Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ Dilekçe Örneği

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ Dilekçe Örneği DTGM yapılacak yazılı başvurularda kullanılabilecek örnek dilekçedir. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak görevini sürdürmektedir. Devlet Tiyatroları kamu yararına tiyatro türünde sanatsal faaliyetlerin desteklenmesi ve sanat icrası gerekliliklerin temini ve tertibi maksadı ile 1949 yılında kurulmuştur.

Devlet Opera ve Balesi adı ile görevine başlayan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ geçen yıllarda Devlet Tiyatrolarının kurulması ve faaliyetlerinin sağlanmasının yanı sıra Tiyatroya Sahne önü ve sahne arkasında görev alacak onbinlerce sanatçının gelişmesinde ve eserlerinin sunumunda imkan sağlamıştır ve Türk Tiyatrosunun günümüzdeki dünya çapındaki başarısının en önemli destekçilerinden biri olmuştur.

Devlet Tiyatroları Hangi Şehirlerde Bulunmaktadır ?

Devlet Tiyatroları İstanbul , Ankara , İzmir, Bursa , Adana , Trabzon , Antalya , Erzurum , Konya , Diyarbakır, Sivas , Gaziantep , Kahramanmaraş, Elazığ , Van , Malatya , Samsun , Zonguldak , Çorum , Denizli, Ordu , Edirne , Kayseri ve Nevşehirde yer almaktadır.

DTGM Adres ve İletişim Bilgileri

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Adresi : İstiklal Cad. Çirmen Sk Vakıf Apt No: 8 ULUS / ANKARA

Telefonu : +90 312 310 19 45

Websitesi : https://www.devtiyatro.gov.tr/

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ne dilekçe nasıl yazılır ?

DTGM bir kamu kurumudur bu sebeple tüm dilekçeler resmi dilekçe yazım kurallarına uygun, Türkçe kullanılarak , Türk Dili ve Dilbilgisi kurallarına uygun biçimde yazılmalıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse hitap makamı olarak “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ne” hitabı yeterlidir, daha sonra bir cümle ile dilekçenizin temel talebini belirttiğiniz dilekçe konusu yazmanız faydalıdır.

Daha sonra serbest metin bölümü başlar ve bu alanda önce başvuru sebebinizi , sonra başvurunuz ile gerekli bilgileri ve en sonda da talebinizi saygılı , net , anlaşılır ifadeler ile sunmanız yeterlidir.

En son kısımda tarih isim ve ıslak imza ile tamamlayarak şahsen kuruma sunmanız gerekmektedir, bazı dilekçeleri idadeli taahhütlü olarak da kabul edebilmektedir.

Sunulacak dilekçelerin Devlet Tiyatroları nın görevleri konusunda olması şarttır , herhangi bir başka konuda yada özel tiyatrolar hakkında taleplerinizi Kültür ve Turizm Bakanlığına yada konuda görevli bakanlığa yada kuruma sunmanız gereklidir.

Yalnızca şahsen sunulan dilekçeler işleme alınmaktadır, yalnızca 18 yaşından küçükler için velileri , vasi kayyım yada temsilci atanmış kişiler için temsilcileri , tüm kurumlar için yetkilileri başvuru yapabilir, bunun dışındaki başvurularda temsil yetkisini gösterir resmi belge veya vekaletname ile başvuru yapılabilmektedir.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ Dilekçe Örneği

Aşağıda bir Devlet Okulunun yazılı olarak başvuru yaparak öğrencilerini bir çocuk oyununa götürme istemini sunduğu örnek dilekçe bulunmaktadır, sizde kendi talebinizi benzer bir dilekçe ile kuruma sunabilirsiniz.


		Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü‎ne


Dilekçe Konusu : Toplu bilet temini hakkında istemimin sunulmasından ibarettir.	...................... İli ........................ İlçesi ............................. Mahallesi ............... Caddesi .................... Sokağı ............. Numara adresinde bulunan ................................... İlköğretim Okulunda müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olan ............................ branş öğretmeniyim.


	Okul Yönetimi ve Okul Aile Birliği Yönetimi olarak öğrencilerimizi ................... tarihleri arasında ........................... Devlet Tiyatrosu ................ Sahnesinde sunulacak olan ................................................. Çocuk Oyununa götürmek istemekteyiz.

	Çevrimci bilet sistemi üzerinden bilet temin edilme ihtimali yoğunluk sebebi ile pek mümkün olmadığından kurumunuza yazılı olarak müracat ederek Tiyatro Gişesinde Rezervasyon yapılması ve bir yetkilimizin giderek satınalabilmesi için istemimizi sunma zaturetimiz hasıl olmuştur.

	Seyirci olarak katılacak tüm öğrencilerin ailelerinden muaffakatname alınacağı , Öğretmenlerimiz ve Okul Yönetiminin de öğrenciler ile beraber olacağı , Okul Aile birliği tarafından belirlenecek velilerinde kendi biletlerini alarak gelecekleri , Öğrencilerimizin Genel Tiyatro Seyir Kurallarına uygun biçimde misafirlikte bulunacaklarını bildirmekten memnuniyet duyarız.

	İlgili oyunun ilgili dönemde müsait bir sunumunda toplam ............ Öğrenci ve ................. Kamu Öğretmeni bileti temin edilmesi için gereğini saygılarımız ile arz ederiz.

							Tarih : 
							İsim Soyisim :
							Mühür İmza : 
Scroll to Top