Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi

Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi Hesap İşletim Ücreti iade talebinin sunulması için düzenlenerek ilgili bankaya sunulan bir dilekçedir.

Hesap İşletim ücretleri bankalar tarafından bankacılık hizmetlerinin sunulabilmesi için alınan hizmet ücretleridir, bu ücret banka hesap kartlarının basılması , kullanıcıya ulaştırılması , kullanıcının bankacılık işlemlerinden elektronik ortamda yararlanabilmesi , banka ve atm hizmetlerinin sunulması gibi altyapı harcamalarının finanse edilebilmesi ve tabiki bankanın da bir kurum olarak gelir elde etmesi için koyulan hizmet ücretleridir.

Hesap İşletim Ücreti Alınabilirmi ?

Bankalar Hesap İşletim Ücreti arını yasal olarak tahsil etme hakkına sahiptirler ve tüm dünyada kredi kartları ücretli olarak sunulurlar, yani Hesap İşletim Ücretleri yasaldır ve bankalar bu bedelleri tahsil edebilirler.

Bu sebeple hesap işletim ücreti , hesap kullanım ücreti , bankacılık işlemlerinde ücret alınamaz gibi bir yorum tam anlamı ile yanlıştır.

Kredi kartı hizmetleri de ücretlidir yani kredi kartı aidatları da vardır buna ek olarak Bankaların aidatsız kredi kartları da bulunmaktadır, aidat ödemek istemeyen kişiler bu kartları tercih etmelidirler.

Hesap İşletim Ücreti ödememek için ne yapabilirim ?

Hesap İşletim Ücretleri ödememek için öncelikle aidatsız yani ücretsiz bir kredi kartı kullanabilirsiniz. Tüm bankaların kullanım ücreti bulunmayan kredi kartları da bulunur. Bu kartlar aidat içermez ve ek faydalar sunmaz. Yalnızca kredi kartı yada banka kartı olarak kullanabilirsiniz. Yani fiziken bir banka hesabına ihtiyacınız olmadan kredi kartı ile yapabileceğiniz işlemler için yalnızca ücretsiz bir kredi kartı kullanabilirsiniz, hesabınız olmayacağı için bir hesap işletim ücreti de ödemezsiniz.

Bazı bankalar belirli kriterleri sağlayan müşterilerine ücretsiz kredi kartı yada aidatı ödenmeyen kredi kartları , işletim ücreti bulunmayan hesaplar da sunabilmektedir. Bankalar bu jesti belirli koşullarla sunarlar örneğin

  • İlk yıl ücret alınmaması
  • belirli sayıda fatura ödeme talimatı verilmesi ile ücretin alınmaması
  • belirli bir harcama sözü verilmesi
  • belirli bir mevduat tutarının bankada bulundurulması

olarak karşımıza gelmekedir.

Hesap İşletim Ücreti iade alınabilirmi?

Hesap İşletim Ücreti bankaların sundukları hizmet karşılığında yasal olarak alabilecekleri bir hizmet bedelidir ve tahsil edebilirler.

Bu tutarın iadesi yalnızca bankanın makul bulması sonucunda olabilir, bankalar müşteri memnuniyeti ve müşteri sürekliliğinin temini açısından belirli durumlarda kredi kartı aidat iadesini olumlu karşılayabilmektedir.

TümHesap İşletim Ücreti iade talepleri makul karşılanacak gibi bir gerekçe yoktur , Banka genel müdürlüğünde bir birim başvuruları inceleyerek onaylayabilir veya reddedebilir.

Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi nasıl yazılır ?

Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçeleri kredi kartını almış olduğunuz banka genel müdürlüğüne veya şube müdürlüğüne hitaben yazılabilir. Dilekçe konusu olarak Hesap İşletim Ücreti İade talebimin sunulmasından ibarettir gibi bir başlık yeterlidir.

Dilekçe serbest metin alanında öncelikle müşteri bilgileriniz, kredi kartı bilgilerinizi sunduktan sonra Hesap İşletim Ücreti iadesi talebinizi gerekçesi ile beraber sunmanız yeterlidir. Islak imzalı , isim soyisim yazılmış ve tarih bulunan bir şekilde düzenleyerek şahsen teslim etmeniz halinde işleme alınacaktır ve bir ay süre içerisinde karar verilerek neticelendirilecektir.

Tüm başvurular kabul edilir veya reddedilir gibi bir mantık yoktur, tüm başvurular gerekçeleri ile beraber değerlendirilip karar verilmektedir.

Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi	 	.......................... Bankası Anonim Şirketi 
		.......................... Şube Müdürlüğüne 


DİLEKÇE KONUSU : Hesap İşletim Ücreti idaresi talebimin sunulmasından ibarettir.

	Bankanızın ................. numralı müşterisiyim, sahibi olduğum TR-------------------------------- IBAN nolu hesabım ile ilgili hesap işletim ücreti tahsil edilmiş ve hesabın borçlandırılmış olduğunu bilgilerinize sunarım.

	İlgili hesap işletim ücretinin iptali ve tutarın iadesi için gereğini saygılarım ile arz ederim.


Tc Kimlik No :
İsim Soyisim : 
İkamet Adresi : 
Telefon : 
Eposta Adresi : 


						Tarih :
						İsim Soyisim :
						İmza :

Türkiye Bankalar Birliği Web Sitesi Adresi : https://www.tbb.org.tr/tr

Türkiye Cumhuriyeti Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Web Sitesi Adresi : https://www.bddk.org.tr/

Kredi Kartı Aidat İadesi Dilekçe Örneği

Scroll to Top