Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi

“Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi” başlıklı içeriğimizde, özellikle pandemi dönemiyle başlayan ürünlerdeki fahiş fiyat artırımı için nasıl şikayette bulunulabileceği ve izlenmesi gereken adımlar gibi pek çok detaya yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haksız Fiyat Artışı

Kimi ürünlerde pandemi ile paralel olarak başlayan fahiş fiyat artırımı için, Ticaret Bakanlığı, HFA Bildirim uygulaması ile vatandaşların bakanlığa fahiş fiyatlı ürünleri şikayet etmesi istendi.

Bu da demektir ki, fahiş fiyat artırımı için özel olarak dilekçe yazmaya gerek yoktur; şikayetler HFA Bildirim uygulaması veya e-Devlet üzerinden hızlıca yapılabilmektedir. Aşağıda izlenmesi gereken adımlara dair detayları da sizlerle paylaştık.

Kurum Ne Zaman Faaliyet Gösterir?

7244 sayılı Kanun ile kurulan Kurul sadece olağanüstü hâl, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ve diğer acil durumlarda faaliyet gösterecektir. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin bu dönemlerdeki fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapacak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunup idari para cezası uygulayabilecek ve her türlü tedbiri alacaktır.

HFA Bildirim Uygulaması Üzerinden Şikayette Nasıl Bulunulur?

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan HFA bildirim uygulaması , iOS ve Android marketlerden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamayı indiren kullanıcılar telefon numarası, e-posta adresi ve TC kimlik numarasını girerek uygulamaya üye olabiliyor.

Üyelik işlemini tamamlayan kullanıcıların Haksız fiyat artışı şikayet bildirimi yapmak için ‘Şikayet Başvurusu’ butonuna tıklaması gerekiyor. Bunun ardından şikayet etmek edilecek iş yerinin unvanını, yani bakkal mı, eczane mi olduğunu belirtiyoruz. Daha sonra şikayet etmek istediğimiz işletmenin adresini giriyoruz.

Şikayet etmek istediğimiz işletmenin adresini açık bir şekilde yazdıktan sonra, şikayet edeceğimiz ürünün bilgilerini ve fotoğraflarını ekliyoruz. Son olarak bir açıklama yazıyoruz ve şikayetimizi Ticaret Bakanlığına gönderiyoruz (Kaynak: Tekno Safari).

HFA Bildirim uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz:

[Android] Google Play Store – HFA Bildirimi

[IOS] App Store – HFA Bildirim

e-Devlet Üzerinden Şikayette Nasıl Bulunulur?

Yukarıdaki izah edilen HFA Bildirim uygulamasına ek olarak, e-devlet üzerinden de şikayetlerin iletilmesi mümkündür. Bunun için şikayette bulunacak vatandaşın e-devlet hesabı olması gerekmektedir; hesabı olmayanlar ise PTT üzerinden cüzi bir miktara hesap açtırabilir.

e-Devlet üzerinden şikayetinizi iletmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz:

e-Devlet Kapısı – Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi


Yararlı Olabilecek Diğer Yazılar:

Scroll to Top