Adli Tıp Kurumu Dilekçe Örneği

Adli Tıp Kurumu Dilekçe Örneği Adli Tıp Kurumuna yapılacak yazılı başvurular için örnek dilekçedir. Adli Tıp Kurumu Adalet Bakanlığına bağlı faaliyet göstermekte olan bir kamu kurumudur ve temel görevi adli bilirkişiliktir. Adli olaylarda tarafsız olarak bilimsel incelemeler yaparak Adaletin uygulanmasına bilimsel destek sağlamak ile görevlendirilmiş olan Adli Tıp Kurumu 1917 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir.

Çalışmaları ile Dünya çapında saygın bir Adli Tıp Kurumudur. Adli Tıp Kurumu genellikle insanların çok hoşlanmadığı durumların neticelerinde gidilen bir kurum olması sebebi ile genellikle hüzünlü hatıralara konu olan bir kudumdur fakat adaletin doğru tarafsız biçimde herkese ulaşabilmesi için hayatımızda var olmasından memnun olduğumuz bir kurum olarak milletimize hizmet sunmaktadır.

Adli Tıp Kurumu görev alanına giren konularda tarafsız , hukuken geçerli ve bilimsel incelemeler yapar ve raporlarını ilgili kamu kurumları ile paylaşarak Hukuğun Adaletin ve Emniyetin faaliyetine yardımcı olur.

Adli Tıp Kurumu bağımsız olarak değerlendirme yapar ve yalnızca bilimsel olarak ispat edilen gerçeği netice olarak sunar. Adalet , Doğruluk , Bilim , Güvenilirlik , Şeffaflık , Mahremiyete Saygı , İnsan Haklarına ve Evrensel haklara ve hukuğa saygı temel prensipleri olarak 100 yılı aşkın süredir Türk Milletinin güvencesi için görev başındadır.

Adli Tıp Kurumu Adres ve İletişim Bilgileri

Adresi : Fevzi Çakmak Mahallesi E5 Yan Yol Sanayi Caddesi Kımız Sokak No:1 Bahçelievler/İSTANBUL
Telefonu : +90 212 454 15 00
Faks Numarası : +90 212 454 15 82
E-posta adresi : atk@adalet.gov.tr
Web Sitesi : www.atk.gov.tr

Adli Tıp Kurumu Teşkilat Yapısı

Adli Tıp Kurumu aşağıdaki teşkilat yapısına sahiptir, dilekçe ile başvuru yapılırken hangi makama başvuru yapılması gerektiği belirlendikten sonra ilgili kuruma hitaben dilekçe yazılması makul görülmektedir. Bu sayede dilekçeniz doğru birimde işleme alınacaktır ve yanıt süresi daha kısa sürebilecektir.

  • Adli Tıp Kurumu Başkanlığı
  • Adli Tıp Başkanlar Kurulu
  • Adli Tıp Genel Kurulu
  • Adli Tıp Üst Kurulları
  • Adli Tıp İhtisas Kurulları
  • Adli Tıp İhtisas Daireleri
  • Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlıkları
  • Adli Tıp Şube Müdürlükleri

Adli Tıp Kurumu yurt genelinde hizmet sunduğu için birçok farklı ilde faaliyeti bulunmaktadır. Adana , Ankara , Antalya , Bursa , Diyarbakır, Erzurum , Gaziantep , İzmir , Malatya , Trabzon illerinde şube müdürlükleri vardır.

Şube müdürlükleri kendine bağlı olan illerdeki Adli Tıp konularında da hizmet vermektedirler.

Adli Tıp Kurumuna Dilekçe Nasıl Yazılır ?

Adli Tıp Kurumu Adalet Bakanlığına bağlı olarak temel olarak tıp ve diğer fen bilimleri konusunda adli bilirkişilik sunan bir kamu kurumudur, genel olarak kurumlar Adli Tıp Kurumuna müracat etmektedir. Vatandaşların adli tıp kurumuna genel olarak başvuru yapmalarına gerek kalmamaktadır.

Bir adli konu sonucunda Adli Tıp Kurumu tarafından incelenmesi gereken tüm konular kişilere sorulmaksızın ali tıp kurumuna sevk edilerek Kamu adına incelenmesi yapılmaktadır. Kişiler tarafı yada mağduru oldukları konularda ilgili makamlara müracat ettiklerinde de Adli Tıp Kurumuna konunun sevk edildiği olabilmektedir. Bu sebeple yaşanan adli hukuki konu ile ilgili öncelikle emniyet , adalet ve sağlık makamlarına danışarak Adli Tıp Kurumuna müracat etmeden önce yapmanız gereken başvuru makamları var ise ilgili makama müracat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Adli Tıp Kurumuna müracat edilirken hangi makama müracat ettiğinizden emin olduktan sonra dilekçenizi ilgili makama hitaben yazmalısınız, daha sonraki adımda dilekçe konusu olarak dilekçeniz ile sunmakta olduğunuz isteminizi bir cümle ile ifade etmeniz yerinde olacaktır.

Sonraki kısımda dilekçeniz ile ilgili gerekli açıklamaları , sunmanız gereken bilgileri ve isteminizi ayrı paragraflar halinde yazarak dilekçenizin yazımını tamamlayabilirsiniz. Tarih isim ve ıslak imzalı olarak kuruma şahsen müracat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

İl Müdürlüklerine yapılacak başvuruların ilgili il müdürlüğüne hitaben yazılması gerekemektedir.

Dilekçenizin Türkçe olarak yazılması ve ekinde sunulacak belgelerin de Türkçe olması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler için velileri yada vasileri şahsen başvurabilmektedir. Müteveffa başvurularında yani vefat eden kişiler için yapılacak başvurularda birinci derece yakınlık şartı bulunmaktadır, birinci derece yakını hayatta olmayan kişiler için hukuki varisleri de müracat yapabilmektedir.

Adli Tıp Kurumu Dilekçe Örneği
		Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı
		Adli Tıp Kurumu Başkanlığına	Dilekçe Konusu : .....................DİLEKÇENİZİN KONUSUNU YAZINIZ .......................
	......................... DİLEKÇE AÇIKLAMALARI ...........................


	......................... DİLEKÇE BİLGİLER ...........................


	......................... DİLEKÇE İSTEMİNİZİN SUNULMASI ...........................

Tckimlik No : 
İsim Soyisim : 
İkamet Adresi  :
Telefon : 
Eposta Adresi :

							Tarih :

	
							İsim Soyisim :

							İmza :

Scroll to Top