Banka Bilgi Güncelleme Dilekçesi

Banka Bilgi Güncelleme Dilekçesi bankalarda kayıtlı olan kişisel bilgilerin güncellenmesi için kullanılan dilekçedir. Kişisel verilerin gizliliği kanunlar tarafından da güvence altına alınan bir hak olduğundan kişiler bankalarda bulunan bilgilerini kendi beyanları ile kaydederler ve güncellerler, istedikleri bilgilerin kullanılması , istemediklerinin kaldırılması ve silinmesi müşterilerin talebi ile olmaktadır.

Tabi bu bilgi güncellemeleri yasal sınırlar ile belirlenen bankacılığı ve finans dünyasını belirleyen kanunlar ile sınırlıdır örneğin siz bildirmeseniz dahi resmi bir tebligatın resmi ikamet adresinize yapılması için bu adres kullanılabilir.

Banka Bilgi Güncelleme konusunda kullanabileceğiniz dilekçe örneği yazımız içerisinde metin word pdf ve odt dosya türlerinde paylaşılmıştır. İhtiyacınıza göre düzenlerek kullanmanız mümkündür.

Bilgi Güncelleme Nedir ?

Bilgi güncelleme bankada yer alan kişisel bilgilerin güncellenmesi anlamına gelmektedir. Kişisel veriler adres ve iletişim bilgileri eğitim iş meslek bilgileri menkul gayrımenkul varlık bilgileri ve ailevi bilgiler bunlara örnektir.

Örneğin kişinin adı soyadı tckimlik numarası medeni hali eşinin adı çocuklarının adları doğum tarihleri gibi bilgilerin tamamı kişisel bilgilerdir, ayrıca ikamet adresi iş adresi diğer adresleri , telefonları eposta adresleri gibi iletişim adresleri de yine kişisel bilgilerdir.

Bu bilgilerin bir şekilde değiştirilmesi gerekebilmektedir örneğin insanlar taşınır adres güncellemesi gerekir, telefon numaralrı değişebilir ,yeni bir araç alırlar araç plakaları değişir, boşanırlar soyadları değişebilir birçok durumda insanların birçok bilgisinin değiştirilmesi gerekebilir, bu durumlarda bilgi güncellemesi gerekli olabilir.

Bilgi güncellemesi banka genel müdürlüğü veya şubesine sunulacak bir Bilgi Güncelleme dilekçesi ile mümkündür.

Banka Bilgi Güncelleme için dilekçe Nasıl Yazılır ?

Bankanın genel müdürlüğü veya şube müdürlüğü makamına hitaben yazımına başlanan dilekçede daha sonra dilekçe konusu olarak kişisel bilgilerimde güncelleme yapılması talebimin sunulmasından ibarettir gibi dilekçenin maksadını izah eden bir başlık yeterlidir.

Daha sonra bir paragraf ile kişisel bilgi değişikliği talebi ve bunun gerekçesi sunulduktan sonra güncellenecek bilgiler anlaşılır bir yapıda sunulur. Tarih isim ve ıslak imzalı olarak banka şubesine şahsen teslim edilir.

Kişi reşit değilse veya kısıtlama kararı bulunuyorsa anne babası yada kanuni temsilcisi bunun dışındaki durumlarda da kayyım temsilci gibi temsil hakkı bulunan kişiler veya vekilleri dilekçe sunabilmektedir.

Banka Bilgi Güncelleme Dilekçesi

Aşağıda örnek bir banka bilgi güncelleme işlemi için örnek dilekçe sunulmuştur, güncellenmesi gerekecek bilgileri yazarak gerekmeyen kısımları çıkarınız, kendi durumunuza göre gerekli değişillikleri yaparak banka şubesine yada genel müdürlüğüne şahsen teslim ediniz.

Yasalar gereği yalan ve gerçek dışı beyanın kabahat olduğunu ve doğru bilgiler sunmanızın zorunluluk olduğunu unutmayınız. Sunduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olunuz.
		..................... Bankası Anonim Şirketi
		..................... Şube Müdürlüğüne


Dilekçe Konusu : Bilgi güncelleme talebimin sunulmasından ibarettir.	Bankanızın ....................... nolu müşterisiyim, kişisel bilgilerim aşağıda bilgilerinize sunulmuştur, bankanızda kayıtlı bilgilerimin aşağıda belirttiğim bilgiler ile güncellenmesi , bundan sonra bu bilgilerin kullanılması ve eski bilgilerin bir kez daha erişilemeyecek , tekrar kullanılamayacak ve geri döndürülemeyecek biçimde tamamen silinmesi için gereğini saygılarım ile arz ederim.


Tc Kimlik No : 
İsim Soyisim :
İkamet Adresi  :
Cep Telefonu : 
Ev Telefonu : 
İş Telefonu : 
Eposta Adresi  :
Kep Adresi  :
Vergi No : 
Vergi Dairesi  :
İş Adresi : 
Eğitim :
Meslek :
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........
.........

							Tarih :
							İsim Soyisim :
							İmza :

EKLER : 
1-
2-
3-
4-
5-

Türkiye Cumhuriyeti Bankalar Birliği Web Sitesi : https://www.tbb.org.tr/tr

Scroll to Top