Spor Müsabakaları Veli İzin Dilekçesi

“Spor Müsabakaları Veli İzin Dilekçesi” başlıklı içeriğimizde, okul yönetimi tarafından spor müsabakaları için öğrenci velisinin izni istenmesi durumunda, yazılması gereken dilekçe örneğini sayfanın sonunda bulabilir ve word ya da pdf formatında indirebilirsiniz.

Spor Müsabakaları

Okullar öğrencilerin sosyal gelişimine katkı sağlaması amacıyla, hem şehir içi hem şehir dışı, hatta kimi zaman yurt dışına geziler düzenleyebilir. Su parkı gezileri, müze gezileri ve tamamen eğlenci odaklı daha pek çok farklı okul gezisi için velilerden izin dilekçesi yazması istenmektedir. Bunun nedeni, henüz reşit olmayan öğrencinin velisi ile okul yönetimi arasında resmiyete dayanan bir güven yaratmaktır.

Okulun spor kulübünde olan öğrencilerin ders saatleri içerisinde müsabakalara katılması gerekebilmektedir. İlgili müsabakalar şehir içinde olabileceği gibi şehir dışında da olabilmekte ve bu nedenle öğrencilerin birkaç gün derslere katılamaması söz konusu olabilmektedir. Müsabakalar dolayısıyla, öğrencilerin devamsız sayılmaması ve mazeretli olarak kabul edilmeleri için spor müsabakasına katılım veli izin belgesi, öğrencinin velisi tarafından imzalanmalı ve okula teslim edilmelidir.

Tahmin edileceği üzere, veli izni olmadan öğrencinin bu tarz etkinliklere katılması mümkün değildir. Öte yandan, 18 yaşın altında olup ailesinden uzakta yaşayan öğrenciler, kazai rüşt (ergin kılınma) dilekçesi yazıp Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak resmi işlemler için imza atma hakkına sahip olabilmektedir. Konuya ilişkin detaylı bilgi ve ilgili dilekçe örneği için aşağıda paylaşılan içeriğimize göz atabilirsiniz:

Kazai Rüşt (Ergin Kılınma) Dilekçe Örneği

Bahsedilebilecek bir diğer konu ise, okul yönetimi dışında velilerin de ders dışı etkinlik düzenleyip düzenleyemeyeceğidir veya bu etkinliklerde gözetmen gibi rollerle aktif rol alıp alamayacağıdır. Özellikle okul aile birliği üyesi olan veliler, okul yönetimi ile de anlaşarak kendi sorumluluğunda, öğrenciler için ders dışı çalışma/etkinlik düzenleyebilir veya okul yönetimine öneride bulunabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğini okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Okul Gezisi İçin Veli İzin Belgesi Nasıl Yazılır?

Okul gezisi için yazılacak izin belgesi, oldukça kısa ve nettir. Klasik olarak dilekçeye, dilekçeyi yazdığınız kuruma hitap ederek başlamalısınız. Ardından velisi olduğunuz öğrencinin sınıfını ve numarasını belirtmeli ve ilgili spor faaliyetinin tarihini ve içeriğini eklemelisiniz. Sonda da imza atıp telefon numarası ve adresinizden oluşan kişisel bilgilerinizi de ekleyerek dilekçeyi tamamlamalısınız.

Aşağıda yer alan örnek dilekçeyi word formatında indirip tarafınız için bırakılan boşlukları uygun şekilde doldurabilir ve belgenin çıktısını alıp imzaladıktan sonra okula teslim edebilirsiniz. Öte yandan, tüm metni elle yazmanızda da sakınca yoktur.

Not: Yazılacak izin dilekçesinde öğrencinin imzasına gerek yoktur, sadece velinin imzası yeterlidir.

Spor Müsabakaları Veli İzin Dilekçesi
        ....... LİSESİ/İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE


    Velisi bulunduğum ..... sınıfı öğrenci olan ..... no.lu ..... .....’nın, ....... ilinde, .......... tarihleri/saatleri arasında planlanan spor müsabakalarına katılmasında herhangi bir sakınca görmediğimi bildiririm.
    Gereğini bilginize arz ederim. ../../....


                               İmza
                         Veli Adı Soyadı

Tel No:
Adres :
Scroll to Top