CV Örnekleri

CV Örnekleri iş başvurularında özel ve resmi kurumlara sunabileceğiniz birçok cv örnekleri dir. CV belgeleri İş hayatında geçmiş dönem iş hayatınızı , eğitimizi , deneyim ve uzmanlıklarınızı , kısa kişisel bilgileriniz ve referanslarınız ile beraber sunduğunuz kendinizi tanıttığınız belgelerdir. Özgeçmişler iş başvurusu için gereklidir.

CV Özgeçmiş Nedir ?

CV Curriculum Vitae kelimesinin kısaltmasıdır ve latincedir, tam türkçe karşılığı olmasa da hayatın seyri anlamına gelmektedir, Türkçede yaygın olarak özgeçmiş kelimesi kullanılmaktadır. Yani Özgeçmişi Cvyi yaşam akışı olarak da düşünebilirsiniz.

Buradaki mantık kişisel bilgilerinizi sunmanız ile isminiz doğum tarihiniz medeni haliniz evlilik durumunuz hakkında bilgi vermeniz, eğitim hayatınız ile ilgili bilgi vermeniz ve geçmiş iş hayatınız ile ilgili bilgi vermeniz anlamına gelmektedir.

Neden düzenlenir ve sunulur ?

CVler iş başvurularında işverenlerin sizin hakkınızda temel bilgi sahibi olması , sizin ile görüşmeden önce geçmiş deneyim ve eğitiminiz ile ilgili bilgi sahibi olarak aradıkları kişinin özelliklerine benzerliklerinize göre sizi potansiyel adaylar arasına alma değerlendirmesi yapabilmeleri için sunulmaktadır.

CV Hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?

CV hazırlarken en önemli konu gerçeklerden bahsedilmesi gerekliliğidir, hem dürüstlüğün vazgeçilmemesi gereken bir erdem olması ve iş hayatında da birinci değerlendirme kriteri olması hemde hukuken iş başvurusunda beyan edilen bilgilerin doğru olmamasının iş akdinin feshi ile sonuçlanabileceği gerçeği sebebi ile özgeçmişinizde kesinlikle doğru bilgilere yer vermenizin zorunlu ve gerekli olduğunu unutmayınız.

Kesinlikle özgeçmişinizde gerçek dışı bilgiler hiçbir şekilde sunmayınız. Ayrıca abartılı yorumlardan da uzak durunuz, ingilizceniz orta seviyede ise üst seviye olarak beyan etmeyiniz yada ofis uygulamalarını giriş seviyesinde kullanabiliyorsanız üst seviyede olarak beyan etmeyiniz.

Yaklaşık 5 10 yıl kadar öncesine kadar son derece detaylı hazırlanmış birkaç sayfadan oluşan ve katılınan bir günlük sunum yada kursların bile paragraflarca açıklandığı CV ler neredeyse moda olmuştu ve özgeçmişlerini kısa hazırlayan kişiler özgeçmişlerinin zayıf olduğunu düşünmekteydi. Hatta bazı insan kaynakları uzmanları bile bu yanılgıyı çok uzun süre sürdürdüler.

Fakat son yıllarda böyle gereksiz açıklamalar ile şişirilmiş özgeçmişler pek bir anlam ifade etmemekte ve en kısa ve öz biçimde bilgi sunan özgeçmişler tercih görmektedir. Herkes açısından kısa öz ve net özgeçmiş daha kıymetli de değerlidir.

Bu sebeple özgeçmişinizi hazırlarken en çok iki sayfa olmasına ve genel olarak kişisel bilgilerinize en çok yarım sayfa , eğitim bilgilerinize en çok yarım sayfa ve geçmiş iş hayatınıza en çok bir sayfa ayırmaya özen gösteriniz. Bundan daha uzun özgeçmişler dikkat çekmemektedir.

Günümüzde özgeçmişin önemi azalmak ile birlikte kişisel değerlendirmeler daha fazla önem kazanmaktadır, bu sebeple özgeçmişinizi kısa ve net anlaşılır biçimde düzenleyiniz.

Artık iş hayatında özgeçmişler önce insan kaynakları daha sonra görev alınacak birim yönetimi tarafından incelendikten sonra en az iki görüşme yapılarak işe alım süreçleri yönetildiğinden birçok detay bu görüşmelerde yüzyüze konuşulmaktadır.

