Amatör Telsizcilik e-Sınav Başvurusu

“Amatör Telsizcilik e-sınav Başvurusu” başlıklı içeriğimizde, amatör telsizcilik sınavına başvurmak isteyen adayların yapması gerekenlere ve sınav başvuru şartları gibi pek çok detaya yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak konu ile ilgili Kıyı Emniyet Müdürlüğünün (KEGM) internet sayfasına göz atabilirsiniz:

KEGM – Online Hizmetler

Amatör Telsizcilik

Amatör telsizcilik, dünya üzerinde organize olmuş, hiçbir menfaat gözetmeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında ve gönüllü olarak yapılan sınavlarda başarı göstermiş kişilerce yürütülen amatör bir hobi faaliyetidir. Amatör telsizciler “radyo amatörü” (radio amateur) olarak bilinirler.

Ayrıca amatör telsizcilikte A, B ve C sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıfların en büyük farklılığı, telsiz frekans aralıklarıdır. Dolayısıyla amatör telsizcilik e-sınav başvurusu yaparken sınıfları iyice araştırıp sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz sınıfa başvurunuz. Son olarak, başvurulan sınıfa göre sınavda almanız gereken minimum puanların farklılık gösterdiğini belirtmek isteriz.

Amatör Telsizcilik Sınavı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Belge ücreti öğrenci ve engelliler için 80 TL, şehit/gazi eş ve çocukları 0 TL, diğerleri için ise 160 TL’dir.

Ücretler 2021 yılına göre biraz artmıştır. İlgili tabloya aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Ücret Tablosu

Amatör Telsizcilik Belge Ücreti Ne Kadar?

Belge ücreti öğrenci ve engelliler için 100 TL, şehit/gazi eş ve çocukları 0 TL, diğerleri için ise 200 TL’dir.

Burada karıştırılmaması gereken sınav ve belge ücretleri ayrı şeylerdir. Sınav ücretinin sınava girilebilmesi için ödenmesi gerekirken belge ücreti, sınavda başarılı olan adayların kazandıkları unvanı resmileştirmek ve amatör telsiz belgesine sahip olmak için ödenmelidir.

Amatör Telsizcilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Etmek Mümkün mü?

Sınav sonuçlarına itiraz etmek mümkündür; ancak bunun için ödeme yapmak gereklidir. Tıpkı sınav ve belge ücretinin kişiye göre değişmesi gibi sınava itiraz ücreti de kişiye göre değişmektedir. Buna göre, öğrenci ve engelli 35 TL, şehit/gazi eş ve çocukları 0 TL, diğerlerinin ise 70 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Amatör Telsiz ile İlgili Ödemeleri Nereden Yapabilirim?

Amatör Telsiz ile ilgili tüm ödemeleri Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü üzerinden kredi kartınızla yapabilirsiniz.

Amatör Telsizcilik e-Sınav Başvuru Şartları Nelerdir?
  • Başvuruda bulunacak adayların on iki yaşından büyük ve temyiz kudretine sahip olması.
  • Başvurunun, “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği” hükümlerine bağlı olarak yapılacak inceleme neticesinde KEGM tarafından
  • kabul edilmiş olması.
  • Adayın başvurusunun KEGM tarafından onaylanmış olması.
  • Adayın e-Sınav ücretini yatırmış olması.
  • Adayın tutuklu ve hükümlülük hâlinin bulunmaması

Not: On iki yaşını doldurup on altı yaşından gün almamış adaylar, şahsen ya da posta yoluyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne başvuru yapacaklardır.
2. Not: Adli sicil kaydı olan kişilerin başvurusu, KEGM tarafından yapılacak adli sicil durumu incelemesine bağlı olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Amatör Telsizcilik Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Başvurular, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren sürekli olarak ve herhangi bir takvime bağlı olmadan yapılabilecektir.

Amatör Telsizcilik Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amatör Telsizcilik sınavı başvuruları, eskiden e-Devlet ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılıyorken artık Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) üzerinden yapılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sınav başvurunuzu online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

Amatör Telsiz Ön Başvurusu – MEB

Sonuçlar Açıklandıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Tüm süreç artık internet üzerinden tamamlanabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sınavı başarıyla geçtiğiniz takdirde KEGM üzerinden belge ücretini yatırmalı ve çağrı işaretinizi seçmelisiniz. Akabinde çok geçmeden (genelde 1 hafta içerisinde) amatör telsiz kimliğiniz de sınava başvururken belirttiğiniz adrese kargolanacaktır.

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra geriye sadece telsiz almak kalıyor ki, ne alacağınız ve nasıl bir ekipman kuracağınız, amatör telsiz sınıfınıza ve bütçenize göre şekillenecektir. Bu güzel ve anlamlı hobiye başladığınız için sizi tebrik eder ve afetsiz günlerde kullanmanızı dileriz.


Yararlı Olabilecek Diğer Kaynaklar:

MEB – Amatör Telsizcilik e-Sınav Başvurusu Kılavuzu

Scroll to Top