İngilizce Sponsorluk Mektubu Örneği

“İngilizce Sponsorluk Mektubu Örneği” başlıklı içeriğimizde, eğitim veya seyahat amacıyla yurt dışına çıkacak öğrenciden istenen sponsor/garantör mektubunun nasıl yazılması gerektiğini ve ilgili dilekçe örneğini tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Ek olarak, internette arama yaparken bu durum ile ilgili karşınıza; “finansal garanti mektubu, sponsorluk mektubu örneği, ” gibi ifadeler çıkabilir. Bilmenizi isteriz ki tüm bu ifadeler aşağı yukarı aynı kapıya çıkmaktadır. İlk paragrafta da belirttiğimiz üzere yazımızın devamında gerekli tüm detaylara ulaşacaksınız.

Sponsor Hangi Durumlarda Gerekir?

Seyahat veya eğitim masraflarının vize talebinde bulunan kişi tarafından karşılanabileceğini kanıtlayan bir belge olmadığı durumlarda sponsor talep edilir. Yani banka hesabınızda talep edilen miktar ya da son üç aya ait hesap aktivitesi yoksa kendinize bir sponsor bulmanız gerekiyor.

Vize Sponsor Nedir?

Vize sponsoru, basitçe gelir belgesi olmayan kişilerin yurt dışı seyahati boyunca masraflarını karşılayan kişilere denmektedir. Schengen üyeleri başta olmak üzere birçok ülke, vize başvurusu yapan ama çalışmayan ya da öğrenciliği devam eden kişilerin yolculuk masraflarını karşılayacak bir kişinin bilgilerini talep eder. Bu kişiye vize sponsoru denir. Yurt dışı seyahatine çıkmayı düşünüyorsanız; ama bordrolu çalışan, emekli ya da çiftçi değilseniz sponsora ihtiyaç duyacaksınız demektir.

Sponsorluk Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Sponsorluk mektubu, seyahat veya eğitim için yurt dışına çıkacak öğrenciden istenen belgelerden biridir. Her iki durumda da bu mektup kısa, öz ve eksiksiz bilgi içermelidir.

Seyahat amacıyla yazılacak sponsorluk mektubunda sponsorun; varsa pasaport numarası, telefon numarası, adresi gibi kişisel bilgilere yer verilmektedir ve yazılacak metin, eğitim için amacıyla yazılacak sponsorluk mektubundakine göre biraz daha farklı olabilmektedir. Bu amaçla yazılacak olan garantör mektubu örneğini de önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. Şimdilik sadece eğitim amaçlı yazılan garantör mektubuna erişebilirsiniz.

Eğitim amacıyla yazılacak sponsorluk mektubu ise aşağıdaki örnek mektupta da görebileceğiniz gibi oldukça sade ve nettir. Yapılması gereken, kibar bir giriş yapıp durumu izah eden bir paragrafa yer vermek ve akabinde garantörün kişisel bilgileri ile mektubu noktalamaktır. İlgili dilekçe örneğine yazımızın sonundan ulaşabilir ve word ya da pdf formatında indirip doldurabilirsiniz.

Öte yandan, İngilizce bilmeyen değerli vatandaşlar için aşağıda yer alan İngilizce sponsorluk mektubu örneğinin Türkçesini de paylaşmak istedik. Böylelikle mektubun teslim edileceği makama, tam olarak hangi konuda güvence vereceğinizi anlamanızı temenni ediyoruz. Ayrıca ihtiyacınız olursa diye Türkçe metin için de word dosyası ekledik.

İngilizce Sponsor Mektubu Örneğinin Türkçesi
           FİNANSAL GARANTİ MEKTUBU


İlgili makama,

    Bu, ...... .....’nın (kendi/ebeveyn/sponsor-tam adı) aşağıda belirtilen başvuru sahibine ........ Üniversitesinde ön lisans/lisans eğitimi süresince mali kefil olacağını tasdik etmek içindir.


Garantörün Tam Adı:
...............
Garantörün Doğum Tarihi:
...............
Garantörün Güncel Adresi:
...............
Başvuru Sahibinin Tam Adı:
...............
Kefilin Başvuru Sahibiyle İlişkisi:
...............
Tarih: ........
İmza: .........
İngilizce Sponsorluk Mektubu Örneği
         LETTER OF FINANCIAL GUARANTEE


To whom it my concern,

    This is to certify that ....... ....... (self/parent/sponsor-full name) will act as financial guarantor for below stated applicant during her/his associate degree/undergraduate study at .......... University.


Guarantor’s Full Name:
................
Guarantor’s Date of Birth:
................
Guarantor’s Current Address:
................
Applicant’s Full Name:
................
Guarantor’s Relation to Applicant:
................
Date: ..........
Signature: .....

Yararlanılan Kaynaklar:

Konuyla Bağıntılı Diğer İçerikler:

Scroll to Top