Yarısı Bizden Kampanya Başvurusu

Yarısı Bizden Kampanya Başvurusu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından planlanan ve sunulan bir maddi destek kampanyasına başvuru anlamına gelmektedir. Yarısı bizden tanımı aslında bir mecazi anlatım yani sadece bir isimdir. Bu kampanyadaki temel prensip kentsel dönüşüm kapsamına girerek yeniden inşa edilecek yapıların inşaat masraflarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması olarak özetlenebilir.

Başvuru süresi içerisinde başvurulması gereken bu kampanyada Yarısı Bizden Kampanya Başvurusu Bakanlığa bağlı İl Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Edevlet üzerinden de başvuru imkanı bulunmaktadır https://www.turkiye.gov.tr/csb-yarisi-bizden-kentsel-donusum-kampanya-basvurusu adresinde yer alan formu edevlet üzerinden doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Kampanya başvuru süreci tamamlandığından bu link şuan çalışmamaktadır fakat bu makalenin yazımından sonraki dönemde yayınlanacak kanun yada kararnameler ile başvuru esaslarında değişiklikler olabilir ve Bakanlığın bilgilendirmesi sonrasında yeniden başvurular bu linkteki sayfadan yada başka bir kanaldan alınabilecektir.

Yarısı Bizden Kampanya Başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıda belirttiğimiz edevlet linki üzerinden ön başvuru yapılır , resmi başvuru Bakanlığın il ilçe müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Kimler Başvuru Yapabilir ?

Deprem dayanıklılığı mevzuatın belirlediği sınırın altında olan , orta yada yüksek hasarlı durumda olan ve kentsel dönüşüm mevzuatına uygun olan yapıların hakim hissesini temsil eden sahipleri tarafından başvuru yapılabilir biçiminde bilgilendirme yapılmaktadır.

Yapı bağımsız bölümlerden oluşuyorsa tüm kat maliklerinin ortak kararı ile kentsel dönüşüme gidiliyorsa bu başvuruların öncelikli olarak işlem göreceği belirtilmektedir.

Yalnızca kat malikleri başvuru yapabilmektedir.

Mevzuata göre imarı ve iskanı bulunan yapılar için başvuru yapılabilmektedir, kaçak yapılar için başvuru yapılamaz.

Yarısı Bizden kampanyası neler sunmaktadır ?

Yarısı bizden kampanyası toplam 1.5 milyon Türk Lirası değerinde bir devlet yardımıdır. 700.000 TL geri ödemesiz maddi destek , 700.000 TL devlet teşviği uygulanan düşük faizli ve ödemesi ötelenmiş bir kredi imkanı tanınması , taşınma ve inşaat süresince kat maliklerine sağlanan 100.000 tl maddi destek toplamını ifade etmektedir.

Tüm bu 3 yardım başlığının çeşitli kriterleri olduğu ve belirli bir takvimde sunulduğu unutulmamalıdır.

Kentsel dönüşüm maliyetinin yarısını devlet karşılıyor bilgilendirmesi eksik ve hatalı bir bilgilendirmedir.

Daha detaylı bilgilendirmeyi nasıl alabilirim ?

Türkiye Cumhuriyeti Çevre , Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kurumsal Web Sitesi : https://csb.gov.tr/

Çağrı Merkezi : 181

üzerinden detaylı bilgilere erişmeniz mümkündür.

Yarısı Bizden Kampanya Başvuru Dilekçesi

Yayınlanan bilgilendirme ve haberlerde herhangi bir belge sunulmamış olmak ile beraber aşağıdaki Yarısı Bizden Kampanya Başvuru Dilekçesi yapacağınız başvuru için dilekçe örneği olarak paylaşılmıştır.

Başvuru ile ilgili gerekli tüm araştırmayı yaparak usulüne uygun bir başvuru yapmanız gerektiğini tekrar hatırlatırız. Müteahitiniz , Avukatınız , Yapı Denetim Şirketi , Belediye , Bakanlık İl Müdürlüğü , Bakanlık çağrı merkezi ile tüm detayları görüşerek ve detayları öğrenerek usulüne uygun biçimde Yarısı Bizden Kampanya Başvurusu yapmanız gerektiğini tekrar hatırlatırız.

Başvurunun belirli bir biçimi ve süresi olduğunu unutmayınız. Edevletten yapılacak başvuru yalnızca bir ön başvurudur, tüm mevzuatı anlayarak başvurunuzu yapınız. Sorumluluk tamamen size aittir bunu unutmayınız.

(Mevzuatı Araştırarak , İl Müdürlükleri ve Belediyenin belirttiği belgeler ile başvuru yapmanız gerektiğini unutmayınız. Aşağıdaki yalnızca örnek bir dilekçedir. Mevzuat gereklilikleri sizin sorumluluğunuzdadır.)


TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI
................... İL MÜDÜRLÜĞÜNE
DİLEKÇE KONUSU : Yarısı bizden kampanyası başvurumuzun sunulmasından ibarettir.


	Aşağıda tapu ve adres bilgilerini sunmakta olduğumuz binamiz ile ilgili almış olduğumuz karar doğrultusunda kentel dönüşüm kapsamında yeniden inşaasının yapılmasına kat malikleri olarak oy birliği ile karar vermiş durumda olduğumuzu bilgilerinize sunarız.

	Yaptığımız görüşmeler neticesinde aşağıda bilgileri tarafınıza sunulmuş olan müteahit şirket ile usulüne uygun biçimde mukavele imzalanmış olup bir kopyası dilekçe ekinde tarafınıza sunulmuştur.

	Yarısı bizden kampanyası hakkındaki mevzuatı ve uygulama esaslarını okuduğumuzu , anladığımızı kabul ve beyan etmekteyiz.

	Yarısı bizden kampanyasına katılımımız için gereğini saygılarımız ile arz ederiz. .../.../.......

Bağımsız Bölüm (.....Nolu Daire) İsim Soyisim       	TC Kimlik No     		İmza
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.EKLER : 
1- Müteahit ile malikler arasındaki inşaat yapım işi sözleşmesi fotokopisi
2- Yapı Denetim Raporu fotokopisi
3- Kat Malikleri İletişim bilgileri listesi
4- Tapu Fotokopileri
5-
6-
7-
Scroll to Top