MAÖL’den AÖL’e Geçiş Dilekçe Örneği

“MAÖL’den AÖL’e Geçiş Dilekçe Örneği” başlıklı içeriğimizde; Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek istemeniz durumunda yapılması gerekenlere dair detayları yazımızda bulabilir ve ilgili dilekçe örneğini word veya pdf formatında indirip çıktısını aldıktan sonra, üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

MAÖL ve AÖL Nedir, İkisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

MAÖL (Mesleki Açık Öğretim Lisesi), endüstriyel alanlarda kurslar yoluyla, en az ilköğretim okulu mezunu gençlere meslek kazandırmak, mesleklerinde gelişmek isteyenlerin mesleki bilgi ve becerilerini yeni teknolojilere paralel olarak geliştirmek gayesi ile kurulmuş yaygın endüstriyel teknik eğitim kurumlarıdır.

AÖL (Açık Öğretim Lisesi), 1992 yılında Film Radyo ve Televizyon Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulan ve 14 Eylül 2011 tarihli ve 652 sayılı kanun hükmüyle birlikte Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesine bağlanmıştır.

AÖL ve MAÖL Diplomalarının Örgün Diplomadan Farkı Var mıdır?

AÖL (Açık Öğretim Lisesi) ve MAÖL (Mesleki Açık Öğretim Lisesi) diplomalarının örgün eğitim diplomalarından tek farkı eğitim-öğretimin uzaktan olmasıdır. Kanunen, söz konusu liselerin herhangi birinden mezun olan bireylere tanınan tüm haklar eşittir.

AÖL’den MAÖL’e Nasıl Geçilir?

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

MAÖL’den AÖL’e Nasıl Geçilir?

Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarına başvurabilirler.

Bilinmesi gerekenler:

  1. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri gözardı edildiğinden düşme olabilir Dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
  2. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
  3. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır. Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir. Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.
  4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır (Kaynak: T.C. MEB AÖL).

Not: Aşağıda yer alan dilekçe örneği Milli Eğitimin Bakanlığının resmi web sitesinden edinilmiştir.

MAÖL’den AÖL’e Geçiş Dilekçe Örneği
Scroll to Top