Staja Başlama Dilekçesi Örneği

Staj öğrencilerin mesleklerinin icra edildiği ticari işletmeler , özel kurumlar veya kamu kurumlarında geçici bir süre çalışarak okullarında aldıkları teorik bilginin gerçek hayatta nasıl uygulandığı deneyimi kazanabilmeleri için düzenlenmiş çok önemli bir eğitimdir. Stajlar aslında mesleğinizi gerçekten ne kadar öğrenebildiğinizi ve teorik eğitim seviyenizi gerçek hayat deneyimi ile görebildiğiniz çok önemli görevlendirmelerdir. Ayrıca staj yaptığınız kurum sizin iş hayatına adaptasyonunuzu , kişiliğinizi ve eğitiminizi takdir ederek size görev de sunabilmektedir. Bu sebeplerle stajlarınızı önemseyiniz ve en az okulunuzdaki eğitim kadar dikkatle ve özenle çalışınız.

Staj eğitimleri daha çok teknik branşlarda ve sayısal bölümlerde bulunmaktadır, sosyal alanlarda staj daha az görülmektedir. Staj meslek liselerinde görüldüğü gibi Tıp ve Dişhekimliği fakültelerinde bile bulunmaktadır. Bu sebeple farklı disiplinlerin uygulama ağırlıklı tüm alanların stajları olabilmektedir. Birçok eğitimin tamamlanabilmesi için resmi staj yapılması , staj defteri , staj raporu ve ödevlerinin hazırlanması , yeterlilik sınavlarının uygulanması gibi uygulamalar da bulunmaktadır. Bu sebeple staj gereklilikleri eğitim türüne ve sınıfa göre değiştiği için eğitim kurumunun , danışman hocanın veya danışman öğretim üyesinin yönlendirmesi ve mevzuata uygun bir staj yapılması gerekmektedir.

Stajlar mesleğe uygun kurumlarda ve mesleğe uygun eğitimi almış kişilerin yanında yapılabilmektedir, elektrik elektronik oluyan bir meslek lisesi öğrencisi stajını bir elektronik teknisyeni usta veya usta öğretici yanında yapabilmektedir, bir terzinin yanında elektronik stajı yapamayacağı gibi pastacılık okuyan bir öğrenci bir otomobil tamircisinin yanında staj yapamaz. Alınan eğitim sonucunda ulaşılacak niteliğe sahip ve bunun belgesine sahip işletmelerde stajlar yapılmalıdır. Bu kriterler Lise ve Meslek Okullarında son derece önemlidir yoksa staj başvurunuz veya staj dosyanız zaten onaylanmaz ve staj izininiz verilemez. Aynı şekilde üniversitelerin mühendislik fakültelerinde stajlarında da aynı mühendislik fakültesinden mezun ve ilgili meslek odasına kayıtlı bir mühendisin yanında staj yapılması gerekmektedir. Özetle staj yapılan yer eğitim ile doğrudan alakalı olmalıdır.

Staja başlamak için önce eğitim kurumuna yazılı olarak Staj yapmak istediğiniz kurum bilgilerini de yer alan ve sorumlu eğitmenin bilgilerinin de bulunduğu bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra eğitim kurumu staj başvurunuzu işleme alarak değerlendirecek ve gerekirse işletme ile görüşerek işyerinin faaliyeti ve sizin staj esnasındaki göreviniz hakkında bilgiler alacaktır. Bu sayede staj yerinizde göreceğiniz stajın eğitiminiz ile faydasını eğitimci gözüyle değerlendirerek size gerçek iş deneyimi kazandırma ve teorik bilgilerinizi pratik hayat ile pekiştirme konusunda faydalı olacaksa stajınızı onaylayacaktır.

Stajyerlik iş hayatına ilk adım olup tüm gençlerin stajlarına çok önem vermesini rica ediyoruz. Stajyerler geleceğin mühendisleri , mimarları , teknikerleri , ustaları , şefleri , uzmanları , profesyonelleri ve şuan bu yazıyı yazarken aklımıza gelmeyen her mesleğin yeni nesli olarak çalışma hayatına katılmaktadır. Tüm işletmeler saygılı eğitimli becerikli çalışkan stajyerleri saygı sevgi ve hoşgörü ile barındırmak isterler, işyerine bir çalışan olarak faydanız olurken sizde literatür bilginizi gerçek hayat uygulamaları yaparak mesleğinize hızlı bir giriş yapmış olursunuz. Bu sebeple stajınızı tam doğru biçimde yapınız hatta işyerinin müsadesi varsa ve derslerinizi aksatmayacaksanız tatillerinizden fedakarlık yaparak staj sürenizi daha uzun süre tutmaya çalışınız.

