İstanbul İtfayesi Dilekçe Örneği

İstanbul İtfayesi Dilekçe Örneği İstnanbul İtfayesine yapılacak yazılı başvurular için kullanılabilecek örnek dilekçedir. İstanbul İtfayesi Başkanlığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağlı bir daire başkanlığı olarak faaliyet göstermekte olan bir kamu kurumudur. Temelde yangın söndürme ve önleme görevine ek olarak her çeşit afet durumunda toplum güvenliği adına yüzlerce yıldır görev başındadır.

Tarihçesi incelendiğinde Osmanlı dönemindeki büyük istanbul yangınlarında aldığı görevler ile de anılmak ile beraber 1714 yılında başlayan bir İtfaye teşkilatı gözlemlenmektedir. Yeniçeri ocağının kaldırıldığı 1825 yılına kadar görevini sürdüren teşkilat çeşitli yapısal değişiklikler olsa da yangın söndürme önleme ve her an yangına karşı hazır olma vazifesini kurtuluş savaşı dönemi de dahil olmak üzere sürdürmüştür ve günümüzde modern donanım ve eğitimli kadrosu ile dünyanın önde gelen İtfaye Teşkilatlarının başında yer almaktadır.

Nüfus yoğunlu , Trafik yoğunluğu , Düzensiz yapılaşma sebebi ile erişimi zor bir şehir olmasına karşın İstanbul İtfayesi tüm dünyaya örnek olabilecek sürat ile şehrin yangın güvenliğini kusursuz sağlamaktadır. Bu sebeple kırmızı giyen kahramanlarımızı , tüm görev şehit ve gazi itfaye görevlilerini saygı ve minnet ile anıyoruz.

İstanbul İtfayesi Adres ve İletişim Bilgileri

Başkanlık Makamı kurumun sevk ve idaresi için faaliyet göstermektedir. Başkanlık makamını ilgilendiren konularda başkanlık makamına müracat edilmesi tavsiye edilmektedir.

İşyeri açma ruhsatı ve itfaye görüşü müracatları için Avrupa yakasında Avrupa yangın önleme merkezine , Anadolu yakasında Anadolu yakası yangın önleme merkezine , Esenyurt ve çevre bölgesi için (Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Silivri) ise Trakya Yangın önleme merkezine şahsen başvuru yapılması gereklidir. Adresleri aşağıda sunulmuştur, detaylı bilgi için aşağıda yer alan kurum websitesine ulaşılmalıdır.

İstanbul İtfayesi Yangın İhbar Hattı : 110

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi : 153

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul İtfaye Dairesi Başkanlığı Adresi : Zeyrek Mahallesi İtfaiye Caddesi No:1 – Fatih / İstanbul

Avrupa Yakası Yangın Önlem Merkezi Adresi :
Zeyrek Mahallesi İtfaiye Caddesi No:5 – FATİH / İSTANBUL

Telefon Numarları : +902124028450 +902124028451 +902124028452 +902124028453

Anadolu Yakası Yangın Önlem Merkezi Adresi :
Cevizli Mah D100 Güney Yanyol No 33 İBB Ek Hizmet Binası KARTAL / İSTANBUL

Telefon Numarası : +902165865564

Trakya Yangın Önlem Merkezi Adresi :
Cumhuriyet Mah 1990 Sok. No: 8 ESENYURT / İSTANBUL

Telefonu +902124028456 +902124028458

Merkez İtfaiye Şube Müdürlüğü Adresi :
Zeyrek Mahallesi İtfaiye Caddesi No:5 FATİH / İSTANBUL

Telefonu : +902124028410

Avrupa Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü Adresi :
Zeyrek Mahallesi İtfaiye Caddesi No : 3 FATİH / İSTANBUL

Telefonu : +902124028310

Anadolu Yakası İtfaiye Şube Müdürlüğü Adresi :
Aziz Mahmut Hudai Mah. Sümbülzade Sok. No: 42 ÜSKÜDAR / İSTANBUL

