Telefon Hırsızlığı Şikayet Dilekçesi

Cep Telefonları ekonomik değerleri ve sürekli insanların üzerinde bulunması sebebi ile çalınmaya oldukça müsait eşyalardır. Malesef toplum içerisinde maddi değeri yüksek , çabuk elden çıkarılabilen ve hafif eşyalar hırsızların favori hedefleri arasında yer almaktadır ve cep telefonları da hırsızlar için çok caziptir. Siz binlerce lira vererek alsanız bile bir hırsız birkaç yüz lira için gözünü kırpmadan telefonunuzu çalıp satabilir ve en ufak utanma belirtisi bile göstermez. Bu sebeple son derece dikkatli biçimde mağdur olmamak için cep telefonunuzu korumaya gayret ediniz ve kalabalık alanlarda azami dikkat gösteriniz. Hırsızlıklar çok yüksek oranda kalabalık ortamlarda olmaktadır.

Hırsızlık değeri bir lira da olsa bir milyon lira da olsa adli bir suçtur ve şikayet dilekçesi ile savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir. Yazımızın sonunda Telefon Hırsızlığı Şikayet Dilekçesi ni sizler ile paylaşacağız.

Telefon Hırsızlığı olması durumunda yani cep telefonunuz çalınırsa öncelikle sakin olmalı ve öncelikli önemlerin tamamını aldıktan sonra suç duyurusunda bulunmanız gerektiğiniz unutmamalısınız.

Cep telefonunuz çalınırsa yani telefon hırsızlığı mağduru olursanız ilk yapmanız gereken ilgili cep telefonu numarasının kayıtlı olduğu tüm bankaları arayarak cep telefonu ile yapılabilecek tüm işlemleri , sms onaylarını , internet bankacılığını geçici veya kalıcı olarak kapatmanız olacaktır. Şifrelerinizi bilmiyor olsalar dahi cep telefonunuz ellerindeyken internet bankacılığına erişmeleri mümkün olabilmektedir. Bu sebeple acil olarak tüm bankacılık sisteminde cep telefonunuz ile yapılabilecek tüm işlemler için önlem alınız.

Daha sonra telefon hattınızı almış olduğunuz operatörün bir bayisine giderek yeni bir simkart çıkartınız, bu sayede eski simkart kullanım dışı kalacaktır ve ilgili simkart ile bir yolsuzluk veya mağdur olabileceğiniz bir işlem yapma ihtimallerinin de önüne geçmiş olursunuz.

Bir sonraki adım ise cep telefonunuzun sağladığı bir özellik varsa çalınma durumunu ilgili şirkete bildirmeniz olacaktır, yazımızda marka belirtememek ile beraber çalınan telefonların internet erişimi veya GSM sinyali alması halinde konumunu ve üzerinde kullanılan hattı geri bildirdiği hırsızlık çözümleri bulunmaktadır. Bu hizmetlere başvurursanız emniyet güçlerine iligli şirket tarafından çalınan telefon üzerine takılan diğer hat bilgileri ve çeşitli bilgiler sağlanabilmektedir, telefonunuz için sağlanan bu özellik varsa kullanınız.

Daha sonra telefon şirketi tarafından size sağlanan bir bulut yedekleme özelliği varsa burada da çalınma kaydı girerek verilerinizi bilgisayar veya yeni telefonunuza indiriniz. Bu sayede çalınma kaydı olan telefon özelliklerinde varsa veri koruma moduna geçecektir ve hırsız tarafından verilerinize ve hesaplarınıza erişim yapılamayacaktır.

Daha sonraki adımda ise çalınan telefonunuzun fatura ve belgelerini bulmak gerekmektedir. Bu belgeler üzerinden IMEI ve seri numarasına erişebilecek ve şikayetlerinizde kullanabileceksiniz. Faturalar kayıp ise almış olduğunuz kuruma başvurarak en azından seri numarası ve imei numarasına erişiniz. tüm telefonlar faturalı olarak satılır ve faturalara bağlı olarak bu bilgiler kaydedilir.

Hiçbir şekilde faturanızı bulamıyorsanız kullanmakta olduğunuz operatörün çağrı merkezini arayarak hırsızlık mağduru olduğunuzu iletmeniz halinde sağladıkları simkartın çalışmış olduğu son cihaz olarak görünecek olan telefonunuzun imei numarasını size sağlamalarını talep edebilirsiniz. Bu cep telefonu operatörünün bildiği ve sağlaması gereken bir bilgidir.

Buraya kadar yapmış olduğumuz işlemleri gözden geçirirsek öncelikle bankacılık ile ilgili önlemleri alarak ele geçirdikleri telefon ve simkart ile bir işlem yapmalarının önüne geçildi , daha sonra telefon hattı ile ilgili yapabilecekleri olumsuzlukların önüne geçildi ve daha sonra cihaz ile ilgili önlem alındı ve varsa bulut yedekleme hizmetinden verilerin geri alınması sağlandı. En son olarak da fatura , belge , imei ve seri numaraları alındı.

Telefonununuz ile ilgili belgelere dikkatli olarak bakınız, bazen telefonlar ile ilgili yapılan sigortalarda hırsızlığa karşı teminat bulunduğu için hırsızlık durumunda tazmin yapılması mümkün olabilmektedir. Cep telefonunuz ile ilgili sigorta varsa bu poliçeleri dikkatlice inceleyiniz.