Yukarıda belirttiğimiz gibi staja başlamak için önce staj başvurusu yapılmaktadır, daha sonra staj onayı alındıktan sonra staj eğitimi sürdürülür ve staj dönemi sonunda staj defteri , staj projesi ve benzeri eğitim kurumu tarafından beklenen belgeler ve staj karnesi gibi belgeler düzenlenerek staj tamamlanır. Staj bitirme ve onay yine eğitim kurumunda yapılmaktadır sözlü, mülakat , sınav veya sunum biçiminde staj bitirme işlemleri eğitimden eğitime müfredattan müfredata değişmek ile beraber ihtimal dahilindedir. Bu sebeple naylon staj , ücret ödeyerek staj belgeleri düzenletme gibi işlemlere kesinlikle karışmayınız, mesleğine ilk adımı hile ile atan bir kişinin mesleğinde iyi bir noktaya gelmesi hakkıyla yapana göre çok daha zordur. Stajınızı önemseyiniz ve başarılı olmak için elinizden geleni yapınız. Profesyonel yaşantımızda bizler de güzel yerlerde staj yaparak başladık ve tüm çevremizden gördüğümüz bir gerçeği sizler ile paylaşmak isteriz;

İnsan kaynakları ve yöneticiler insanların ilk işine ve stajlarına önem göstermektedir ve araştırmalara göre iyi yerlerde staj yapan çalışanlar ve ilk işlerinde sektörde kayda değer seçkin şirketlere kabul edilmiş ve 1 yıldan uzun süre bu işletmelerde çalışmış olan kişiler ve bir sonraki işlerinde bir kademe de olsun yükselmiş kişiler çok yüksek oranda çok iyi profesyoneller olarak kariyerlerinde güzel ilerlemeler kaydetmektedirler. Fakat stajları kısa ve ilk çalışma deneyimleri alan dışı konularda olan kişilerin çok yüksek pozisyonlara çıkabilmek için şanslarının daha düşük olduğu gözlemlenmektedir. Bunu kendiniz için bir yol haritası olarak da düşünebilirsiniz iyi stajlar iyi imkanlar iyi imkanlar iyi işler iyi işler daha iyi işler getirebilir ve getirecektir, bu fırsatları kendiniz için vaktinde yerinde ve değerinde kullanmayı unutmayınız.

Staja başlama dilekçesi verebilmek için öncelikle staj yapacağınız kurumu bulmanız gerekmektedir , bunun için ilk kapı eğitmenlerinizin yönlendirmeleri ve eğitim kurumundaki panolar olmalıdır, daha sonra zekice bir hamle yaparak kendi okulunuzun üst devre mezunlarına ulaşarak yardım istemeniz akıllıca olacaktır, bunların dışında iş bulma siteleri önemli kaynaklardır, ayrıca insan kaynakları şirketleri ve personel danışmanlığı şirketlerini de arayarak tavsiye alabilirsiniz. Bu yöntemler fayda etmezse öğrenci de olsanız bir cv hazırlayarak kapıları çalmanın tam zamanıdır, cvnizde güzel ve hanım ve erkekler için resmi kıyafet ile çekilmiş güncel gülümseyen bir fotoğraf çektirmenin de tam zamanıdır. CVnizi kişisel bilgileriniz eğitiminiz ve yetişmiş olduğunuz konular ile tam bir sayfa olacak şekilde düzenleyerek yanınıza alınız ve şirketlere yine resmi kıyafet ile ziyaretler yapınız. Kot ve baskılı bir tshirt ile yaptığınız bir ziyarette şans eseri üst düzey bir yönetici ile görüşme fırsatı yakalamanızın bazen aleyhinize olma ihtimalini düşünerek resmi kıyafet demekteyiz. Genellikle gençler resmi kıyafet almazlar, biz de almazdık fakat koyu renk bir kumaş pantolon ve açık renk bir gömlek ve bunun üstüne uyacak bir ceket ile mavi kot ve yazılı bir tshirte göre daha çok kapı açabileceğinizin farkında olun.

