Din Değişikliği Dilekçesi

“Din Değişikliği Dilekçesi” başlıklı içeriğimizde, nüfus kaydınızda yer alan din bilgisinin nasıl değiştirileceğini/sildirileceğini ve ilgili dilekçe örneğini tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Din Değiştirme Başvurusu

Vatandaşlar, çeşitli nedenlerden ötürü nüfus kayıtlarındaki din bilgisi gibi kimi bilgilerini değiştirmek isteyebilir. T.C. vatandaşı olan her bireyin din değiştirme/sildirme hakkı, 8049 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 35. maddesinin 1. ve 2. fıkrası ile güvence altına alınmıştır.

İlgili kanun metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Esas konumuza dönecek olursak din değişikliği başvurusu oldukça basit bir prosedüre tabidir. Başvurunun yapılabilmesi adına iki farklı yöntem vardır. Bu yöntemlere ilişkin izlenilmesi gereken yol ise aşağıda sizlerle etraflıca paylaşılmıştır.

Din Değişikliği Nasıl Yapılır?
 • 1. Yöntem: e-Devlet Üzerinden Din Değiştirme

Nüfus cüzdanındaki din hanesi değişiklikleri, artık İlçe Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor. e-Devlet’e giriş yapabilmek için gereken tek şey ise PTT’den alınmış bir şifreye sahip olmaktır. e-Devlet’teki din değişikliği sayfasına ulaşmak için hemen aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız ve ilgili adımları takip ederek yaklaşık 15 dakika sürecek başvurunuzu tamamlayınız.

e-Devlet – Nüfus Kaydındaki Din Bilgisi Değişikliği Başvurusu

 • 2. Yöntem: Nüfus Müdürlüğüne Müracaat Ederek Din Değiştirme

e-Devlet’e giriş yapabilmek için bir mobil imza veya elektronik imza sahibi olmayan veya yazılı şekilde talebini iletmek isteyenler için en pratik yol, ikametgah adresinizin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne gitmek ve gerekli belgeleri teslim etmektir. Gerekli belgeleri hemen aşağıda yer alan ilgili alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

Din Değişikliği Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Din Değiştirme talebinini İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek iletmek istiyorsanız yanınızda götürmeniz gereken belgeler şunlardır: Nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve talebinizi içeren dilekçe örneği.

İlgili dilekçe örneğine yazımızın sonundan ulaşabilir ve word ya da pdf formatında indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dilekçe örneğini, tarafınıza uygun eklemeleri ve çıkarmaları yaptıktan sonra hazır hale getirebilirsiniz.

Not: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne-baba ile birlikte müracaat edilmelidir.

Din Değişikliği Başvurusu Dilekçe Örneği
         ....... İLÇE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE


Konu: Nüfus kaydımda bulunan din bilgisinin değişikliği talebi

    İlgili kanun nezdindeki hakkım doğrultusunda nüfus kaydımdaki din bilgisinin değiştirilmesini/silinmesini istiyorum. Nüfus Hizmetleri Kanununun kayıt düzeltilmesi hakkını düzenleyen Madde 35 1. ve 2. fıkraları ise aşağıdaki gibidir: 

“MADDE 35- (1) Kesinleşmiş mahkeme hükmü olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez ve kayıtların anlamını ve taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamaz. Ancak olayların aile kütüklerine tescili esnasında yapılan maddî hatalar nüfus müdürlüğünce dayanak belgesine uygun olarak düzeltilir.
(2) Aile kütüklerindeki din bilgisine ilişkin talepler, kişinin yazılı beyanına uygun olarak tescil edilir, değiştirilir, boş bırakılır veya silinir.”

    Buna göre ilgili kanun, tarafıma, mahkemeye başvurma gereği olmaksızın aile kütüğündeki din hanemin içeriğini değiştirme ya da silme hakkı vermektedir. İzah edilen nedenlerle, nüfus kayıtlarımdaki aile kütüğünde ve bu bilginin yer aldığı kayıtlarda din hanemin NHK md.35-1/2 uyarınca ...... olarak değiştirilmesi/silinmesi hususunda gereğini bilginize arz ederim. ../../20..


                               İmza
                             Ad SOYAD

T.C. No:
Tel No :
Adres :
Din Değişikliği Dilekçesi
Din Değişikliği Dilekçesi
Scroll to Top