İkinci Nüsha Diploma Başvuru Formu

İkinci Nüsha Diploma Nedir?

İkinci nüsha diploma; mezun olmuş kişinin ilk diplomasını kaybetmesi veya tahrip etmesi sonucu, Öğrenci İşleri Müdürlüğüne yapacağı başvuruyla temin edebileceği diplomaya denir. İkinci nüsha diplomasına ilişkin birçok üniversitede geçerli yükümlülükler vardır. Örneğin ikinci nüsha diploma üzerinde “İKİNCİ NÜSHA” yazmaktadır. Diğer bilgileri de aşağıdaki başlık altından inceleyebileceğiniz gibi üniversitenizin öğrenci işleri sayfasından da ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

İkinci Nüsha Diplomaya İlişkin Açıklamalar

İkinci nüsha diploma, mezun olmuş kişinin ilk diplomasını kaybetmesi veya tahrip olması nedeniyle temin edinebilse de ikinci nüsha diplomaya ilişkin neredeyse tüm üniversitelerde geçerli olmak üzere, bilinmesi gereken bazı detayları vardır. Aşağıdaki maddelerden bu detaylara ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

  • İlgili yönetmelik gereği, ikinci nüsha diploma bir defaya mahsus verilir.
  • İkinci nüsha diploma üzerinde “İKİNCİ NÜSHA” ibaresi yer alır.
  • İkinci nüsha diploma aslına uygun olarak hazırlanır. Mezuniyet tarihindeki Adı Soyadı, Bölüm Adı, Ünvan vb. bilgiler asıl diplomada yer aldığı gibi belirtilir.
  • İkinci nüsha diploma hazırlandıktan sonra teslimi konusunda e-mail yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır.
  • İkinci nüsha diploma diploma sahibinin kendisine veya vekalet vereceği kişiye verilir. Ancak diplomanın kaybı durumunda dahi üçüncü nüsha hazırlanmaz.
İkinci Nüsha Diploma Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

İkinci nüsha diploma başvuru formunda yer alması gerekenler şunlardır:

  • Mezun öğrenci bilgileri (ad soyad, program, fakülte, öğrenci no, cep tel vs.)
  • Ekler (nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi, gazete ilanı, ikinci nüsha diploma ücreti dekontu)

Not: İkinci nüsha diploma başvurusu, diploma kaybedildiğinden ötürü isteniyorsa gazete ilanını ekte sunmak şarttır. Öte yandan ikinci nüsha diploma, asıl diplomanın tahrip olması nedeniyle isteniyorsa gazete ilanına gerek yoktur.

İkinci Nüsha Diploma Ücreti Ne Kadar?

Asıl diplomasını kaybedenler kişiler, ikinci nüsha diploması için belirli bir ücret ödemekle yükümlüdürler. Bu ücret üniversiteden üniversiteye değişse de genelde 100 ila 300 TL arasındadır. Örneğin ikinci nüsha diploma ücreti için ODTÜ’nün belirlediği bedel 300 TL iken Akdeniz Üniversitesinde ödenmesi gereken bedel 100 TL’dir.

Diğer üniversiteler için ödenmesi gereken ücretlere, ilgili üniversitenin internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca ücreti yatırmanız gereken hesap numaralarını da ilgili üniversitenin internet sayfasından öğrenebilirsiniz.

İkinci Nüsha Diploma Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

İkinci nüsha diploma başvurusu, aşağıda örneğini görebileceğiniz formu doldurduktan sonra mezun olduğunuz üniversitenin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılmalıdır. Diğer bir deyişle başvuru formunu teslim alacak birim, mezun olduğunuz üniversitenin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığıdır.

Not: İkinci nüsha diploma başvurusu için birçok üniversitenin kendi başvuru formu bulunmaktadır. Aşağıdaki formu doldurup Öğrenci İşleri Müdürlüğüne teslim etmeden önce internetten kendi üniversitenizin formu olup olmadığını, “…… Üniversitesi İkinci Nüsha Başvuru Formu” şeklinde aratarak öğrenebilirsiniz.

İkinci Nüsha Diploma Başvuru Formu
www.dilekceornegi.com
Scroll to Top