Su Faturası İtiraz Dilekçesi

“Su Faturası İtiraz Dilekçesi” başlıklı içeriğimizde, beklediğinizden fazla gelen su faturası borcuna nasıl itiraz edilebileceğini ve ilgili dilekçe örneğini tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Su Faturasının Yüksek Gelmesi

Günümüzde elektrik ve doğalgaz kadar sık rastlanmasa da su faturalarının aylık kullanım bedeli de yanlış gelebiliyor. Bu durumda geciktirmeden yaşadığınız ildeki su işlerinden sorumlu kuruma itirazınızı iletmelisiniz. Bunun için kuruma irtibat hattından ulaşabileceğiniz gibi ayrıntıları belirten bir dilekçe de yazabilirsiniz. Burada önemli olan, sayaçtaki tüketim göstergesi ile faturada hata olup olmadığını kontrol etmektir. Yazımızın devamında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Su Faturasının Yüksek Gelme Sebebi Neler Olabilir?

Tesisatın aboneye ait olan bölümünde su kaçağının varlığı söz konusu olabilir. Tesisatınızı ehil kişilere kontrol ettiriniz, dinleme yaptırınız. Su depoları, sifon ve muslukların sürekli su sızıntısına sebep olması tüketimi arttırır. Su depoları, sifon ve musluklardan sızıntıya sebep olanlarını değiştiriniz.

Su Faturasına İtiraz Edince Ne Olur? Paramı Geri Alabilir miyim?

Sayaç ayar sonucu bozuk olan abone borcunu ödemişse abone alacaklandırılır. İsteği halinde ödemiş olduğu bedel iade edilebilir.

Sayaç bozuk değil ve abone borcunu ödememişse tahakkuk eden borç yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Su İdaresi İletişim Kanalları

İSKİ

 • Genel Merkez Adresi: Güzeltepe Mahallesi Osmanpaşa Caddesi No:7 PK: 34060 Eyüpsultan/İSTANBUL
 • Tel: 0212 321 00 00  – 0212 301 20 00
 • İstanbul Dışı Aramalar Tel: 0212 185 00 00
 • Faks: 0212 321 77 19 / 0212 301 60 00
 • Arıza Kaydı Bırakma/Sorgulama: https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/ariza-kayit
 • Online İşlemler: https://esube.iski.gov.tr/giris.aspx

ASKİ

 • Çağrı Merkezi: 0312 616 10 00
 • Genel Merkez Adresi: Hacı Bayram Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi No:70 06050 ALTINDAĞ/ANKARA
 • Faks: 0312 324 53 01
 • e-Posta: bilgiedinme@aski.gov.tr
 • Online İşlem Merkezi: https://onlineislem.aski.gov.tr/

İZSU

Not: Diğer illerde ikamet eden kişiler de, illerinde su işlerinden sorumlu kurumu internetten aratarak iletişim kanallarını öğrenebilir ve herhangi bir şikayet veya önerisini iletebileceği gibi online fatura ödeme vs. işlemlerini gerçekleştirebilir.

Su Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

ASKİ: Aboneler çıkartılan faturaların yüksek olduğu gerekçesiyle itiraz başvurusu yapmadan önce sayaçlarının tüketim göstergesini okuyarak faturada okuma hatası olup olmadığını kontrol etmeleri, okuma hatası olmadığı takdirde tesisatta kaçak olup olmadığını kontrol ettirmeleri, tesisatta kaçak yoksa su sayacının fazla tüketim kaydedip kaydetmediğinin kontrolü için abone numarası kimlik fotokopisi ile Kuruluşumuz Sayaç Sökme Takma Müdürlüğüne başvurulması. Ayrıca Online İşlemler’den de ASKİ su faturanıza itiraz edebilirsiniz: https://onlineislem.aski.gov.tr/fatura_itiraz.aspx

İZSU: Başvuru halinde sayacın kontrolü için İZSU tarafından düzenlenen örnek dilekçe ile birlikte sayaç sökülerek Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü Ölçü ve Ayarlar Başkontrolörlüğüne gönderilir. Abone itirazı sonuçlanana kadar abonenin suyunun borçtan kesilmemesi için otomatik izin verilir. Verilen izin gecikme cezasını durdurmaz. Abone isterse itirazlı faturayı ödeyebilir. Kontrole alınan sayaç bilgileri sayaç atölye tarafından ekrana işlemekte ve rapor doğrultusunda sistem tahakkukları yapmaktadır.

İSKİ: Yapılacak ilk iş, su faturasındaki son okuma rakamına bakmak, sonrasında da sayacınızdaki son rakamla karşılaştırmaktır. Fark var ise, örneğin su faturasında son okuma 563 ama su sayacınızda 555 gözüküyorsa iski fatura itiraz için ALO 185 veya https://esube.iski.gov.tr/giris.aspx internet adresine üye olup itiraz edebilirsiniz. İlerleyen günlerde İSKİ tarafından tekrar sayaç okunması üzerine yetkili kişiler gönderilecek ve tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

Herhangi bir Su İşileri Genel Müdürlüğüne yapılacak itiraz başvurusunda, sayaçtaki tüketim göstergesinin okunarak başvurulması daha iyi olacaktır.

Not: Diğer illerde ikamet eden kişiler de, illerinde su işlerinde sorumlu kuruma bir dilekçe yazarak veya öncesinde internetten irtibat numarasını öğrenip arayarak şikayetlerini iletebilir.

Su Faturasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Su faturasına itiraz ile ilgili tüm ayrıntılar, gerekçeleriyle somut olaya uygun olmak kaydıyla belirtilmelidir. Aşağıdaki dilekçede, genel olarak herkesin yararlanabileceği ve sizin doldurmanız için uygun boşlukların bırakıldığı örnek bir dilekçe görebilirsiniz. Dilekçede doldurmanız için bırakılan boşluklar haricinde, kişisel bilgilerinize ve yaşadıklarınıza göre ilgili eklemeleri/çıkarmaları yapabilirsiniz.

Su Faturasına İtiraz Dilekçe Örneği
       ........ SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE


    ...... ilinin ......... sayaç numaralı, ................. adresinde ikamet eden, ........... T.C. kimlik numaralı su tüketicisiyim. ../../.... son ödeme tarihli ...... ayı faturasında bazı tutarsızlıklar bulunmaktadır. Fatura tutarım ..... TL ancak bu tutar sayaç göstergesindeki tüketim miktarı ile uyuşmamaktadır. Bizim her ay ortalama su tüketimimiz .... metreküp olup gelen ortalama tutar ..... TL’dir. Dolayısıyla, faturamın yeniden gözden geçirilmesini ve sorunun düzeltilmesi için gereğini bilginize arz ederim.


                            ../../....
                             Ad Soyad
                               İmza

Adres :
Tel No :
T.C. No:

Ekler:
  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Fatura makbuzu veya dijital fatura çıktısı
Su Faturası İtiraz Dilekçesi JPG

Yararlanılan Kaynaklar:

Scroll to Top