Turistik Vize Başvurusu Dilekçe Örneği

Vize Nedir ? Neden Vize alınması gerekmektedir ?

Ülkeler arası seyahatlerde gidilecek ülkenin vize rejimine yani vize uygulama politikasına bağlı olarak vize alınması genellikle gerekebilmektedir, bazı ülkeler vizeyi ülkeye giriş esnasında verebilirken bazı ülkeler de hiçbir vize uygulaması yapmadan sanki kendi ülkesinin vatandaşıymışsınız gibi girişinize izin verebilmektedir. Son belirttiğimiz durum ülkemiz için çok da geçerli değildir, Hiçbir vize uygulanmaması fiziki sınırların kaldırıldığı Avrupa Birliğinde geçerli bir durumdur ve pasaport dahi almadan Avrupa birliği içerisinde shengen üyesi ülke vatandaşları seyahat edebilmektedir.

Girişte vize uygulaması olan ülkeler genellikle Japonya Azerbaycan gibi hem politik hem siyasi hemde tarihi ilişkilerimiz iyi olan ülkeler ile yaptığımız karşılıklı anlaşmalar gereği ülkeye giriş noktasında kısa süreli ve turistik ziyaretin yapılabilmesini sağlayan bir vize sağlanması biçiminde olmaktadır. Bu gibi ülkelere girişte geçerli bir pasaport alınması gerekmektedir.

Öğrenciyseniz , Öğrenciler için Ücretsiz Pasaport Başvuru İşlemi hakkındaki yazımızı da okumanız faydalı olabilecektir. Öğrencilere harç ücreti ödemeden pasaport alma imkanı sağlanmaktadır, gerekli şartları ve başvuru dilekçesini yukarıda görebilirsiniz.

Normal vize ile ziyaret edilebilen Avrupa Birliğinin tamamı Amerika Birleşik Devletleri , İngiltere Kanada Çin gibi ülkelerde ise geçerli güncel bir pasaport bulunması, seyahat süresinin tanımlı olması yani gidiş dönüş tarihi ve gidiş dönüş için kullanılacak biletlerin temin edilmiş olması , gerekli süre önce vize başvurusu yapılmış olması , seyahat süresince harcanacak paranın kaynağının belgelenmesi , seyahat sağlık sigortası yapılması gibi gerekliliklerin tamamlanması gerekebilmektedir. Bu işlemlerin tamamı ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği için öncelikle ilgili ülkenin konsolosluğundan veya vize başvuru merkezinden bilgi almanız gerkemektedir.

Genel olarak vize başvuruları konsolosluklardan yapılmaktadır ve vize başvuru evrakları değişkenlik gösterse de Turistik seyahatlerde genellikle Turistik vize başvurusu yapılması gerekmektedir ve neredeyse tüm ülkeler bunu konsolosluklara verilen dilekçeler aracılığı ile kabul etmektedirler.

Aşağıda size sunmuş olduğumuz Turistik Vize Başvurusu Dilekçe Örneği sayfasını ister kopyala yapıştır yaparak kendi metin düzenleyicinizle ister word ister pdf olarak indirdikten sonra şahsınız ve seyahatiniz ile ilgili doğru bilgiler ile doldurduktan sonra imzalyarak konsolosluğun talep ettiği diğer belgeler ile birlikte konsolosluğa veya vize işlem merkezine götürünüz. Daha sonra konsolosluğun tanımladığı adımlar ile başvuru sürecinizi takip ederek sonuçlandırınız.

Turistik Vize Başvurusu Dilekçe Örneği :		............................. Cumhuriyeti / Krallığı / Emirlikleri (ÜLKE ÜNVANI)
		............................. Başkonsolosluğu (TEMSİLCİLİĞİN TAM ADI)


	Ülkenize yapacak olduğum turistik seyahatim için vize almam gerekmektedir, seyahat detaylarım aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Seyahatim esnasında ülkeniz yasalarına ve turistler ile ilgili uygulamalarınıza bağlı kalacağımı , seyahatimi aşağıda belirttiğim zaman aralığında tamamlayarak ülkeme belirttiğim yöntem ile döneceğimi , seyahatim esnasındaki tüm olağan ve olağanüstü harcamaları kendi imkanlarım ile karşılayacağımı kabul ve beyan ederim.

	Ülkenize gerçekleştireceğim için gerekli turist vizesinin tarafıma sağlanmasını saygılarımla arz ederim.


	Pasaport Numarası : 

	Tc Kimlik Numarası :

	İsim Soyisim :

	Varış Tarihi / Yeri : 

	Ayrılış Tarihi / Yeri : 

	Ziyaret Edilecek Şehirler : 
	1-
	2-
	3-

	Konaklanacak Otel / Tesisler : 
	1-
	2-
	3-	

	Seyahat Sağlık Poliçesi Bilgileri: 
	
	İkamet Adresi  : 


	Cep Telefonu : 

	Eposta Adresi  :		

Tarih : 					

İsim Soyisim : 			

İmza : 					
		
Scroll to Top