Türk Hava Yolları Dilekçe Örneği

Türk Hava Yolları Dilekçe Örneği Türk Hava Yollarına yapılacak yazılı başvurular için dilekçe örneğidir. THY Dünyanın en fazla noktasına ve en çok sayıda ülkesine uçuş gerçekleştiren havayolu şirketidir. İstanbul Borsasında halka açık bir Anonim Ortaklık tüzel kişiliğinde olan Türk Hava Yolları kısmen halka açık bir kamu kurumudur.

Türk Hava Yolları 1933 yılında 5 uçakla başlayan sivil hava taşımacılığı hizmetlerini 90 yılın sonunda 400 den fazla uçak filosu , 120 den fazla ülke yüzlerce destinasyon ve binlerce eğitimli personelden oluşan dünyanın sayılı havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. İstikrarlı şekilde dünyanın en iyi havayolları arasında yer alan THY ortalama havacılık hizmet standartlarının çok üzerinde hizmet kalitesi ile dünyaya ülkemizi ve misafirperverliğimizi başarı ile sunmaktadır.

Türk Hava Yolları Adres ve İletişim Bilgileri

Türk Hava Yolları A.O Genel Müdürlük Adresi : Yeşilköy Atatürk Havalimanı Türk Hava Yolları Genel Yönetim Binası BAKIRKÖY / İSTANBUL

Çağrı Merkezi : 0850 333 0849

Telefon: +90 212 463 63 63

Faks Numarası: +90 212 465 21 21

Websitesi : https://www.turkishairlines.com/

Türk Hava Yollarına dilekçe nasıl yazılır ?

Türk Hava Yolları bir kamu kurumudur ve yazılacak dilekçelerin resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun biçimde yazılması gerekmektedir. Dilekçe yazımındaki fiziki şartları ve metin şartlarını kısaca hatırlatmak gerekirse.

Yazılacak dilekçelerin Türkçe olması , Türk dili ve dilbilgisi kurallarına uygun biçimde yazılmış olması , Türkçe Latin harfler ile makul boyutlu yazı tipleri ile yazılmış olması gerekmektedir. Türkçe dışında bir dil ve Türkçe latin harfleri dışında harfler ile yazılan dilekçeler işlem görmez.

Dilekçenin boş temiz çizgisiz beyaz A4 kağıda yazılması , kalıcı siyah mürekkep ile yazılması ve dilekçe ile başvuran kişinin ıslak imzası ile kuruma şahsen sunulması gerekmektedir.

Genel Müdürlüğe gidilmeden THY bünyesinde bilet satış noktaları , temsilcilikler , şubeler ve yurtdışı temsilciliklere de dilekçe ile başvuru yapılabilmektedir. Acente , Tur şirketleri ve benzeri acente bayi yada hizmet sağlayıcılara dilekçe ile başvuru yapılamaz, THY sunulacak dilekçenin kurumu temsil eden noktalarına sunulması makuldür.

Dilekçe ile yapılacak başvurularda sunulacak taleplerin kurumun görev alanı ve hizmetleri ile alakalı olması ve mevzuata göre makul talepler içeriyor olması gerekmektedir. Kurumun hizmetleri ve görevi dışındaki konularda yapılan başvurular ve mevzuata uygun olmayan başvurular kabul görmemektedir.

18 yaşından küçükler için velileri , vasi kayyım yada temsilci atananlar için temsilcileri , tüm tüzel kişiler için yasal yetkilileri başvuru yapabilir. Veli harici tüm temsilen başvurularda resmi temsil yetkisini gösterir belgenin veya vekaletname sunulması zorunludur.

Dilekçe kurum genel müdürlüğüne hitap ile başlanır, şirket ünvanı ve genel müdürlüğüne biçimi makuldür “Türk Hava Yolları Anonim Ortalığı Genel Müdürlüğüne” makul bir hitap makamıdır, dilekçe konusu sunulması tavsiye edilir ve dilekçe konusu dilekçe ile başvuru sebebinin bir cümle ile izah edilmesidir.

Daha sonraki dilekçe metin kısmında başvuru sebebi , gerekçe ve dayanakları , gerekli bilgi detay ve belge atıfları , gerekiyorsa başvurunun izahı makul net anlaşılır ve belirli bir akış içeren paragraflar biçiminde kaleme alınır ve en son paragrafta kuruma sunulacak istemlere yer verilir.

Islak imzalı olarak düzenlenen dilekçe kurum genel müdürlüğü veya kendi bünyesindeki temsilciliklere şahsen sunulur.

Türk Hava Yolları Dilekçe Örneği

Aşağıda örnek şablon bir hazır THY dilekçesi yer almaktadır, tüm yazılı başvurularınız için gerekli düzenlemeleri yaparak dilekçenizi hazırlayabilir ve kuruma sunabilirsiniz.

Başvurularınız için kurum çağrı merkezi ve temsilciliklerden bilgi alınız ve kurum websitesinden hizmetler ile ilgili bilgi alarak başvurunuzu hazırlayınız.
Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı Genel MüdürlüğüneDilekçe Konusu :

	Yukarıda izah etmiş olduğum istemlerim ile ilgili gereğini saygılarım ile arz ederim.


								Tarih :
	
								İsim Soyisim :

								İmza : 

EKLER :
1-
2-
3-
Scroll to Top