Coursera / edX Financial Aid Başvurusu Örneği

“Coursera / edX Financial Aid Başvurusu Örneği” başlıklı içeriğimizde, beğendiğiniz ücretli bir eğitim için nasıl finansal destek başvurusu yapılabileceğini ve ilgili İngilizce başvuru metni örneğini tüm ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Ayrıca, bizim de bu yazımızda bolca yararlanmış olduğumuz, konu ile ilgili Coursera ve edX’in kendi websitelerinde paylaşmış olduğu içeriğe aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz:

Coursera Finansal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sadece bilgisayar üzerinden Coursera web sitesini kullanarak başvuru yapabilirsiniz; Coursera’nın mobil uygulaması üzerinden başvuru yapamazsınız.

Finansal destek (financial aid) veya burs (scholarship) başvurusunda bulunmak için uygulanması gereken adımlar şunlardır:

 1. Bir bilgisayar kullanarak, Mali Yardıma başvurmak istediğiniz kursun kurs ana sayfasını açın.
 2. Mali Yardım veya Burslar ile ilgili bilgilerin yanında Daha fazla bilgi edinin ve başvurun’a tıklayın.
 3. Başvurunuzu doldurun ve gönderin. Başvurunuzun 150 kelimeden fazla olduğundan emin olun. Bu minimumun altındaki başvurular kabul edilmeyecektir.
 4. Başvurunuzun incelenmesini bekleyin. Başvurunuzun incelenmesini beklerken, denetim modunda veya serbest modda kursa hemen başlayabilirsiniz. İnceleme süreci 15 güne kadar sürebilir.
 5. Başvurunuz incelendiğinde, onaylanıp onaylanmadığını bildiren bir e-posta alacaksınız. Mali Yardım başvurunuzun durumunu görmek için Güncellemeler sayfanızı da kontrol edebilirsiniz.

Başvurunuzu gönderdikten sonra, başvurunuzu gözden geçirmeniz iki hafta kadar sürecektir. Maalesef Coursera istisnalar sağlayamaz veya bireysel başvuruları hızlandıramaz.

Denetim modunu kullanarak başvurunuzun onaylanmasını beklerken ders materyallerini ücretsiz olarak görebilirsiniz.

edX Finansal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?
 • edX.org’da istediğiniz kursa kaydolun.

Tek bir kursta mali yardıma başvurmak için, kursa denetçi öğrencisi olarak kaydolun ve ardından mali yardım başvurusunu tamamlayın.

Bir MicroMasters, MicroBachelors, XSeries veya Professional Certificate Programında mali yardıma başvurmak için, programdaki her kursa ayrı ayrı denetim öğrencisi olarak kaydolmanız ve ardından başvuruyu tamamlamanız gerekir. Programın tamamı için bir mali yardım başvurusunun paket olarak tamamlanması mümkün değildir. Her kursa tek tek kayıt olmanızı ve tamamlamanızı öneririz.

Finansal Yardım kuponları, ‘Programı Takip Et’ düğmesi kullanılarak yapılan program paketi satın alımlarında uygulanmaz. Yalnızca tek kurslardaki yükseltmelere uygulanabilirler.

Bazı kurslar finansal yardım için uygun değildir.

 • Finansal Yardım başvurusunu tamamlayın.

Başvuruyu bu bağlantıdan tamamlayabilirsiniz: https://courses.edx.org/financial-assistance/

Kurs açılır menüsünden kursunuzu seçin. Bir seferde yalnızca bir kursa başvurabilirsiniz. Açılır menüde kursunuzu görmüyorsanız, Mali Yardım için uygun olmayabilir.

Yıllık hane geliri aralığınızı doğrulayın.

Göndermek için en az 1250 karakterlik üç farklı makale yanıtı yazın. Lütfen kendi kelimelerinizi kullanın. (Karakterler harfler, sayılar, boşluklar ve noktalama işaretlerini içerir. 1250 karakter yaklaşık 200-300 kelimedir.)

 • Başvuru kararını bekleyin.

Başvurunuzu gönderdikten sonra, ekibimiz başvurunuzu yaklaşık 2-4 gün içinde inceleyecektir.

Başvurunuz kabul edilirse, %90 indirim için kupon kodu içeren bir e-posta alacaksınız. Daha sonra indirimli fiyat için ödeme formundaki kodu uygulayabilirsiniz. Kupon kodunuzu nasıl uygulayacağınızla ilgili talimatları bu makaleden okuyabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edilmezse, bir e-posta yanıtı alacaksınız.

Aynı Anda Kaç Farklı Başvuru Yapabilirim?

edX’teki birkaç kurstan oluşan bir programın tamamı için finansal yardım başvurusu yapılamamaktadır. Her kursa tek tek kayıt olmanız ve tamamlamanız önerilmektedir. Dolayısıyla, bir seferde yalnızca bir kursa başvurabilirsiniz.

Coursera’da da aynı durum söz konusudur. Bir seferde yalnızca bir kurs için mali yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Kursu bitirdikten sonra başka bir kurs için finansal yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Başvurum Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Finansal yardım (financial aid) başvuruları; Coursera’da 14 gün içerisinde, edX’te ise 2-4 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ardından, sonuçlar e-posta olarak tarafınıza iletilmektedir.

Başvurumun Kabul Edilip Edilmediğini Nasıl Öğrenebilirim?

Coursera platformu üzerinden yapacağınız başvurular 14 gün içinde sonuçlanır. Başvurunuzun sonucu olumlu veya olumsuz olması fark etmeksizin e-posta adresinize gönderilir.

edX platformu üzerinden yapacağınız başvurular ise edX yaklaşık 2-4 gün içinde sonuçlanır. Olumsuz olduğu takdirde tarafınıza e-posta ile bilgilendirme yapılır; olumlu olursa da e-posta gelmeme ihtimaline karşın edX web sitesinden durumu kontrol edebilirsiniz.

Coursera / edX Financial Aid Mektubu Nasıl Yazılır?

Aşağıda yer alan örnek financial aid metnini, kişisel bilgilerinize göre ekleme/çıkarma yaparak düzenleyebilir ve sonrasında hem Coursera hem edX üzerindeki başvurularınızda kullanabilirsiniz.

Coursera / edX Financial Aid Başvurusu Örneği
Dear Sir/Madam,

    My name is ..... ...... I study ..... in a well reputed university in ....., Turkey and I am an aspiring student who has no income. My studies are financed by several scholarships that I obtained through my success. Yet, it is only enough for housing and other primary needs. I do not have the means to finance any extra costs such as the online additional courses due to the economic crisis that my country is going through so the price of this course is a great deal when converted into Turkish Liras. I am interested in many different fields that are in certain ways related to my major. I appreciate the opportunity that Coursera provides and I would like to continue using it in the most effective ways just as I did during the lockdown. I am writing this letter for the purpose of asking for the financial aid. 

Best wishes,
..... .....
Coursera / edX Financial Aid Başvurusu Örneği
Coursera / edX Financial Aid Başvurusu Örneği JPG İndir

Konu ile ilgili faydalanabileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Scroll to Top