Türk Telekom Fatura İtiraz Dilekçesi

“Türk Telekom Fatura İtiraz Dilekçesi” başlıklı içeriğimizde beklediğinizden fazla gelen Türk Telekom telefon/internet faturası borcuna nasıl itiraz edilebileceği ve ilgili dilekçe örneğini tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

Günümüzde Vodafone, Turkcell veya Türk Telekom’un sunduğu faturalı hat gibi kullanma miktarına bağlı olarak aylık borç ödediğimiz hizmetler, kimi zaman faturalandırma döneminde çıkardığı borç ile abonelerini şaşırtabilmektedir. Yazımızın devamında, böyle bir sorunla karşılaşıldığında yapılabileceklere ilişkin fikir sahibi olabilirsiniz.

Türk Telekom

Türk Telekom, 23 Ekim 1840 tarihinde kurulan PTT’nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin 24 Nisan 1995 tarihinde birbirinden ayrılması sonucunda Türkiye’ye telekomünikasyon hizmetlerini sunmak amacıyla devlet tarafından kurulmuş şirket.

Türk Telekom; fatura borcunuza ilişkin şikayet, talep, borç sorgulama ve fatura ödeme hizmetlerini de internet sayfası üzerinden gerçekleştirme imkanı tanımaktadır.

Türk Telekom internet adresine (ana sayfa) ulaşmak için buraya tıklayınız.

Türk Telekom İletişim Bilgileri

Herhangi bir şikayet, öneri veya talebinizi bir dilekçe iletmeden önce aşağıdaki kanallar aracılığıyla da sorununuzu dile getirebilirsiniz.

Türk Telekom Şirket Unvanı: Türk Telekomünikasyon A.Ş.

Türk Telekom Genel Müdürlük Adresleri:

 1. Turgut Özal Bulvarı 06103 Aydınlıkevler / Ankara – Faks: +90 312 306 07 32
 2. Gayrettepe Mah. Yıldız Posta Cad. No:40 Gayrettepe / Beşiktaş / İstanbul
 3. Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Fidan Sk. Erdinç İş Merkezi No: 1 34209 Güneşli / İstanbul
 4. Çakmak Mahallesi Balkan Cad No:49 Ümraniye / İstanbul
 5. Acıbadem Mahallesi Acıbadem Caddesi, No: 150, Acıbadem, Üsküdar / İstanbul

Türk Telekom Bireysel Çağrı Merkezi: 444 1 444

Türk Telekom Ücretsiz Sesli Yanıt Sistemleri: Mobil hattınız için 9333’ü; evde internet aboneliğiniz için 02127070375’i ; ev telefonu aboneliğiniz için 08002119333’ü ücretsiz arayarak sesli yanıt sistemlerimizden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Şikayet, Öneri ve Talep Formu: https://onlineislemler.turktelekom.com.tr/bize-ulasin/mobil

Size En Yakın Türk Telekom Ofis ve Mağazaları: https://www.turktelekom.com.tr/destek/sayfalar/ofis-ve-magaza-arama.aspx

Türk Telekom Fatura ve Fesih İşlemleri

Türk Telekom, fatura işlemleriyle ilgili herhangi bir durumu yukarıdaki iletişim kanalları aracılığıyla iletebileceğinizden bahsetmiştik. Olası hatalı telefon faturasına nasıl itiraz edileceği konusuna geçmeden önce fatura ödeme ve borç sorgulama işlemleri için de resmi internet adreslerini belirtmek istedik.

Fatura ödeme ve borç sorgulama işlemlerini Türk Telekom’un internet sayfasından yapabileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca fatura işlemleri dışında e-Devlet üzerinden abonelik fesih, abonelik başvurusu, ödeme bilgileri sorgulama gibi detaylı her türlü işlemi yapabilirsiniz. İlgili internet adreslerine aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Türk Telekom – Borç Sorgulama/Ödeme

Türk Telekom – e-Devlet

Türk Telekom Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Günümüzde çok nadir yaşanmak ile birlikte kimi zaman fatura bedeli, gerçek kullanım bedelinden daha fazla gelebiliyor. Faturalar yanlış okunabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaştığını düşünen kullanıcıların faturaya itiraz etme hakkı bulunuyor. Peki, yüksek gelen telefon veya internet faturasına nasıl itiraz edilir?

