Ders Dışı Etkinlik Veli İzin Dilekçesi

“Ders Dışı Etkinlik Veli İzin Dilekçesi” başlıklı içeriğimizde; spor, egzersiz, gösteri provası yapmak gibi ders dışı faaliyetler için öğrenci velisinin izni istenmesi durumunda, yazılması gereken dilekçe örneğini sayfanın sonunda bulabilir ve word ya da pdf formatında indirip gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Ders Dışı Etkinlik/Çalışma

Okullar, öğrencilerin eğitim hayatına katkı sağlamak dışında, sosyal gelişimine de katkı sağlamak amaçlı pek çok ders dışı etkinlik düzenleyebilmektedir. Bunlar; şehir içi-şehir dışı, hatta kimi zaman yurt dışında düzenlenebilecek spor çalışmaları, öğrenciler tarafından yapılması planan gösterilerin provalarından oluşabilmektedir. Bunun gibi daha pek çok ders dışı etkinlik için öğrencinin velisinden izin dilekçesi yazması istenmektedir. Bunun nedeni, henüz reşit olmayan öğrencinin velisi ile okul yönetimi arasında resmiyete dayanan bir güven yaratmaktır.

Tahmin edileceği üzere, veli izni olmadan öğrencinin bu tarz etkinliklere katılması mümkün değildir. Öte yandan, 18 yaşın altında olup ailesinden uzakta yaşayan öğrenciler, kazai rüşt (ergin kılınma) dilekçesi yazıp Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak resmi işlemler için imza atma hakkına sahip olabilmektedir. Konuya ilişkin detaylı bilgi ve ilgili dilekçe örneği için aşağıda paylaşılan içeriğimize göz atabilirsiniz:

Kazai Rüşt (Ergin Kılınma) Dilekçe Örneği

Bahsedilebilecek bir diğer konu ise, okul yönetimi dışında velilerin de ders dışı etkinlik düzenleyip düzenleyemeyeceğidir veya bu etkinliklerde gözetmen gibi rollerle aktif rol alıp alamayacağıdır. Özellikle okul aile birliği üyesi olan veliler, okul yönetimi ile de anlaşarak kendi sorumluluğunda, öğrenciler için ders dışı çalışma/etkinlik düzenleyebilir veya okul yönetimine öneride bulunabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğini okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ders Dışı Etkinlik için Veli İzin Belgesi Nasıl Yazılır?

Ders dışı etkinlikler için yazılacak izin belgesi, oldukça kısa ve nettir. Klasik olarak dilekçeye, dilekçeyi yazdığınız kuruma hitap ederek başlamalısınız. Ardından velisi olduğunuz öğrencinin sınıfını ve numarasını belirtmeli ve planlanan etkinlik programının tarihini ve içeriğini eklemelisiniz. Sonda da imza atıp telefon numarası ve adresinizden oluşan kişisel bilgilerinizi de ekleyerek dilekçeyi tamamlamalısınız.

Aşağıda yer alan örnek dilekçeyi word formatında indirip tarafınız için bırakılan boşlukları uygun şekilde doldurabilir ve belgenin çıktısını alıp imzaladıktan sonra okula teslim edebilirsiniz. Öte yandan, tüm metni elle de yazmanızda sakınca yoktur.

Not: Yazılacak izin dilekçesinde öğrencinin imzasına gerek yoktur, sadece velinin imzası yeterlidir.

Ders Dışı Etkinlik Veli İzin Dilekçesi
        ....... LİSESİ/İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE


    Velisi bulunduğum ..... sınıfı ..... no.lu ..... .....’nın, .......... tarihleri/saatleri arasında planlanan ............ ders dışı etkinliğine katılmasında herhangi bir sakınca görmediğimi bildiririm.
    Gereğini bilginize arz ederim. ../../....


                               İmza
                         Veli Adı Soyadı

Tel No:
Adres :

Konuya ilişkin ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Scroll to Top