Telefonu : +902163338510

Acil Yardım ve Cankurtarma Şube Müdürlüğü Adresi :
Osmaniye Mah. Çırpıcı Yan Yolu No : 2 BAKIRKÖY / İSTANBUL

Telefonu : +902124553200

İtfaiye Eğitim Merkezi Adresi
Kocasinan Atatürk Cad No: 28 – BAHÇELİEVLER / İSTANBUL

Telefonu : +902124028200

Resneli Eğitim Tesisi Adresi :
Şahintepe Mahallesi İstiklal Caddesi No:57 / 2 BAŞAKŞEHİR / İSTANBUL

Teleofnu : +902126870496

Büyükbakkalköy Eğitim Tesisi Adresi :
Büyükbakkalköy Setüstü mevkii Samandıra Yolu No:28/A MALTEPE / İSTANBUL

Telefonu : +902165865510

İlk Yardım Eğitim Merkezi Adresi :
Silivrikapı Mah Hisaraltı Caddesi No: 15 FATİH / İSTANBUL

Telefonu : +902124553200

Afet Koordinasyon Merkezi Şube Müdürlüğü (AKOM) Adresi :
Güzeltepe Mah. Alibey Cad. No:9 34060 EYÜP / İSTANBUL

Afet ve Acil Durum İhbar Telefonu : 444 25 66
Sekreterlik : +902123126015 (Sekreterya)

İstanbul İtfayesi Web Sitesi : http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/

İstanbul İtfayesine Dilekçe Nasıl Yazılır ?

İstanbul İtfayesi bir Kamu kurumudur ve dilekçe ile yapılacak başvurularda resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun biçimde dilekçe yazılması gerekmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse boş temiz çizgisiz beyaz bir a4 kağıda kalıcı mürekkep kullanarak herhangi bir yazı makinası veya elyazısı ile dilekçe yazılabilir.

Dilekçe yazılırken Türkçe dili kullanılmalıdır , Türk dili ve dilbilgisi kurallarına uygun ve latin harfler ile 10 12 punto biçiminde dilekçe kaleme alınmalıdır. Yazılacak mürekkep rengi siyah yada koyu lacivert yada daha koyu olmalıdır, renkli yazılar uygun görülmemelidir. Kullanılacak basım tekniği ile normal oda sıcaklığında belgenin 10 yıl boyunca okunur durumda kalması zorunludur. Yabancı dilde başvuru yapılamamaktadır. Gerekli durumda yabancı dilde belge sunuluyorsa Yabancı dilde olan belgelerin noter onaylı Türkçe tercümesi dilekçeye eklenmelidir.

Dilekçe yazımına hitap makamı ile başlanır ve kurumun resmi ünvanı “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul İtfaye Dairesi Başkanlığı” olarak yazılabilir, dilekçe konusu yazılması tavsiye edilmektedir ve bu bilgi dilekçe ile sunulan temel istemi ifade etmektedir. Sonraki bölüm serbest metin bölümüdür. Bu bölümde dilekçe ile müracat sebebi , gerekçe ve dayanaklar ve istemlerin sunulması mantığı ile birkaç paragraf ile istemler kuruma sunulmaktadır.

Paragraflar anlam bütünlüğü olan anlamlı ve net birkaç cümleden oluşmalıdır. Son paragrafta net ve makul şekilde istemler sunulmalıdır.

İstanbul İtfayesinin bir kamu kurumu olduğu kanun kararname belediye meclis kararları ve mevzuat hükümlerine göre uygun olan taleplere olumlu yanıt verildiği ama mevzuata uygun olmayan tüm taleplerin olumsuz yanıt alacağı unutulmamalıdır. Ayrıca kuruma yalnızca görev konusu ile başvurular yapılmalıdır, kurumun vazifesi dışında yapılacak başvurulara olumlu yanıt verme şansı yoktur.

