Doğalgaz Yardımı Başvurusu

“Doğalgaz Yardımı Başvurusu” başlıklı içeriğimizde, ihtiyaç sahiplerine yönelik uygulanan maddi doğalgaz tüketim desteğine nasıl başvurulacağına dair tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

İnternette yapacağınız aramalarda, doğalgaz yardımı haricinde “doğalgaz tüketim desteği, doğalgaz sosyal yardım, doğalgaz yardımı e devlet” gibi ifadelere rastlayabilirsiniz. Bilmenizi isteriz ki tüm bunlar aynı anlama gelmektedir.

Doğalgaz Tüketim Desteği Nedir?

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğalgaz tüketim desteği, ısıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlenen 450 TL – 1.150 TL arasındaki maddi yardımdır.

Doğalgaz Yardımı Başvuruları Ne Zaman Başladı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğalgaz tüketim desteği başvurularının 18 Şubat 2022 tarihinde itibarıyla başladığını duyurmuştu.

Doğal Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Bakan Yanık tarafından, ödemelerin mart ayı içerisinde yapılacağı açıklanmış ve ısıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlenen destek tutarının 450 TL – 1.150 TL arasında değişeceği ifade edilmişti.

Doğalgaz Yardımından Kimler Faydalanabilir?

İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede ikamet eden ve doğalgaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten yararlanabileceğini bildiren Bakan Yanık şunları söyledi:

“Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.”

Özetle, şartlar madde madde şöyle sıralanabilir:

  • Türk vatandaşı olması
  • e-Devlet üzerinden destek programına başvuruda bulunması
  • Doğalgaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması
  • Adına kayıtlı doğal gaz aboneliğinin bulunması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması
  • İhtiyaç sahibi olması
  • Kişi başı gelir 1.417.00 TL’yi geçmemelidir.

Ayrıca Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacağı belirtildi. Vatandaşların başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek ve başvurunuz kabul edilmesi halinde, önceden belirlenen destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapılacak.

Öte yandan, ödemesini kendi yapamayacak durumda olan engelli ve yaşlıların da bu süreçte mağduriyet yaşamaması için hak sahibi abonenin faturası ve kimliği ibraz edilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli kolaylığın sağlanacağı açıklandı.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tüketim Desteğine başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Doğalgaz tüketim desteğine başvurmak için aşağıdaki e-Devlet bağlantısına tıklayıp giriş yapmalı, ardından açılan sayfada gerekli alanlar doldurulmalıdır. Bu kısa işlemlerden sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır. İlerleyen dönemde de yine e-Devlet üzerinden başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet – Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti (Doğalgaz Tüketim Desteği için)


Konuya ilişkin ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Scroll to Top