Özgeçmişlerin tam bir yaşam akışı yoktur fakat aşağıdaki bilgilerin eksiksiz ve en kısa biçimde sunulması faydalıdır;

 • Kişisel bilgiler : İsim Soyisim , İkamet Adresi ,Telefon ,Medeni Hal , Doğum tarihi , Doğum Yeri, Çocuk sayısı , Askerlik Durumu
 • Eğitim Bilgileri : Temel Eğitim , Lise, Üniversite , Lisansüstü eğitimler, katılınan kurs ve sertifikalar , Yabancı dil , Bilgisayar ve ofis uygulamaları bilgi seviyesi
 • İş Deneyimi : Tarih sırası ile geriye dönük olarak çalışılan şirket ve pozisyon , işe giriş ve çıkış tarihleri.
 • Referanslar : güncel iş ve geçmiş iş hayatınız ile ilgili hakkınızda bilgi alınabilecek referanslar.

CV Örnekleri

Aşağıda son derece sade bir sayfadan oluşan bir özgeçmiş örneği bulunmaktadır, bu özgeçmişte isim soyisim ikamet eposta ve telefon en üstte yer almaktadır, fotoğrafınızı sol üst kısma ekleyiniz. Kişisel bilgileriniz için yaşınız ve medeni haliniz iş hayatı açısından önemli olduğundan kesinlikle yazınız, hanım iseniz askerlik durumunu siliniz.

Eğitim başlığında ilk başta en son eğitim aldığınız kurum fakülte bölümü sonra geriye doğru diğer eğitiminizi yazınız, Üniversite mezunu iseniz lisenizi yazınız, temel eğitimi yazmanıza gerek yoktur.

İş deneyimi başlığında işe giriş çıkış tarihiniz göreviniz şirket ünvanı ve göreviniz ile ilgili en çok bir paragraf bilgi sununuz.

Almış olduğunuz sertifikaları belirtiniz, Yetenekler kısmını bilgi ve becerilerinize göre düzenleyiniz, ilgi alanlarınızı da yazarak ilgili kurumun başvuru biçimine göre elektronik ortamda veya fiziken kuruma teslim ediniz.

İSİM SOYİSİM
Ev İkamet Adresiniz.
Telefon Numarası : ….........
Eposta Adresi : …..................

KİŞİSEL BİLGİLER 

Doğum Tarihi ve Yeri : 
Medeni Hal : 
Askerlik Durumu :

EĞİTİM :
…...-.......			…............. Üniversitesi …......... Fakültesi …......... Bölümü
				Mezuniyet Notu : 

..... - ....                ….............. Anadolu Lisesi 
				Mezuniyet Notu : 

İŞ DENEYİMİ
…...... -............			Görev Tanımı , Şirket Ünvanı
Bir cümle ile sorumluluğunuz
Bir cümle ile temel görevleriniz
Bir cümle ile başarılarınız veya projeler.

…...... -............			Görev Tanımı , Şirket Ünvanı
Bir iki cümle ile sorumluluğunuz
Bir iki cümle ile temel görevleriniz
Bir cümle ile başarılarınız veya projeler.
SERTİFİKALAR 
Tarih 				Sertifika Adı , Varsa Sınav Puanı , Geçerlilik Süresi 

Tarih 				Sertifika Adı , Varsa Sınav Puanı , Geçerlilik Süresi 

Tarih 				Sertifika Adı , Varsa Sınav Puanı , Geçerlilik Süresi 

YETENEKLER	

Yabancı Dil 	İngilizce (Seviyesi) , Almanca (Seviyesi) , Fransızca (Seviyesi)
Bilgisayar 	Windows 7,8,10,11 (Seviyesi) , Linux (Seviyesi) , Open Office 		(Seviyesi) 

KİŞİSEL İLGİLER 	Tenis, Masatenisi , Treking , Edebiyat , Grafik Tasarım , 

Bu yazımız içerisinde daha farklı cv özgeçmiş örnekleri de paylaşmaya devam edeceğiz.

Hızlı ve pratik biçimde özgeçmiş hazırlayabileceğiniz tarayıcı tabanlı Canva uygulamasına erişim linki : https://www.canva.com/tr_tr/yapma/cv-ozgecmis/

Scroll to Top