Tüm başvurular dilekçe üstüne başvuran kişinin ıslak imzalı ile yapılmalıdır ve dilekçeler şahsen sunulmalıdır. Tüzel kişiler için yasal temsilcileri başvuru yapabilirler. Bunun dışında erişkin olmayan yada vasi kayyım yada temsilci atanan kişiler için veli yada vasileri başvuru yapabilirler. Bunun dışında bir kişi adına başka bir kişi başvuru yapamaz. Üçüncü kişilerin başvuru yapabilmesi için kanuni temsil hakkını gösterir resmi belge veya noterden düzenlenen temsil yetkisi açıkça belirtilmiş vekaletname aslının sunulması ve fotokopisinin dilekçeye eklenmesi zorunludur.

İstanbul İtfayesi Dilekçe Örneği

Aşağıda İtfaye önlemleri açısından inceleme talep etmek için veya itfaye görüşü sunabileceğiniz bir örnek dilekçe yer almaktadır. ayrıca yazının altında yer alan başvuru formunun da düzenlenmesi talep edilmektedir. Dilekçe ile başvuruda tapu fotokopisi , kira kontratı fotokopisi , yapı ruhsatı , yapı kullanma izin belgesi , şirket evrakları gibi belgeler de talep edilmektedir. Başvuru formunda belirtilen belgeleri de başvurunuz esnasında sunmanız gerektiğini unutmayınız.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul İtfaye Dairesi Başkanlığına


Dilekçe Konusu : İtfaye önlemleri açısından incelenme istemimizin sunulmasından ibarettir.


	Aşağıda bilgilerini sunmakta olduğumuz işyerimizin ..............................................................
...............................................................................................................................................................
sebebi ile kurumunuz tarafından itfaye önlemleri açısından incelenmesini talep etme zaruretimiz hasıl olmuştur. Kurumunuz için uygun olan tarihte denetleme yapılması için gereğini saygılarımız ile arz ederiz.


									Tarih :
									İsim Soyisim İmza :
									Ünvan Kaşe İmza :
					


İşyeri Ünvanı :
Adresi : 
İlçe / İli :
Telefon Numarası : 
Vergi Numarası : 
Vergi Dairesi : 
Mersis Numarası : 
Yetkili Adı : 
Telefon Numarası :


EKLER: 
Tapu Fotokopisi
Kira Kontratı 
Vergi Levhası
İmza Sirküleri
Kuruluş Gazetesi
Yapı Kullanma İzin Belgesi
Yapı Ruhsatı
Emlak Beyanıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İstanbul İtfaye Dairesi Başkanlığına


Dilekçe Konusu : İtfaye görüşü istemimizin sunulmasından ibarettir.


	Aşağıda bilgilerini sunmakta olduğumuz işyerimizin ..............................................................
...............................................................................................................................................................
talebi ile kurumunuz tarafından itfaye görüşü talep etme zaruretimiz hasıl olmuştur. Kurumunuz için uygun olan tarihte denetleme yapılması için gereğini saygılarımız ile arz ederiz.


									Tarih :
									İsim Soyisim İmza :
									Ünvan Kaşe İmza :
					
İşyeri Ünvanı :
Adresi : 
İlçe / İli :
Telefon Numarası : 
Vergi Numarası : 
Vergi Dairesi : 
Mersis Numarası : 
Yetkili Adı : 
Telefon Numarası :


EKLER: 
Tapu Fotokopisi
Kira Kontratı 
Vergi Levhası
İmza Sirküleri
Kuruluş Gazetesi
Yapı Kullanma İzin Belgesi
Yapı Ruhsatı
Emlak Beyanı


İtfaye Önlemleri Açısından İncelenecek İşyeri Başvuru Formu Erişim Linki : http://itfaiye.ibb.gov.tr/img/_1041531022022_.pdf

Scroll to Top