Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Dilekçe Örneği

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Dilekçe Örneği yazılı başvurularda kullanılabilecek bir örnek dilekçedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu telekomünikasyon sektörünün düzenlenmesi ve denetlenmesi amacı ile teşkil edilmiş bir Kamu kurumudur. Kurum yapısı olarak Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyet göstermetkedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu görevleri genel olarak Elektronik Haberleşme sektöründe faaliyetlerin düzenlenmesi ve denetlenmesi , rekabetçi bir piyasa oluşturularak haberleşme sektörünün tüketici lehine geliştirilmesi , yerli ve yabancı yatırımların haberleşme sektöründe piyasa dengesi gözetilerek katılımının sağlanması , sektörün sağlıklı güvenli ve rekabetçi şekilde canlı tutulması , hizmetin yurt genelinde yaygınlaştırılması , kalite kontrolü ve denetiminin yapılması ve tüketicilerin korunması olarak başlıklandılabilir.

Ayrıca Bilgi Teknolojileri gibi hızla gelişen ve hizmet çeşitliliğinin başdöndürücü bir hızla yayıldığı alanda oluşacak yeni nesil hizmetlerin kanun ve mevzuatlara uygun biçimde tüketiciye ulaştırılması ve her çeşit hizmetin güvenli bir şekilde sunulması ve tüketiminin yapılmasının sağlanması.

Ayrıca Posta sektörünün denetlenmesi ve düzenlenmesi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu görev alanına girmektedir, posta hizmetlerinin güvenilir, kesintisiz ve makul ücretler ile sunulması , yetki belgelerinin planlanması düzenlenmesi ve denetlenmesi , tarifelerin denetlenmesi ve onaylanması , Posta hizmetlerinde adalet, milli güvenlik ve kamu düzenine ek olarak halk sağlığının korunması ile ilgili konularda tüm idari makamlarla işbirliği yapmak ve gerekli tedbirleri alarak kamu yararına kullanılan posta idaresinin yürütülmesi. Posta sektöründeki eşitlik , şeffaflık ve rekabetin sağlıklı biçimde yürütülmesinin sağlanması, Posta sektöründe yaşanan ihtilafların kamu adına adil biçimde giderilmesi , gelişmelerin takip edilerek posta sektörünün dünyaya paralel ve etkileşimli büyümesinin sağlanması , uluslararası uygulamaların ülkemizdeki karşılığının oluşturularak global posta gönderiminde dünyaya uyumluluğun sağlanması, tüketici şikayetlerinin kamu yararına denetlenmesi ve tüketici mağduriyetlerinin giderilmesi, Gerekli idari makamlarca talep edilen bilgi ve belgelerin posta sektörü işletmelerinden temininin sağlanması , tüm sektörün denetlenmesi incelenmesi gerekli soruşturmaların yürütülmesi gibi denetlene düzenleme vazifeleri bulunmaktadır.

Yazımızın devamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu merkez adresi , iletişim bilgileri , kurum web sitesi ve web sitesinden sunulan hizmetler , edevlet hizmetleri ile ilgili bilgilere yer verilecektir, ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu na sunulabilecek bir Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu dilekçe örneği de metin pdf ve word dosya türlerinde yazımızın devamında yer alacaktır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Adres ve İletişim Bilgileri

Adresi : Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eskişehir Yolu 10.Km No: 276 Posta Kodu: 06530 Çankaya/Ankara

Telefonu : +90 312 294 72 00

Web Sitesi : https://www.btk.gov.tr/

Tüketici İletişim Merkesi : 120

Tüketici Online Şikayet Adresi : https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

İnternet Yardım Merkezi : https://www.internetyardim.org.tr/

İnternet Bilgi İhbar Merkezi : https://www.ihbarweb.org.tr/

İstanbul Bölge Müdürlüğü
Adresi : Barbaros Mahallesi Şebboy Sokak No:8 34746/Ataşehir-İSTANBUL
Telefonu : +90 216 519 40 40

Ankara Bölge Müdürlüğü
Adresi : Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
Telefonu : +90 312 294 75 75

İzmir Bölge Müdürlüğü
Adresi : Donanmacı Mahallesi Kemalpaşa Caddesi 1717 Sokak No:165 Karşıyaka/ İZMİR
Telefonu : +90 232 495 35 00

Samsun Bölge Müdürlüğü
Adresi : İstasyon Mahallesi Ellialtılar Sokak No:14 SAMSUN
Telefonu : +90 362 231 26 64

Erzurum Bölge Müdürlüğü
Telefonu : +90 442 214 07 84

Diyarbakır Bölge Müdürlüğü
Adresi : Elazığ Cad. Eski Vali Konağı Binası Yenişehir/ DİYARBAKIR
Telefonu : +90 412 229 46 43

Mersin Bölge Müdürlüğü
Adresi : Yenimahalle İsmet İnönü Bulvarı Klas Plaza No:78 A Blok 33050 Akdeniz/ MERSİN
Telefonu : +90 324 237 59 97

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna dilekçe nasıl yazılır ?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir kamu kurumudur ve sunulacak dilekçelerin Türkçe yazılmış olması , dilbilgisi kurallarına uygun şekilde yazılmış olması , resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun olarak yazılmış olması ve kurumun yetkili olduğu bir konuda bir talep sunuyor olması gerekmektedir.

Kısaca bahsetmek gerekirse Kurum merkezine sunulacak dilekçelerin kurum başkanlığına hitaben yazılması, il müdürlüklerine sunulacak dilekçelerin ilgili il müdürlüğü makamına yazılması gerekmetkedir. Ankaraya kurum merkezine sunulacak dilekçelerin “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına” hitap makamı ile yazılması uygundur, İstanbul İl Müdürlüğü makamına sunulacak bir dilekçenin hitap makamı “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İstanbul İl Müdürlüğüne” olarak yazılırsa yerinde olur.

