Sınav Çakışması Dilekçe Örneği

Sınav Çakışması Nedir?

Bu sorun genelde üst sınıfların başına gelir. Üniversiteye kayıt olan 1. sınıf öğrenciler alttan dersleri olmadığı için derslerini sistem otomatik olarak kaydeder ve dersleri çakışmaz. Üst sınıfların genelde bu sorunu yaşama nedeni ise alttan kalan dersler ile yeni dönemde alınacak dersleri aynı saatlere denk gelmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer taraftan öğrenci, çift anadal veya yandal programına kaydolduysa artan ders yükü beraberinde ders çakışmasına neden olabilmektedir. Böylelikle, çakışan derslerin sınav saatleri de çakışabilmekte ve öğrenci zor durumda kalabilmektedir.

Sınavlar Çakışırsa Ne Yapmak Gerekir?

Akademik takvimin her döneminde sınav tarihleri açıklanmaktadır. Genellikle sınav haftasına 1 hafta kala da sınav yerleri ve saatleri belli olmaktadır. Açıklanan tarihlerde sınav saatlerinde çakışma yaşanabilmektedir. Özellikle ÇAP/Yandal öğrencilerinin ve üst sınıfların alttan ders aldığı durumlarda ortaya çıkan bu sorun, kimi zaman aşması yorucu olsa da çözüme kavuşmaması için bir sebep yoktur.

ÇAP/Yandal programına kayıtlı, üstten veya alttan ders alan öğrencilerden; en az iki dersinin sınav gün ve saati çakışanlar, tercih ettikleri dersin sınavına girebilir ve diğer dersin hocasına duruma ilişkin bilgi verip Öğrenci İşlerine de temin edilmek üzere bir dilekçe yazdıktan sonra çakışan dersin hocasının belirleyeceği tarihte o dersin sınavına girebileceklerdir.

İlgili dilekçe örneğine ve diğer detaylara yazımızın sonundan ulaşabilirsiniz.

Sınav Çakışma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Sınav çakışma dilekçesine öncelikle dekanlığa hitap ederek başlanmalıdır. Sonrasında öğrencisi olduğunuz fakülteyi, bölümü, sınıfı belirtmeli ve içinde bulunduğunuz dönemde sınavınızın çakıştığı dersleri tablo halinde göstererek dilekçenizi tamamlamalısınız. İlgili dilekçe örneğine yazımızın sonunda erişebilirsiniz.

Not 1: Bazı üniversiteler, sınav çakışması için öğrenci işleri biriminden temin edilmek üzere kendi özel formlarının doldurulmasını talep etmektedirler. Bu durumda bir dilekçe yazmaya gerek kalmayacaktır. Ayrıntılı bilgi için fakültenizin öğrenci işleri birimiyle ve danışmanınızla irtibat kurabilirsiniz.

Not 2: Sınav çakışmasına ilişkin durumlar üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgilere üniversitenizin websitesinden ulaşabileceğiniz gibi danışmanınızdan da bilgi alabilirsiniz.

Sınav Çakışması Dilekçe Örneği
            .......... DEKANLIĞINA


    Üniversiteniz ........ Fakültesi, ........ Bölümü, ........ numaralı, .... sınıf öğrencinizim. 20.. – 20.. Eğitim Öğretim Yılı ....... Dönemi vize / final sınav programında yer alan, aşağıda belirtilen derslerimin sınavları gün ve saat olarak çakışmaktadır. 
    Gereğini bilgilerinize arz ederim.


                           .../.../....
                             Ad Soyad
                               İmza


(İlgili tabloya aşağıdaki word veya pdf dosyasını indirerek ulaşabilirsiniz.)
Scroll to Top