Lise Öğrenci Belgesi Dilekçesi

Lise öğrencileri öğrenci belgesi ihtiyacı için okul müdürlüklerine hitaben dilekçe yazarak şahsen başvurarak öğrenci belgesi alabilirler. Öğrenci belgesi birçok kurum tarafından talep edilebilmektedir. Genellikle resmi kurumlar tarafından artık belge talep edilmemektedir, bunun sebebi Milli Eğitim Bakanlığı elektronik bilgi sistemlerinde tüm öğrenciler devamlı liseler veya açık öğretim liseleri olarak kayıt altındadır ve edevlet entegrasyonu olan kurumlar kolaylıkla tüm kişilerin eğitim bilgilerine erişebilmektedir.

Fakat halen birçok şehirde bu entegrasyonlar bulunmadığı için paso başvurusu gibi çok temel işlemlerde bile lise öğrencilerinden öğrenci belgesi talep edilebilmektedir. Özellikle yabancı dilde eğitim gören lise öğrencileri yurtdışından kitap alışverişi yaptığında gümrüğe takılan kitaplar için öğrenci belgesi beyan etmeleri ve öğrencilik ile uyumlu kitaplar almış olmaları koşulu ile gümrük mevzuatı ve kdv den istisna olarak kitap alabilmektedir. Birçok öğrenci bu gibi durumda öğrenci belgesine ihtiyaç duymaktadır.

Yukarıda verdiğimiz örnek çok uç bir örnek olsa da burs ve yurt kaydı, sporcu lisansları, paso indirim kartı ve benzeri başvurular , vize başvurusu gibi işlemlerde öğrenci belgesi gerekli olabilmektedir ve bu okulunuzdan alabileceğiniz basit bir belgedir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Edevlet sayfaları arasında öğrenci belgesi alma işlemdi de vardır, edevlet üzerinden de Lise Öğrenci Belgesi alınabilmektedir. Açıköğretim Lisesi , Meslek Okulları ve Düz Liseler için ayrı sayfalar düzenlenmiştir, burada ilgili sayfadan öğrenci belgenizi alma şansınız vardır. Bu belgeler çoğu kamu kurumunca kabul edilmektedir, fakat özellikle özel kurumlar ve yabancı ülkeler mühür ve ıslak imzalı belgeler kabul etmektedir.

Lise Öğrenci Belgesi anadolu ve fen liselerinde yabancı dil olarak verilen diller olarak da bazen düzenlenebilmektedir. Vize veya yabancı ülkede eğitim için başvuru konusunda kullanmak için öğrenci belgesi talep ediyorsanız, bu durumu dilekçenizde belirterek ilgili dilde öğrenci belgesi istediğinizi belirtirseniz bazı okul müdürlükleri yabancı dilde de öğrenci belgesi düzenleyebilmektedir. Yabancı dilde eğitim yapmakta olan liseler zaten kendi dillerinde bu belgeleri sağlayabilmektedir ama bazı devlet okullarında da alternatif olarak eğitim verilen dillerde belgeler düzenlenebilmektedir. Yabancı dilde hazırlanan ve mühür imza bulunan öğrenci belgelerini çeviri yapma veya apostil yapma gibi işlemler yapmadan yabancı ülke eğitim ve vize başvurularınızda kullanma şansınız da olmaktadır, bu gibi durumlarda okul yönetimine danışarak hareket ediniz.

Aşağıda size örneğini sunacağımız Lise Öğrenci Belgesi Dilekçesi ni okulunuz ve kendi kişisel bilgileriniz ve belgeyi kullanacağınız kurum bilgisi ile düzenleyip ıslak imzalı olarak sınıfınızdan sorumlu müdür yardımcısına veya müdüriyet makamına şahsen teslim ediniz. Kısa süre sonra öğrenci belgeniz hazırlanrak size teslim edilecektir.

Lise Öğrenci Belgesi Dilekçesi	


		..................................... LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE	İsim Soyisim : 

	Öğrenci Numarası : 

	TC Kimlik Numarası : 

	Bölümü : 

	Sınıfı ve Şubesi  :

	Sorumlu Öğretmen : 

	Öğrenci Belgesinin Verileceği Kurum : 

	Öğrenci Belgesi Sayısı : 

	Öğrenci Belgesi Dili  :	Okulunuzun yukarıda belirttiğim sınıfta kayıtlı öğrencisiyim. .......... İşlemi için öğrenci belgesi sunmam gerekmektedir.

	Yukarıda belirttiğim kuruma hitaben , belirttiğim dil ve sayıda düzenlenmiş öğrenci belgesinin düzenlenerek tarafıma verilmesi için gereğini saygılarım ile arz ederim.

	
								Tarih : 
	
								İsim Soyisim :

								İmza : 

Edevlet Hizmetleri Milli Eğitim Bakanlığı Öğrencilik Belgesi Sorgulama Sayfası : https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama

Scroll to Top