Tüm resmi dilekçelerde olduğu gibi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu na yazılan dilekçelerde de dilekçe konusu yazılması tavsiye edilmektedir, dilekçe konusu dilekçe ile sunulacak sitemin bir cümle ile ifade edilmesi olarak tanımlanabilir. Dilekçenizi ne maksat ile sunuyorsanız yalnızca bir cümle ile bunu özetleyerek dilekçe konusu olarak yazmanız son derece faydalıdır.

Sonraki kısım dilekçenin metin kısmıdır, burada belirli bir şekil şartı yoktur anlamlı paragraflar halinde açık ve net biçimde önce açıklamalarınızı , sonra sunmanız gereken bilgileri içeren paragraflar halinde yazım yaptıktan sonra son paragrafta isteminizi saygılı ifadeler ile sununuz. Gerekli belgeler eklenecek ise bu belgelerin Türkçe olması veya Türkçe tercümesi ile ingilizce olanların da sunulması beklenmektedir.

Resmi dilekçeler şahsen sunulurlar, yani dilekçeyi kim yazmışsa kuruma teslimini de o kişi yapmalıdır, yetişkin olmayan kişiler için veli yada vasileri işlem yapabilmektedir. Kanuni temsilci atanmış kişiler için kanuni temsilciler başvuru yapabilirler, tüzel kişilikler için temsile yetkili kişiler başvuru yapabilirler, bunu dışındaki tüm başvurularda kişi kendi başvurmuyorsa noter vekaletnamesi gerekmektedir. Ayrıca kurum tüm temsilcilerden temsilcililini tescil eden resmi belgelerini sunmasını isteyebilmektedir, dilekçe ekinde sunulması önerilir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Dilekçe Örneği

Aşağıda size iki farklı dilekçe sunuyor olacağız, bu dilekçelerin birincisi kurum merkezine sunulan bir şablon dilekçesidir, ikincisi bir il müdürlüğüne sunulan bir şablon dilekçedir. ihtiyacınıza göre yukarıda belirtiğimiz biçimde hitap makamını , dilekçe konusunu , açıklamaları , bilgileri ve isteminizi yazdıktan sonra kişisel bilgileriniz ve ıslak imzanız ile düzenleyerek ilgili makama şahsen teslim ediniz.
		Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına


	Dilekçe Konusu : .........................DİLEKÇE KONUSU YAZINIZ............................

		.........................DİLEKÇE AÇIKLAMALARINIZI YAZINIZ............................	.........................DİLEKÇE BİLGİLERİ YAZINIZ............................
	.........................DİLEKÇE TALEPLERİNİZİ YAZINIZ............................	Yukarıda arz ve izah ettiğim konularda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.


İsim Soyisim : 
Tc Kimlik No : 
İkamet Adresi : 
Cep Telefonu : 
Eposta Adresi : 


						Tarih: 


						İsim Soyisim : 


						İmza : 


		Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 
		............................... İl Müdürlüğüne


	Dilekçe Konusu : .........................DİLEKÇE KONUSU YAZINIZ............................

		.........................DİLEKÇE AÇIKLAMALARINIZI YAZINIZ............................	.........................DİLEKÇE BİLGİLERİ YAZINIZ............................
	.........................DİLEKÇE TALEPLERİNİZİ YAZINIZ............................	Yukarıda arz ve izah ettiğim konularda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.


İsim Soyisim : 
Tc Kimlik No : 
İkamet Adresi : 
Cep Telefonu : 
Eposta Adresi : 


						Tarih: 


						İsim Soyisim : 


						İmza : 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tarafından Edevlet Üzerinden sunulmakta olan hizmetlere erişim adresi : https://www.turkiye.gov.tr/bilgi-teknolojileri-ve-iletisim-kurumu

Yazımızı kaleme aldığımız dönemde aşağıdaki hizmetler edevlet üzerinden sunulmaktadır, bu hizmetler için dilekçe ile müracat etmenize gerek yoktur, edevlet üzerinden başvuru yapabilir veya bilgi alabilirsiniz.

 • GSM Mobil Hat Sorgulama
 • Telekomünikasyon Abonelik Fesih Başvurusu
 • Nitelikli Elektronik Sertifika Sorgulama
 • Numara Taşıma Sorgulama
 • Mobil Telefon , Sabit Telefon , İnternet Erişimi , Kablo Tv , Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama ve Ödeme ve iade alma İşlemleri
 • Sabit Telefon Hattı Sorgulama
 • Baz İstasyonları Ölçüm Bilgileri
 • Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama
 • İnternet İhbar Başvurusu
 • Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı Bilgi Destek Hattı
 • Erişimin Engellenmesi Kararına İtiraz Başvurusu
 • Özel Hayatın Gizliliğinin İhlaline Yönelik Bireysel Başvuru
 • IMEI İşlemleri
 • Cep Telefonu IMEI Numarası Kullanım Süresi Uzatma
 • IMEI Sorgulama
 • IMEI – Cep Telefonu Numarası Eşleştirme
 • Kayıtlı Cihazlarım ve Kayıt Hakkı Sorgulama
 • Kayıp Çalıntı İhbar Sorgulama ve İptal
 • Telefon Ana Kart Değişikliği
 • IMEI – MSISDN Eşleşme Sorgulama
 • IMEI Kaydet
 • IMEI Kaydı İptal
 • Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimi
 • Yedi yıldan fazla süredir kullanılmayan Cihaz Kimlik Bilgilerinin Tekrar Kayıt Altına Alınması

Scroll to Top