Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Dilekçe Örneği

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nedir?

Zorunlu askerlik görevinde olan er ve erbaşların, bakmak zorunda oldukları ailelerine maddi yardım yapamamaları sebebiyle, maddi durumu kötü olan asker aileleri için ayda bir ödenek çıkarılmaktadır. Verilen ödeneğin tutarı; ailenin maddi durumuna, medeni haline ve okula giden çocuğu olup olmamasına göre artabilmektedir.

Asker Ailesi Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Kişinin; oğlu, eşi ya da babasından birinin yapmak zorunda olduğu askerlik görevi sürecinde, belirtilen şartlara uyum sağlanması koşuluyla asker ailesi yardımından faydalanabilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadardır?

Muhtaç Asker Ailesi Yardım programında, şartları sağlayan hak sahibi kişilere 250 TL olmak üzere her iki ayda bir düzenli nakdi ödeme yapılır. Bu yardım programı kapsamında yapılan ödemelerin aralıkları ve artış miktarları Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Fon Kurulu kararıyla belirlenmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Maaşı Ne Zaman Ödenmektedir?

Muhtaç asker ailesi yardım ödemeleri; 2 ayda bir olmak üzere şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında yapılmaktadır. Ödemeler, takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır. Buna göre, T.C. kimlik numarasının son rakamı; ‘0’ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde, ‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde, ‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında, ‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’inde, ‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde, ödemelerini alabilmektelerdir.

Muhtaç Asker Ailesi Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenmektedir?

Muhtaç asker ailesi yardım parasının ödemeleri, zorunlu askerlik yapan er ya da erbaşların askerlik süresine göre değişmektedir. Lisans mezunu olup uzun dönem askerlik yapan askerlerin kendilerine ve ailelerine, 12 ay boyunca düzenli olarak yardım ödemesi yapılmaktadır. 6 aylık kısa dönem askerlik yapan er ve erbaşların ailelerine, 6 aylık olmak üzere toplamda 3 defa aile yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Asker Ailesi Yardım Maaşı Nereye Yatırılır?

Asker ailesine yatan maaşlar; PTT şubelerinden, PTT bankamatiklerinden ya da PTT online şubesi üzerinden çekilebilmektedir.

Asker Ailesi Maaş Yardımı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Asker ailesi yardımı başvuru sorgulamaları, T.C. İçişleri Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü sorgulama sayfasından yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak için asker ailesi desteğine başvuran kişinin T.C. kimlik numarası gereklidir.

Asker Ailesi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç asker ailesi yardımı başvuruları, ikamet edilen il ya da ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Valilik ya da kaymakamlıklara dilekçe verilerek de asker ailesi desteğine başvuru yapılabilir. Kaymakamlık, valilik ya da sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürlüklerine giden kişiler, kimlik belgelerini kullanarak yardım başvurusu yapabilirler. Başvurusu sonrasında ailelerin, gelir testi formunu doldurması gerekir. Gelir beyanı kuruma teslim edildikten sonra, asker ailesi yardımı için başvurular işleme alınmaktadır. Gerekli dilekçenin örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Dilekçeyi kişisel bilgilerinize göre düzenleyerek, ister word-pdf formatında indirip doldurarak isterseniz de kendi el yazınızla doldurduktan sonra kaymakamlığa teslim ediniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Dilekçe Örneği:

           .............. KAYMAKAMLIĞINA


    Eşim/Oğlum Fehmi GÜRBÜZ .../.../..... tarihinden itibaren 6/12 aylık zorunlu askerlik görevi yükümlülüğünü yerine getirmek üzere Çanakkale 116. Jandarma Alay Komutanlığı’nda bulunan birliğine katılmış olup askerlik görevini yapmaktadır. 

    Hiçbir sosyal güvencem ve maaşım olmadığından hakkımda muhtaçlık kararı verilerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca zorunlu askerlik hizmetini yürüten muhtaç er ve erbaşların ailelerine yönelik ödenmekte olan düzenli nakdi yardım hakkından yararlanmak istiyorum.

    Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

                                  Tarih
                                Ad Soyad
                                  İmza
Adres
Cep Tel

EK:
1) Nüfus cüzdanı fotokopisi 
2) Aile gelir belgesi
Scroll to Top