Hastane Şikayet Dilekçe Örneği

“Hastane Şikayet Dilekçe Örneği” başlıklı içeriğimizde, hastane ve hastane personellerinden şikayetçi olunması durumunda, yazılması gereken dilekçe örneğini sayfanın sonunda bulabilir ve word ya da pdf formatında indirebilirsiniz. Ayrıca sayfanın sonunda yer alan bağlantıya tıklayarak konu ile ilgili İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfasına göz atabilirsiniz.

Hasta Hakları Yönetmeliği

Hasta hakları hukuki açıdan oldukça kapsamlı bir şekilde güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla, vatandaşlar herhangi bir şikayetini ilgili kurumlara iletme hakkına sahiptir. Konunun ayrıntılarına ve dilekçe örneğine geçmeden önce mevzuata ilişkin daha fazla bilgi edinmek isteyenler için aşağıda ilgili kanunların isimlerini sizlerle paylaşıyoruz:

 • Anayasa md. 56
 • Anayasa md. 17
 • 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi md. 355
 • 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu
 • 23420 Resmi Gazete Sayılı Hasta Hakları Yönetmeliği
T.C. Sağlık Bakanlığı Şikayet Hattı

Sağlık Hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet için Sağlık Bakanlığının (SABİM) ALO 184 adlı hattını arayabileceğinizi unutmayınız.

Ayrıca, T.C. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) internet sayfasında görüş ve şikayetlerinizi belirtebileceğiniz bir form bulunmaktadır. İlgili forma ve Sağlık Bakanlığının yaptığı diğer çalışmalara dair daha fazla bilgi almak için aşağı yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hastane Şikayet Dilekçesi Nereye Teslim Edilmelidir?

Dilekçenizi 3 farklı noktaya yazabilirsiniz: Hastane Başhekimliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı.

Hastane Şikayet Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Hastane personelinden şikayetçi olmanız durumunda yapılması gereken, ya ilgili konuda detayların belirtildiği bir dilekçe yazmak ya da yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz gibi Sağlık Bakanlığının ALO 184 numaralı hattını aramaktır.

Dilekçe yazmayı seçmeniz durumunda, dilekçede yer alması gereken detaylar şöyledir: İlgili kuruma hitap ederek başlanmalı, hemen sonrasında konu belirtilmeli ve yaşadığınız olumsuz deneyimin ayrıntılarına girilmelidir. En sonda da ad-soyad, T.C. kimlik no, adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi yazıp, imza atarak dilekçeyi tamamlamalısınız. Ek olarak, şikayetiniz tamamen kişisel, yani hastanede çalışan bir kişi nedeniyle ise şikayet ettiğiniz kişinin adını bilmeniz durumunda belirtmenizde yarar vardır.

Hastane Şikayet Dilekçe Örneği
          ........ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE


Konu: Şikayet

    ................. adresinde bulunan ........ Hastanesinde .... numaralı odada yatmakta olan ..... .....’nın ... dereceden yakınıyım. 
    Başta hemşireler olmak üzere hastane personel kadrosu, biz ve diğer hastalar ile sorumluluklarının gerektirdiği gibi ilgilenmemektedir. Hastalık durumumuz acil olmasına rağmen, tarafımıza herhangi bir bilgilendirme yapılmadığı gibi hastalara kötü de davranılmaktadırlar. Ayrıca, bu sorunu yetkililere iletmiş olsak da dönüt alamadığımızı belirtmek isteriz. 
    Yukarıda izah edilen nedenlerden dolayı, ....... Hastanesinin denetlenmesi ve tarafımıza bilgilendirme yapılması hususunda gereğini bilginize arz ederim. .../.../....


                               İmza
                             Ad Soyad 

Tel No :
T.C. No:
Adres :

Yararlı Olabilecek Bağlantılar:

Scroll to Top