı , bu hepimiz için olumlu olan bu gelişme için tüm belediye başkanlarından her noktada şehir hizmeti yapan görevlilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Normal şartlarda ağaçlar doğanın kanunları ile doğar yaşar ve ölürler , milyarlarca yıllık tarihe bakıldığında ağaçların yaşayabilmesi için gerekli kaynakların yeterli miktarda bulunduğu her alan ağaçlanmıştır ve bu sadece tarım toplumlarına dönüştükten sonra insan eliyle olmaya başlamıştır. Yani milyarlarca yıllık dünyanın insan eliyle ağaçlandırılması son birkaç bin yılı kapsamaktadır.

Uygun güneş ışığı , uygun toprak yapısı ve su dışında ağacın oluşması için tek gereken şey tohumun oraya ulaşmasıdır ve doğa bunu kendisi yapabilmektedir. Meyveleri yiyen hayvanların dışkıları, böceklerin taşıması , kuşların taşıması , hava koşulları ve rüzgarın etkisi ile hiçbir insan katkısı olmadan bir alandaki çoğalabilir ağaç popülasyonu serbest bırakılırsa insan nesline göre bile daha hızlı çoğalabilme yeteneği ile yaratılmıştır. Fakat şehirlerimizde malesef bu kadar zahmetsizce çoğalabilen doğanın hediyelerini keserek yerlerinde yaşamayı tercih ediyoruz.

Belediyeler şehirlerde ağaçlandırma ve peyzaj park bahçe düzenleme işlerini kamu adına yapan kurumlardır ve yazımıza konu olan ağaç ve bahçe hizmetleri de bu kapsamda belediyelerin sorumluluğundadır. Belediyeler ağaçlandırma ve ağaçların bakımlarını yapacak birimler kurar ve buradaki personeller belirli bir plan dahilinde belediye bölgesindeki mesire alanları , park ve bahçeler , cadde ve sokaklardaki ağaçların ekim dikim , budama , ilaçlama , temizlik gibi hizmetleri belediyelerin uzman ekipleri sağlarlar. Gerekli motorlu araç , araç gereç el aletleri ve kimyasallar kamu yararı için belediye tarafından kamu kaynaklarından karşılanarak kullanılır. Yani belediyeler devletin topladığı vergilerden düşen belediye payları ve kendi ürettikleri gelirlerini yine kamu yararına kullanırlar ve park bahçe ve ağaçlandırma hizmetleri de bu kaynaklar ile yapılır. Yani kamuya açık alanlardaki ağaçlar ile ilgili tüm maliyetler belediyeler tarafından karşılanır ve kişilerden ücret alınmaz.

Fakat kişilerin kendi mülkü olan arsa tarla gibi taşınmazları içerisinde bulunan veya yaşadıkları binanın mülkiyeti olan her çeşit bahçe içerisinde yer alan ağaç ve bitkilerin bakımı belediyelerin sorumluluk alanında değildir, yani belediye görevlileri apartmanınızın bulunduğu sokaktaki tüm ağaçların tüm bakımlarını görevleri olduğu için belirli bir takvim dahilinde sürekli yaparlar fakat aynı sokak içerisindeki sizin apartmanınızın bahçesinde bulunan ağaçlar ile ilgili bir hizmet genellikle yapmazlar, yapsalar dahi bu sorumlulukları ve görevleri değildir. Apartmanda yaşayan kişilerin yararına olacak hizmetleri yapmasalar da kamu yararına olacak işlemleri daima yapmaktadırlar. Örneğin apartman bahçesinde bulunan bir ağaç kurumuş ve devrilerek kaldırımda yürüyen kişilere zarar verebilecek bir durum oluşturuyorsa veya yıkılarak park halindeki araçlara zarar vermesi sözkonusu ise apartman sakinlerinin talebine bakılmaksızın güvenlik sebebi ile bu ağacı kesebilirler. Veya yaz aylarında sinek sorununu ortadan kaldırmak için tüm bahçe bölgelerini ilaçlayabilirler. Fakat kamu alanı olmayan evinizin arka bahçesindeki ağaçlar ile ilgili hiçbir hizmet yapmayabilirler çünki belediyeler özel mülk alanlarından sorumlu değildir yalnızca kamu alanlarında görev icra ederler. Bu sebeple kendi mülkünüz olan alanlardaki ağaç hizmetlerini kendi imkanlarınız ile temin edeceğiniz kişilerin sunacağı hizmetler ile çözmeye gayret ediniz.

Belediyeler yukarıda belirttiğimiz gibi kişi mülkiyetindeki alanlarda bulunan ağaç ve bitkilere sundukları hizmetlerden ücret talep edebilirler, bu ücretler kamu yararı , kişi yararı ve belediyelerin sundukları hizmetleri sürdürebilecekleri kaynakları yaratmak için elde etmek zorunda oldukları gelir gerekliliğinden kaynaklanmaktadır.

Ağaç kesme budama bakım ilaçlama ve dikim gibi hizmetlere genellikle büyük şehir belediyeleri veya ilçe belediyelerinin park bahçeler müdürlükleri bakmaktadır. İlçe içi cadde ve sokaklara ve bu bölgelerdeki park ve bahçelere genellikle ilçe belediyeleri , büyük mesire alanları veya birden çok ilçeye komşu olan ve çevre yolları yakınlarındaki bölgelere büyükşehir belediyeleri veya il belediyeleri bakmaktadır. Doğru belediyeye başvuru yapmanız önemlidir, Bunu herhangi bir belediye temizlik görevlisine veya zabıta görevlisine veya mahalle muhtarlarına sorarak öğrenmeniz mümkündür.

Başvurunuzu doğru adres bilgileri ve kişisel bilgileriniz ile dolduracağınız Belediye Ağaç Bakımı Kesme Budama Dilekçesi ile belediye kalemine yapabilrisiniz, Belediye Ağaç Bakımı Kesme Budama Dilekçesi Örneği aşağıda bilginize sunulmuştur , ister kopyala yapıştır ile kendi düzenleme programınız ile yazabilir, dilerseniz word yada pdf formatında bilgisayarınıza indirip değişiklikler yapabilir , isterseniz çıktı alarak elle doldurabilirsiniz, bu gibi imkanlarınız yoksa metnin ana konusunu bozmadan elle yazarak da imza altına alıp belediyeye müracat edebilirsiniz.

Belediye Ağaç Bakımı Kesme Budama Dilekçe Örneği
	
	.......................................... Belediyesi
	.......................................... Müdürlüğüne	Mahalle :

	Ada :

	Pafta : 

	Parsel : 

	Cadde : 

	Sokak : 

	Açık Adres : 
	Yukarıda belirttiğim adreste yer almakta olan ağaçların tehlike arz etmesi veya mevsim bakımlarının yapılması hususunda hizmet talep etmekteyiz. Uygun dönemde belirtilen noktadaki ağaçların durumunun değerlendirilmesi için ziyaret yapılmasını , gerekli bakım , kesme , budama veya ilaçlama gibi işlemlerin yapılması için gereğini saygılarımla arz ederim.Tarih:   						

	İsim Soyisim :					

Telefon Numarası :					

İmza :							
	
Scroll to Top