Ayrıca hırsızlık bir ev veya işyerinden sizin orada bulunmadığınız anda bir marifet ile yapılmışsa ilgili konut veya işyeri için düzenlenen sigortalar kapsamına giren bir tazmin hakkınız da bulunabilmektedir. Konuttan , işyerinden veya motorlu araçtan hırsızlık konusunda güvence sağlanan poliçeler varsa bu poliçelerin cep telefonunu kapsayıp kapsamadığını da incelemeniz önemlidir. Belkide ilgili hırsızlık cep telefonu hırsızlığına karşı güvencesi bulunan bir sigorta kapsamında olabilir.

Bu aşamadan sonraki aşama ilgili Emniyet Merkezine giderek şikayetçi olunması ve savcılığa suç duyurusunda bulunulması adımlarıdır. Emiyete gittiğinizde yetkili polis memuru tarafından ifadeniz alınacaktır ve bu ifade esnasında telefon marka modeli seri numarası ve imei numarasını , üzerinde kullanmakta olduğunuz cep telefonu numrasını da belirterek hırsızlık yapandan şikayetinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Sonraki adımda suç duyurusunda bulunmanız için aşağıda size sunacağımız örnektekine benzer bir dilekçe hazırlayarak savcılığa şahsen müracat ederek suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Suçun işlenmiş olduğu ilçenin bağlı olduğu savcılığa veya ikametinizin bağlı olduğu savcılığa şahsen müracat etmeniz gerekmektedir. Dilekçeyi düzenlerken hırsızlığın oluş biçimini gün saat bildirerek açık biçimde belirtiniz, hırsızlığı gösterir video kaydı varsa dilekçe ekinde cd içerisinde sununuz, telefonunuz ile ilgili imei ve seri no belirli olan fatura varsa dilekçe ekinde faturayı sununuz.

Sigorta poliçesi kapsamında ise suç duyurusunda bulunmanızın zorunlu olduğunu ve soruşturma numarası verilerek inceleme yapıldığını sigorta şirketine beyan etmeniz gerekebilmektedir. Telefon Hırsızlığı yaşarsanız cep telefonunuz çalınırsa kesinlikle şikayetçi olunuz.

Mevzuata göre siz şikayetçi olmazsanız telefonunuz ile ilgili hiçbir işlem yapılmaz ve çalan kişi satabilir alan kişi kullanabilir ve şikayetiniz olmadığı için telefon kullanıma kapatılmaz. Şikayetçi olmadığınız için telefonunuz çalınma yolu ile kullanan kişiye geçmiş gözükmez ve elinde dahi bulunsa bir suç unsuru gözetilmez. Hatta bu gibi durumlarda yolda buldum aldım sim kartımı taktım kullandım, telefona ihtiyacım vardı yolda bulunca aldım kullandım ben çalmadım aylardır kullanıyorum vb gibi ifadeler vererek suçsuz çıkmaktadırlar. Bu gibi sebepler ile telefonunuzun çalınması halinde kesinlikle şikayetçi olunuz suç duyurusunda bulununuz.

Telefon Hırsızlığı Cep Telefonu Çalınması Şikayet Dilekçesi
		Türkiye Cumhuriyeti ........................... Cumhuriyet Başsavcılığına


	
	ŞİKAYET EDEN :  İSİMİNİZ SOYİSMİNİZ TC NUMARANIZ İKAMET ADRESİNİZ.

	
	ŞİKAYET EDİLEN : FAİLİ MEÇHUL

	
	SUÇ TARİHİ : TELEFONUNUZUN ÇALINDIĞI GÜN VE SAATİ YAZINIZ


	SUÇ : CEP TELEFONU HIRSIZLIĞI


	AÇIKLAMALAR :

	Hırsızlığa konu cep telefonu şahsıma aittir ,  ................ Marka ...................... Model ................. Seri Numarası ..................... IMEI numarasına kayıtlıdır.  .............. Tarih ........... Numaralı  fatura ile .............. tutar ödenerek ...................... isimli firmadan satın alınmıştır. Üzerinde .............. firmasına ait ...................... numaralı cep telefonu hattı kullanılmaktadır.

	............ Günü .............. Saatinde metrobüs kullanarak Kadıköy yönüne yolculuk halindeyken, kalabalıktan faydalanarak kimliğini bilmediğim şahsen görmediğim (görsem tanıyamayacağım) kişi veya kişiler tarafından montumun cebinden çalınmıştır.

	Hırsızlık suçundan mağdur olmam sebebi ile mahkemenize müracat etme zarureti hasıl olmuştur.

	DELİLLER : Cep Telefonu Satınalma Faturası, Kullanılan hatta ait iletişim bedeli faturası , Emniyet Polis Merkezi İfadesi.

	SONUÇ VE İSTEM:

	Yukarıda izah olunan sebepler ve Resen gözetilecek nedenler ile ,

	Gerekli tahkikatın yapılarak kamu davası açılmasını, suçluların yakalanarak cezalandırılmasını, Telefonun kullanım haline geçmesi halinde ilgili kullanıcının şüpheli vasfı ile soruşturulmasını, Telefonunun bulunması halinde tarafıma teslim edilmesini saygılarım ile arz ve talep ederim.

							Tarih :
		
							İsim Soyisim :

							Tarih:

Scroll to Top