Engelli Memur Tayin Dilekçesi

Engelli Memur kadroları çeşitli beden engeli bulunan vatandaşlara kamuda görev alma imkanı sağlanması amaçlanarak açıkmaktadır. Bedensel engellerine göre zorlanmadan iş hayatında yerleri alabilmesi için Engelli Memurların çalışma alanları kolay erişimleri ve rahatları sağlanacak biçimde düşünülmektedir ve bu imkanların sağlanması için tüm kamu kurumlarına gerekli görevlendirmeler yapılmaktadır. Yakın gelecekte birçok kurumun engelli kadroları yaygınlaşacak ve daha çok engelliye kamuda istihtam olanağı sağlanabilecektir.

Engelli Memur Tayin işlemleri normal memur tayin işlemlerinin bir alt kümesidir ve engelli memurlara ek avantajlar da sunulmaktadır. Avantaj demek pek de doğru değildir, engellerine rağmen çalışma gayreti içerisinde olan kamu görevlilerine daha az zorluk yaşamaları adına çeşitli kolaylıklar sunulabilmektedir ifadesi daha doğru olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse engelli memurların makul başlıklardaki tayin talepleri daha esnek biçimde karşılanarak yardımcı olunmaya gayret edilmektedir. Örneğin evine çok uzaktaki bir şubede çalışan engelli bir kamu bankası memuru evine yakın bir noktaya yeni açılan şubeye Engelli Memur Tayin Dilekçesi sunarak tayin talebini iletebilir, bu dilekçede engelli olduğu için toplu taşımada yaşadığı zorluğun azalacağı ve ulaşım süresinin kısalacağını belirtmesi halinde sicil amiri ve üst düzey onay makamları durumu makul karşılama eğilimi gösterebilecektir.

Yukarıda verdiğimiz örnek çok spesifik gözükse de engelli memur tayin başvurularında eş ikamet durumu , eş görev yeri değişikliği tayin ve terfi sonucu şehir değiştirilmesi , sürekli gördüğü tedaviler için gidip gelmek zorunda olduğu şehire tayin talebi , çocuğunun kazandığı üniverstenin bulunduğu şehire tayin talebi , bakmak ile mükellef olduğu anne babasının bulunduğu şehre tayin talebi gibi Engelli Memur Tayin talepleri kişinin çalıştığı kurumun ilgili bölgede yerleşkesi varsa ve engelli memur kadrosu bulunuyorsa makul karşılanabilmektedir. Fakat ilgili kurumun ilgili noktada birimi şubesi veya yerleşkesi yoksa yada bulunan birimde engelli memur kadrosu bulunmuyorsa Engelli Memur Tayin işleminin yapılamama durumu vardır. Bu durumda büyük zorluklar yaşanıyorsa sicil amiri ve müdürlüğe müracat edilerek başka bir kamu kurumunda görevlendirme başvurusu yapılması gerekli olabilir.

Engelli memur kadrolarına EKPSS ile atama yapılmaktadır fakat tüm engelliler EKPSS ile atanıp engelli kadrosunda görev almazlar. Normal KPSS ile memuriyet hakkı kazanarak görev yapan engelliler de bulunmaktadır. Ayrıca insan hayatında hangi anda engelli olunacağı bilinemez ve memuriyet görevindeyken bir kaza yada rahatsızlık sonucunda kişiler malesef engelli bireyler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda normal memur kadrosunda engelli kişiler görev alabilmektedir. Engelli memur tayin başvurularında kişinin engelli memur kadrosunda bulunuyor olma şartı yoktur, genel mevzuat gereği %40 bedensel engeli bulunan tüm memurlar Engelli Memur Tayin dilekçesi ile başvuru yaparak bu mevzuattan faydalanabilirler.

Aşağıda sunmuş olduğumuz Engelli Memur Tayin Dilekçesini kendi kişisel bilgileriniz ile doldurarak başvurunuzu yapınız. Dilekçeniz ekinde engel durumunuzu belirtir sağlık raporunu iletmeyi unutmayınız. Tayin istediğiniz birimi net olarak belirtiniz veya il ilçe gibi bölge belirterek … ili … ilçesindeki bir şubede görev yapmak istediğinizi belirtiniz. Bu sayede talebiniz anlaşılır olacaktır ve ilgili bölgede açık bir engelli kadrosu varsa tayininiz yapılabilecektir. Genel mevzuata göre dilekçe işlem süresi 30 gündür.

Engelli Memur Tayin Dilekçesi aşağıda metin olarak ve yazının sonunda word pdf ve html formatlarında indirilebilir durumda bilgilerinize sunulmuştur. Diler belge olarak düzenleyip çıktı alarak imzalayabilirsiniz, dilerseniz elyazısı ile dilekçe yazarak teslimini yapabilirsiniz. Çalıştığınız kurum müdürlüğüne şahsen başvurunuz gereklidir, müdürlüğe bağlı dış bölgelerde görev yapıyorsanız sicilinizin bağlı olduğu müdürlüğe PTT yolu ile taahütlü olarak dilekçenizi gönderebilirsiniz.

Yazımızın sonunda konu ile ilgili faydalı bilgilere erişebileceğiniz linkler bilgilerinize sunulmuştur.

Engelli Memur Tayin Dilekçesi
		................................... Müdürlüğüne 
		(BAĞLI OLDUĞU MÜDÜRLÜK MAKAMINA HİTABEN YAZINIZ)


	Engelli Memur statüsünde ............................................... ili ......................... ilçesi .......................................................... kurumunda ............................ kadrosu .............................. görevi ile çalışmaktayım. 

	Engelli olmam ve .............................................................................................. (TAYİN TALEBİNİZİ KISA ÖZ VE NET BİÇİMDE İFADE EDİNİZ ÖRNEĞİN EVİME YAKIN OLDUĞU İÇİN DAHA RAHAT SEYAHAT İMKANI , TEDAVİ GÖRDÜĞÜM HASTANEYE YAKIN İKAMET EDEBİLMEK)...................................... sebebi ile aşağıda bilgilerini saygı ile sunacağım birime tayinimin yapılması için gereğini saygılarım ile arz ve talep ederim.

	Belirttiğim birimde engelli kadrosu bulunmuyor ise yine belirttiğim il ve ilçe sınırları içerisidne kadro ve görevime uygun bir engelli kadrosuna tayininim için gereğini saygılarım ile arz ve talep ederim.

Ek : Sağlık Raporu 							Tarih : 

							İsim Soyisim :

							İmza :

Devlet memurlarının yer değiştirmeleri sebebi ile atanmalarına dair yönetmelik hakkında değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik metni sayfası https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/08/20140816-5-1.pdf

Devlet Memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına dair yönetmeliğin esas hali 83 / 6525 nolu bakanlar kurulu kararı mevzuat bilgi sistemi sayfası https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.836525.pdf

Scroll to Top