Niyet Mektubu Örneği

“Niyet Mektubu Örneği” başlıklı içeriğimizde, eğitim veya seyahat amacıyla yurt dışına çıkacak öğrenciden istenebilen niyet mektubunun (motivation letter) nasıl yazılması gerektiğini ve ilgili mektup örneğini tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

İnternette yapacağınız aramalarda, niyet mektubu haricinde motivasyon mektubu, letter of intent veya motivation letter gibi ifadelere rastlayabilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki tüm bunlar aynı anlama gelmektedir.

Niyet Mektubu (Motivasyon Mektubu) Nedir?

Niyet mektubu, başta üniversiteye kabul almak, bir staj veya iş başvurusu yaparken amacınızı belirttiğiniz bir yazıdır. Ayrıca, belirtilmeli ki niyet mektubunuzda yer verdiğiniz detaylar en az özgeçmişiniz kadar önemlidir.

Dünyanın en büyük iş arama platformlarından biri olan Indeed’in, niyet mektubu için ipuçlarına yer verdiği makalesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Niyet Mektubu (Motivasyon Mektubu) Nasıl Yazılır?

Niyet mektubunun başında klasik olarak karşınızdaki kişi için saygılı ve resmi bir hitap ile başlamalı ve ilk paragrafınızda kendinizi kısaca tanıtmalısınız. Ardından neden ilgili işte/projede/programda yer almak istediğinizi (en önemli kısım bu) etkili ve detaylı bir şekilde açıklamalısınız. Sonlara doğru neden o ülkede bulunmak istediğinizi de nispeten yumuşak bir tonda belirtmeniz hoş bir izlenim bırakacaktır. Ancak yazınızın neredeyse tamamında resmi tonun dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Son paragrafta da genel olarak yazdıklarınızı farklı sözcükler ile yeniden aktararak mektubunuzu sonlandırmalısınız.

Ek olarak şu detaylara dikkat edilmelidir:

 • Niyet mektubunuzu elle değil, bilgisayar üzerinde yazmanız gerekmektedir.
 • Yazı formatı, Times New Roman 12 punto ve satır aralığı 1.5 ya da 2 olmalıdır.
 • Dilbilgisi ve yazım hatası olmaması çok önemlidir.
 • Başvurunuzda ve özgeçmişinizde hali hazırda belirttiklerinize, niyet mektubunda çok fazla yer verilmemelidir.
 • Mektubunuzu hata olması ihtimaline karşın birden fazla kişiye okutmak stresinizi azaltacak ve olası hataların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Not: Aşağıda örnek olarak paylaşılan niyet mektubu direkt olarak kullanılmamalıdır. Bu metin sadece yardım amaçlıdır. Kişisel bilgilerinize göre yeni bir mektup yazmalı ve sadece gerektiğinde örnek metnimizden yararlanmalısınız. Son olarak, hedeflerinize ulaşmanızı dileriz.

Niyet Mektubu Örneği (İngilizce)
Dear Sir/Madam,

    I am writing to apply for the Master program for the 2022-2023 academic year. I graduated from ..... University in Computer Sciences last year. Now, I want to contribute to the field of Computer Sciences with your program which is called Computer and Administrative Sciences.

    One of the main reasons I would like to study abroad is that this program would enable me to study Computer Science courses in a different country; in other words to say I can acquire different perspectives about comparison of industrial and marketing opportunities in my country and in a foreign countery which is so valuable for my future studies.

    Another reason is to follow modern techniques of Computer Sciences by immersing myself in the Daily life of the country to achive an international and intercultural education especially in a non-English speaking country like Germany.

    Living in Germany and studying in Munich Tehcnical University have benefits that I cannot achieve by a short visit alone. It will allow me to broaden my perspective and contribute to my self-improvement by expanding my knowledge and widening my experience in a variety of academic disciplines. Thank you for your consideration.

Best wishes,

Ad Soyad

Konuya ilişkin ilginizi çekebilecek diğer içerikler:

Scroll to Top