Transkript Dilekçe Örneği

Transkript yüksek eğitimde eğitim müfredatı , ders durumu ve geçme notu bilgilerini içeren Akademik eğitim durum belgesidir. Yüksek Eğitim kabul edilen Meslek Yüksek Okulu , ÖnLisans , Lisans , Lisansüstü ve Doktora eğitimleri için transkript belgesi bulunabilmektedir.

Tipik bir transkript belgesi eğitim dönemi , ders kodu , ders tanımı , dersin kredisi ve onluk veya dörtlük sistemde ders notu ve harf notu içermektedir. Genel olarak tüm dünyada yüksek eğitim transkriptleri bu bilgileri içerir ve ülkemizdeki bütün Üniversite , Meslek Yüksek Okulu ve Enstitülerin transkriptleri de bu bilgileri içermektedir.

Transkriptler ile ders durum belgeleri birbirine karıştırılmamalıdır, bunlar iki ayrı belgedir, Ders durum belgesi ilgili bölümün içeriğinde bulunan dersleri ve bu derslerdeki derse katılım durumunu ve dersi geçme notunu içerir. Transkript ise öğrencinin tüm dönemlerinde aldığı dersleri ayrı ayrı liste olarak sunmaktadır. Transkiript daha çok eğitim özgeçmişi belgesidir ve daha fazla detay içerir. Bazı durumlarda her ikisi de başvuruda kullanılabilir.

Üniversiteler Meslek Okulları ve Enstitülerde genellikle öğrenci işleri daire başkanlıkları tarafından transkript verilmektedir. Transkript mezuniyet veya eğitimi bırakma durumunda düzenlenen ve verilen bunun dışındaki zamanlarda müracat ile talep edilerek alınan bir belgedir. Yani bir öğrenci mezun olduğunda diplomasının yanında birde transkript de verilmeltedir. Ayrıca öğrenci kayıt sildiğinde veya kurum ile ilişiği kesildiğinde de bir transkript verilebilmektedir.

Transkript belgeleri genellikle Türkçe olarak sağlanmaktadır ama neredeyse bütün üniversiteler ingilizce olarak da verebilmektedir. Transkript talebi yaparken hangi dilde transkript belgesi istediğinizin öğrenci işlerine bildirilmesi gerekmektedir. Büyük ünversiteler özellikle çok dilde eğitim bulunan üniversiteler eğitim dilleri içerisinde yer alan dillerde transkriptler verebilmektedir. Tabi tüm açık olan tüm bölüm ünvanlarında bulunan diller için transkript verilme şansı yoktur, örneğin urdu dili edebiyatı bölümü bulunan bir üniversite urdu dilinde transkript veremeyebilir, bahsettiğimiz diller ingilizce almanca fransızca gibi temel genel geçerli dillerdir.

Transkript alınabilmesi için öğrenci işleri daire başkanlığına şahsen başvurulması gerekmektedir, bazı üniversitelerin kendi hazır formları da bulunabilmekte bazı üniversiteler de dilekçe ile başvuru kabul etmektedir. Transript dilekçesi yazmak için aşağıdaki Transkript Dilekçe Örneği ni kendi kişisel bilgileriniz ve eğitim bilgileriniz ile doldurarak öğrenci işlerine başvuru yapabilirsiniz.

Transkript Dilekçe Örneği		................... ÜNİVERSİTESİ
		................... MESLEK YÜKSEK OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE
		................... ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA

	(YÜKSEK EĞİTİM KURUMU ÜNVANI VE ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ MAKAMINA HİTABEN DİLEKÇE YAZINIZ.)

	DİLEKÇE KONUSU : TRANSKRİPT BELGESİ TALEBİMİN SUNULMASINDAN İBARETTİR.


	
	ÖĞRENCİ NUMARASI : 

	TRANSKRİPT DİLİ : 

	TRANSKRİPT ADETİ : 

	İSİM SOYİSİM : 
	
	TC KİMLİK NO : 

	FAKÜLTESİ / MYO : 

	BÖLÜMÜ : 
	
	SINIFI : 

	İKAMET ADRESİ : 
	
	EPOSTA : 
	
	TELEFON : 

	


	Üniversitenizin yukarıda belirtmiş olduğum fakülte ve bölümünde kayıtlı / mezun öğrencisiyim. .................................................................................. konusunda kullanılmak üzere .......................................... dilinde yazılmış resmi transkript belgesinin tarafıma verilmesi için gereğini saygılarım ile arz ederim.

								Tarih: 

								İsim Soyisim : 

								İmza : 
Scroll to Top