Adli Sicil Sabıka Kaydı Talep Dilekçesi

Adli Sicil Sabıka Kaydı Talep Dilekçesi kişinin kendine ait sabıka kaydının bulunup bulunmadığına dair resmi yazının kendisine sunulması için şahsen yazdığı ve Cumhuriyet Savcılıklarına sahsen teslim ettiği dilekçelerdir. Bu dilekçeler adliye kalemince işleme konularak kişinin sabıka kaydı durumunu bildirir belgenin kişiye verilmesi ile tamamlanır. Adli Sabıka kaydı talebi tüm adliyelerden yapılabilmektedir, sembolik bir ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Adli Sicil Belgesi veya Sabıka Kaydı Belgesi kişinin hüküm almış olduğu dava kararlarını özet olarak içerir. Henüz kararına kesinleşme şerhi gelmemiş , açık dava aşamasında olan tüm dava kararları bulunsa dahi sabıka kaydında bu davalar yer almazlar. Kişinin almış olduğu 2 yıldan kısa cezalar hükmün açıklanması geri bırakılmışsa sabıka kaydında yer almazlar. Basit suçlardan aldığı hükümler , adli para cezaları gibi cezalar adli sicil sabıka kaydı belgelerinde yer almazlar. Yalnızca hüküm alınmış cezalar adli sicil kaydında yer alır.

Adli Sicil Sabıka Kaydı kamu kurumlarınca, özel kurumlarca veya uluslararası işlemlerde talep edilebilen belgelerdir, bu belgeler Türkçe olarak düzenlenirler ve yabancı dilde gerekli olursa yeminli tercüme büroları tarafından ilgili dile çevrilmesi gerekmektedir. Ayrıca yabancı ülkelerin bazıları apostil edilmiş belgeleri kabul edebilmektedir. Adli Sicil Sabıka Kaydı nı hangi kurum için alıyorsanız özel bir dil talebi veya apostil talebi varsa noterlik veya valilik / kaymakamlığa Adli Sicil Sabıka Kayyı aldıktan sonra müracatınız gerekebilmektedir.

Adli Sicil Sabıka Kaydı belgesinin alınması adliyede hemen o anda sıra ile yapılmaktadır ve kısa hukuki bir yazıdır. Sabıka kaydı yok ise adli sicilinin bulunmadığına dair bir kısa paragraf yazı ve kişisel bilgiler bulunmaktadır. Edevlet hizmetleri arasında da adli sicil kaydı alma bulunmaktadır, edevlet üzerinden de sabıka kaydı alınabilmektedir. Halen birçok kurum özellikle yabancı devletler ve özel durumlarda resmi adliye mühürü istendiği için adliyeden talep edilmesi gerekli olmaktadır.

Aşağıda sunacağımız Adli Sicil Sabıka Kaydı Talep Dilekçe Örneğini kendi kişisel bilgileriniz ile doldurarak şahsen başvuru yaptığınız başsavcılık makamına hitaben dilekçe düzenleyerek şahsen müracat ederseniz adli sicil belgesi yani sabıka kaydı belgesi tarafınıza düzenlenerek verilebilecektir. Bu başvuru yalnızca şahsen veya vekil avukat tarafından yapılabilmektedir, sizin adınıza başkası başvuru yapamaz veya düzenlenen belgeyi teslim alamaz.

Yazının sonunda Edevlet hizmetleri arasında yer alan Adli Sicil Kaydı Soygulama sayfasının erişim linki size sunulmuştur, Edevlet şifreniz ile giriş yaparak bu sayfadan PDF türünde belge olarak adli sicil kaydınızı yani sabıka kaydınızı alabilir ve ilgili kuruma sunabilirsiniz. Son güncellemeler ile İngilizce , Almanca , Fransızca , İtalyanca , İspanyolca , Flemenkçe , Portekizce ve Danca alınabilmektedir. Bu sayede edevlet belgelerini kabul eden devletlere yeminli çeviri ve noterlik masrafları olmadan Edevlet üzerinden alınan adli sicil belgesi yani sabıka kaydı belgesi sunulabilmektedir.

Yurtdışında geçerli olması için birçok devlet apostil talep edebilmektedir, normal kaymakamlık ve valiliklerde şahsen yapılan apostil işlemleri kamu kurumlarının belge doğruluğu için garantörlüğü olarak da yorumlanabilir. Lahey Anlaşması taraf devletleri Türkiye Cumhuriyeti Devletinin apostil yaptığı sabıka kayıtlarını resmi belge olarak kabul etmektedir. Eapostil hizmeti ile de zorlanmadan ekonomik biçimde apostil yapılabilmektedir. Aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Adli Sicil Sabıka Kaydı Talep Dilekçe Örneği
	.............................................. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA


	KONU : ADLİ SİCİL (SABIKA KAYDI) BELGESİ TALEP DİLEKÇESİ	İSİM SOYİSİM : 

	TC KİMLİK NO :

	BABA ADI : 

	ANNE ADI : 

	DOĞUM TARİHİ : 

	DOĞUM YERİ :

	
		
		Yukarıda bilgilerini sunmuş olduğum Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşıyım. .......................................................................... sunulmak üzere adli sicil kaydımı  gösterir belgenin tarafıma verilmesi için gereğini saygılarımla arz ederim.

					
							Tarih :

							İsim Soyisim :

							İmza : 

Edevlet Kapısı Adli Sicil Kaydı Sorgulama Adli Sicil Sabıka Kaydı Belge Alma sayfası https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi

Apostil Yapılmış Belgenin Doğrulanması için Edevlet Apostil Doğrulama hizmetli erişimi sayfası https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-apostil-belge-dogrulama

PTT tarafından sunulan Eapostil yani elektronik apostil işlemi resmi web sayfası https://www.eapostil.gov.tr/

Scroll to Top