Avrupa Birliği Başkanlığı Dilekçe Örneği

Avrupa Birliği Başkanlığı Dilekçe Örneği Avrupa Birliği Başkanlığı’na yapılacak yazılı başvurularınız için dilekçe örneği dir. Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermekte olan ve Avrupa Birliği ile ilişkileri temel görev konusu olarak taşıyan bir kamu tüzel kişiliğidir.

Avrupa Birliği Başkanlığı Adres ve İletişim Bilgileri

Avrupa Birliği Başkanlığı Adresi : Mustafa Kemal Mahallesi 2082 Cadde No:5 ÇANKAYA / ANKARA

Telefonu : +90 312 218 13 00

Kep Adresi : avrupabirligibaskanligi@hs01.kep.tr

Websitesi : https://www.ab.gov.tr/

İstanbul Ofisi : İstinye Sakıp Sabancı Caddesi No:3 SARIYER / ISTANBUL
Telefon: +90 212 359 89 15

Antalya Ofisi : Bayındır Mahallesi Antalya Valiliği Yeni Binası Gazi Bulvarı Kat:1 MURATPAŞA / ANTALYA
Telefon : +90 242 237 30 21

İzmir Ofisi : Üçkuyular Mithatpaşa Caddesi No:1119 KONAK / İZMİR
Telefon : +90 232 299 10 19

Belçika Brüksel Ofisi : Permanent Delegation of Turkey to the EU
36-38, Avenue des Arts B-1040, BRUSSELS / BELGIUM
Telefon : +32 2 274 55 20

Avrupa Birliği Başkanlığı’na dilekçe nasıl yazılır ?

Avrupa Birliği Başkanlığı TC Dışişleri Bakanlığına bağlı bir resmi kurumdur bu sebeple sunulacak tüm dilekçelerin resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun dilekçeler olması gerekmektedir. Sunacağınız dilekçenin temel gerekliliklerini izah etmeye çalışacağız;

Sunulacak dilekçeler Türkçe olarak yazılmalıdır, Türk Dili ve Dilbilgisi kurallarına uygun ve resmi dilekçe yazımı kurallarına uygun dilekçeler ile başvuru yapılabilir. Türkçe latin harfleri ile dilekçe yazılması zorunludur. Farklı diller , farklı karakterler ile yazılan dilekçeler işlem görmezler.

Dilekçeler beyaz a4 çizgisiz kağıtlara siyah renk mürekkep ile yazılır, yazıcı çıktısı dilekçeler tercih edilmelidir, dilekçeler tarih isim ve ıslak imzalı olarak şahsen sunulurlar. Farklı türde renkte kirli çizgili vb kağıtlar , okunaksız el yazısı , farklı renkler , tarihsiz isimsiz imzasız dilekçeler işlem görmezler.

Yazılar tüm ofis uygulamalarında bulunan yazı tipleri ile makul boyutlarda yazı büyüklüğü ile yazılmalıdır, sıradışı fontlar , çok küçük çok büyük yazı karakterleri kullanılmamalıdır. Kullanılacak karakterler Türkçe Latin harfleri desteklemelidir.

Fiziki şartlar yukarıda izah olunan biçimdedir, dilekçe metni aşağıdaki açıklama temel şartlarını karşılar nitelikte serbest metin dir.

Dilekçe yazımına hitap makamı ile başlanır Avrupa Birliği Başkanlığı için hitap makamı tüzel kişiliğin tam resmi ünvanıdır. “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na” hitabı makul ve yeterlidir. Hitap makamının birkaç satır altına dilekçe konusu başlığı koyularak yazılı başvuru sebebiniz bir cümle ile ifade edilebilir, makuldür ve tavsiye edilir. “…………….. konusundaki istemlerimizin sunumasından ibarettir” gibi bir cümle yeterlidir. Yazılı başvuru sebebinizi bir cümle ile özetlemeniz maksadını karşılar.

Sonraki kısım serbest metin bölümdür , burada paragraflara ayrılmış biçimde yazılı başvuru sebebinizi ifade etmeniz, gerkeli bilgileri ve başvurunuzun izahını yapmanız , gerekçe ve dayanaklarınızı sunmanız, ekli belge ve mevzuat atıflarınızı sunmanız , başlıklarını karşılar şekilde kısa paragraflar halinde yazıma devam ederek son paragrafta ise kurumdan istemlerinizi sunmanız gerekmektedir.

Ekli belgeler ekler başlığı ile yazının sonunda numaralandırılmış liste olarak sunulmalıdır.

Tüm resmi dilekçeler tarih , isim soyisim ve ıslak imza ile tamamlanır ve şahsen sunulurlar.

Temsilen dilekçe sunulması çeşitli durumlarda mümkündür; 18 yaşından küçükleri velileri , vasi kayyım yada temsilci atanmış kişileri temsilcileri , vefat etmiş kişileri birinci derece yakınları , tüm tüzel kişileri yasal yetkilileri , ilgili başlıkta noter vekaleti verilmiş olan kişiler Avrupa Birliği Başkanlığı’nda ilgili kişi yada tüzel kişiyi temsilen yazılı başvuru yapabilirler. Temsilen başvurularda temsil yetkisini gösterir belgenin de dilekçe ekinde sunulması gerekmektedir.

Avrupa Birliği Başkanlığı Dilekçe Örneği

Aşağıda örnek bir boş Avrupa Birliği Başkanlığı Dilekçe Örnesi yer almaktadır, yukarıda izah ettiğimiz biçimde ve dilekçe metnindeki parantez içerisindeki açıklamaları okuyup anlayıp sonra sildikten sonra dilekçe metninizi oluşturarak kuruma şahsen sunabilirsiniz.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'na 
Dilekçe Konusu : (Yazılı başvuru sebebinizi bir cümle ile ifade ediniz)

(
belirli bir akış sırası ile ve pargraflara ayrılmış biçimde başvuru sebebinizi , gerekli açıklamaları, ekli belge ve mevzuat atıflarını , gerekçe ve dayanaklarınızı , gerekli diğer bilgi ve açıklamaları sunduktan sonra son paragrafta istemlerinizi sununuz. Tarih isim soyisim ve ıslak imza ile tamamlayınız ve şahsen kuruma sununuz.

Avrupa Bilgili Başkanlığına sunacağınız dilekçe ile ilgili yazımıza aşağıdaki link ile erişebilirsiniz.

)							Tarih :

							İsim Soyisim :

							İmza : 


EKLER : 
1- (Dilekçeye eklenecek belgeleri numara sıralı liste yapınız , dilekçeye ekleyiniz.)
2-
3-

Scroll to Top