Staja başlayağınız kurumu bulduktan sonra eğitim kurumunun isteğine uygun bir Staja Başlama Dilekçesi ile şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Staj meslek lisesi , meslek yüksek okulu ve üniversite de farklı başvurular gerektirebilmektedir. Bu sebeple size meslek lisesi , meslek yüksek okulu, ve lisans eğitimi için üç ayrı dilekçe hazırlayarak sunacağız, siz eğitim seviyenize uygun ve eğitim kurumuna uygun olan dilekçeyi kendi bilgileriniz, eğitim bilgileriniz ve kurum bilgileri ile doldurarak sorumlu eğitmen veya akademik danışmanınıza teslim ederek eğitim kurumu mevzuatına uygun biçimde başvurunuzu tamamlayınız. Aşağıda metin olarak sunduğumuz dilekçelerin ardında word ve pdf formatlarında indirilebilir dilekçeler de bulunmaktadır bu dilekçeleri de bilgisayarınıza indirerek düzenleyebilirsiniz.

Meslek Lisesi Staja Başlama Dilekçesi Örneği

 
	
	.......................... Meslek Lisesi Müdürlüğüne


	Öğrenci Numarası :
	İsim Soyisim :
	Bölüm : 
	Sınıf / Şube :
	Sorumlu Öğretmen : 

	Staj Kabulü Alınan İşletme / Kurum : 

	Kurum Ünvanı :

	Adresi  :

	Telefonu : 

	Web Sitesi :

	Faaliyet Konusu : 

	Usta / Usta Öğretici Adı : 

	Ustalığı :

	Staj Başlangıcı : 

	Staj Bitişi :

	Staj Günleri : 

	Çalışma Saatleri :

	Stajda Yapılacak Görevler : 
	1-
	2-
	3-

		Eğitim müfredatım gereği zorunlu işyeri stajım ile ilgili yukarıda belirttiğim kurum / işletme ile şahsen görüştüm ve staj yapmamı uygun gördüklerini belirttiler. Belirttiğim tarihler arasında belirttiğim görev ile yukarıda belirttiğim kurumda stajyer olarak görev almam için izin verilmesini saygılarım ile arz ederim.

							Tarih :

							İsim Soyisim 

							İmza : 	 

Meslek Yüksek Okulu Staja Başlama Dilekçesi Örneği
	
	.......................... Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğüne


	Öğrenci Numarası :
	İsim Soyisim :
	Bölüm : 
	Eğitim Dönemi : 
	Danışman : 

	Staj Kabulü Alınan İşletme / Kurum : 

	Kurum Ünvanı :

	Adresi  :

	Telefonu : 

	Web Sitesi :

	Faaliyet Konusu : 

	Tekniker / Eğitmen Adı : 

	Mesleği :

	Staj Başlangıcı : 

	Staj Bitişi :

	Staj Günleri : 

	Çalışma Saatleri :

	Stajda Yapılacak Görevler : 
	1-
	2-
	3-

		Eğitim müfredatım gereği zorunlu işyeri stajım ile ilgili yukarıda belirttiğim kurum / işletme ile şahsen görüştüm ve staj yapmamı uygun gördüklerini belirttiler. Belirttiğim tarihler arasında belirttiğim görev ile yukarıda belirttiğim kurumda stajyer olarak görev almam için izin verilmesini saygılarım ile arz ederim.

							Tarih :

							İsim Soyisim 

							İmza : 	 

Üniversite Staja Başlama Dilekçesi Örneği
	.......................... Üniversitesi 
	.......................... Fakültesi
	.......................... Bölümü Başkanlığına

	Öğrenci Numarası : 
	İsim Soyisim : 
	Tc Kimlik No:	
	Eğitim Dönemi : 	
	Akademik Danışman :

	Staj Kabulü Alınan İşletme / Kurum : 

	Kurum Ünvanı :

	Adresi  :

	Telefonu : 

	Web Sitesi :

	Faaliyet Konusu : 

	Mühendis Adı : 

	Oda Sicil Numarası :

	Staj Başlangıcı : 

	Staj Bitişi :

	Staj Günleri : 

	Çalışma Saatleri :

	Stajda Yapılacak Görevler : 
	1-
	2-
	3-

		Fakülte ve bölüm mevzuatı gereği zorunlu işyeri stajım ile ilgili yukarıda belirttiğim kurum / işletme ile şahsen görüştüm ve staj yapmamı uygun gördüklerini belirttiler. Belirttiğim tarihler arasında belirttiğim görev ile yukarıda belirttiğim kurumda stajyer olarak görev almam için izin verilmesini saygılarım ile arz ederim.

							Tarih :

							İsim Soyisim 

							İmza : 	 
Scroll to Top