Yüksek gelen Türk Telekom telefon ve internet faturasına itiraz için, kişinin itiraz ettiği fatura ve kimliği ile birlikte kurumun genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak şikayetini iletmesi gerekiyor. Bu aşamada fatura ödenmeli midir? Faturanın son ödeme süresi dolmadıysa, fatura ödenmeden de itiraz edilebiliyor. Ancak, faturanın süresi dolmuşsa bedelin ödenmesi gerekebilir. Bu durumda itiraz haklı kabul edilirse, ödenen fazla bedel bir sonraki fatura bedelinden düşülerek geri iade ediliyor. 

Telekomünikasyon hizmeti sunan şirketlerin bağlı olduğu üst bir devlet kurumu vardır. Örneğin Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell gibi telekomünikasyon hizmeti veren şirketler, Ulaştırma Bakanlığına bağlıdır. Buna rağmen, özel firmalar aylık faturalandırma yaparken kendi prosedürlerini uygular. Dolayısıyla bu firmaların üst kuruma şikayet edilmesi çok anlamlı değildir.

Bu yüzden yapılması gereken bizzat ilgili kuruma/kuruluşa başvurmaktır. Başka bir deyişle, kullandığınız hat Vodafone, Turk Telekom veya Turkcell gibi iletişim hizmeti veren şirketler ise doğrudan bu kurumlara fatura itiraz dilekçesi sunulması daha yerinde olacaktır. İlgili dilekçe örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Not: Türk Telekom fatura itirazı ile ilgili tüm detaylar gerekçeleriyle somut olaya uygun olmak kaydıyla belirtilmelidir. Aşağıdaki dilekçede, genel olarak herkesin yararlanabileceği ve sizin doldurmanız için uygun boşlukların bırakıldığı örnek bir dilekçe görebilirsiniz. Öte yandan aşağıdaki dilekçe örneği, telefon faturasına itiraz için yazılmış olsa da internet faturasına itiraz için de kullanılabilir. Dilekçede doldurmanız için bırakılan boşluklar haricinde, kişisel bilgilerinize ve yaşadıklarınıza göre ilgili eklemeleri/çıkarmaları yapabilirsiniz.

Türk Telekom Telefon Faturasına İtiraz Dilekçe Örneği
     TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE


HAT SAHİBİ:

T.C. NO  :

ADRES   :

GSM NO  :

KONU   : .../.../.... tarihli telefon faturasına itirazımın sunulmasından ibarettir.

AÇIKLAMALAR:
    Kurumunuzun .... ... .. .. telefon numaralı müşterisiyim. .../.../.... tarihinde tarafıma gelen faturanın ...... TL tutarında olduğu gözükmektedir. Ancak, aylık paketim kapsamında ne dakika ne SMS ne de internet aşımı yapmış bulunmaktayım. Herhangi bir yurt dışı konuşmam da olmadı. Dolayısıyla söz konusu tutarın oluşmasının mümkün olmadığını, son faturalandırmada bir yanlışlık olduğunu düşünmekteyim. İlgili durumun incelenerek faturada yapılan yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığım nedenlerle, .../.../.... tarihinde tarafıma yansıtılan fatura tutarındaki yanlışlığın düzeltilmesini ve tarafıma bu konuda bilgi verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. .../.../....


                      Ad Soyad (Hat sahibi)
                               İmza

Ekler:
  1.	Kimlik fotokopisi
  2.	İtiraz edilen tutarı gösterir belge
Türk Telekom Fatura İtiraz Dilekçesi
Scroll to Top