Milli Sporcular için Gri Hizmet Pasaportu Başvuru Dilekçe Örneği

Milli Sporcu kimlere verilen bir ünvandır ? Hangi Spor Dallarına milli sporculuk verilebilir ?

Milli sporcu tanımı Türkiye Cumhuriyeti Devletini herhangi bir spor müsabakasında temsil edecek tüm sporculara verilen bir ünvandır. Sadece aktif spor yapan sporcular milli sporcu ünvanı alabilir ve milli sporcu ünvanı kişinin kendi başına alabileceği bir ünvan değildir. Federasyonlar veya TC Gençlik Spor Bakanlığı tarafndan tescil edilen kişiler milli sporcu olurlar.

Milli Sporculuk bir müsabakaya katılma ile sınırlı olabildiği gibi belirli bir süre boyunca da verilebilen bir ünvandır. Genellikle antreman süreci uzun olan performans sporlarına veya çoklu müsabaka usulünde yapılan yarışmalarda veya milli takımlar müsabakalarının uzun dönemlerde olduğu yarışmalarda uzun süreli milli sporcu ünvanı verilmektedir.

Milli Sporculuk verilen branşlar çok çeşitlidir hepimizin bildiği tanıdığı sporlara ek olarak satranç motokros badminton atıcılık gibi sporlarda da ülkemizi temsil eden kıymetli sporcularımız Milli sporculardır.

Hizmet Gri Pasaport Nedir ? Milli Sporcular Alabilirmi ?

Hizmet pasaportu veya Gri pasaport Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil etmekle görevlendirilmiş özel bir pasaport türüdür, uluslar arası anlaşmamız bulunan ülkelerde umumi pasaport yani normal pasaporta göre ek vize muafiyetleri gibi avantajları bulunmaktadır. Fakat yalnızca hizmet dönemi için tanımlanır ve milli görev için kullanımı yapılır.

Hizmet Gri pasaportunu yurtdışında görevli kamu görevlileri yani Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Bakanlığı İçişleri bakanlığı merkez ve yurtdışı teşkilatında yurtdışı görevi olan kişiler, Bedediye Başkanları ve yurtdışı görevi ile giden belediye mensupları, Kızılay vb resmi kuruluşların yurtdışı görevlileri , Yurtdışına gönredilen öğretmen akademisyen ve din adamları gibi resmi görevlilerin tamamı gri pasaport alabilirler. Gri pasaport sadece görev süresi içerisinde ve resmi görevler için kullanılabilir.

Gri pasaport sahibi bir kişi bu pasaport ile görev yaptığı ülkeye görev yaptığı dönem için girebilir, bunun dışında şahsi gezileri için kendi şahsına ait olan diğer bir pasaport kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca birçok ülke gri pasaport ile girişte hangi maksatla gelindiğinin belgelenmesini isteyebilmektedir.

Milli Sporculara da müsabaka ve özel durumlar için gri pasaport verilebilmektedir. Bu durumlar milli vazifesi olan müsabakaya katılma veya müsabaka hazırlığı olarak değerlendirilebilen geniş bir alandır ama değerlendirme Federasyonlar ve TC Gençlik Spor bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki örnekler Hizmet pasaportuna başvuru yapabileceğiniz ve yapamayacağınız örneklerdir, kolaylıkla anlayabileceğiniz şekilde hangi durumda hizmet pasaportu alıp alamayacağınız çok belirgindir, zaten Federasyon veya Bakanlık size ilgili izini sağlamayacaktır.

Milli bir sporcu Avrupa Kayak Turnuvası için isviçreye 15 gün süre ile gitmek istediğinde Federasyon a başvurarak Gri pasaport alabilecektir. Bir dalış sporu ile meşgul kişi kış aylarındayken yazın gireceği milli müsabaka için hazırlık döneminde brezilyada antreman yapmak isterse ve federasyon uygun görürse antreman müsadesi için hizmet pasaportu almasını uygun görebilir. Bir Milli Hentbolcu hiçbir müsabaka veya turnuva gündemde yokken yalnızca milli sporcu olduğu için gri pasaport başvurusu yapamaz.

Yani burda işlem çok nettir milli sporcu müsabakaya katılmak veya antreman kampı sebebi ile yapacağı seyahat için gri hizmet pasaportu alabilir, çünki federasyon tarafından gerekçesi tescil edilecektir. Bunun dışındaki tüm seyahatler şahsi seyahatlerdir ve gri pasaport alamazlar.

Milli Sporcu Hizmet Gri Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlk önce federasyona dilekçe ile başvurarak yurtdışı seyahat gerekçesini ve süresini bildirerek izin istenir ve izin belgesi ile pasaport başvurusu yapılır. Özellikle ankarada yer alan federasyon merkez teşkilatları ve TC Gençlik Spor Bakanlığı üzerinden yürütülen süreçlerde genellikle takım sporcularının işlemcleri federasyon ve bakanlıklar koordinasyonunda yürütülmektedir. Sporcuların işlemleri federasyon ve bakanlık tarafından halledilerek pasaport düzenlenebilmektedir.

Fakat bireysel sporların büyük kısmında veya federasyon teşkilatının yaygın olmadığı mevzuatın bakanlıkça çok iyi bilinmediği spor türlerinde sporcunun kendi işlemlerini kendsinin halletmesi gerekebilmektedir. Bu durumda federasyonun izin ve onayı bildirir yazısı ile nüfüs müdürlükleri veya emniyet genel müdürlüğü üzerinden pasaport başvurusu yapılması gerekmektedir.

Aşağıda örneğini sunacağımız Milli Sporcular için Gri Hizmet Pasaportu Başvuru Dilekçe Örneği kendi federasyonunuz kendi branşınıza uygun biçimde düzenleyerek seyahat edilecek ülke seyahat başlangıç ve bitiş tarihini de yazarak düzenleyiniz. Örnekteki Bilgileri silerek kendiniz ve seyatiniz ile ilgili doğru bilgiler ile düzenleyiniz imzalayarak şahsen federasyonunuza müracat ediniz. Dilerseniz kopyala yapıştır yapaarak düzenleyebilir veya word pdf formatlarında indirerek dilekçenizi düzenleyebilirsiniz. Federasyon farklı bir ilde ise telefon ile bilgi alarak PTT yolu ile ulaştırınız. Federasyonlar bazı durumlarda müsabaka davet yazısı , onay belgesi isteyebilmektedir. Dilekçenizin ekinde göndermeniz gereken belgeleri hazırlayarak dilekçede belirterek dilekçenize eklemeyi unutmayınız.

Milli Sporcular için Gri Hizmet Pasaportu Başvuru Dilekçe Örneği
		Türkiye Cumhuriyeti ................................. Federasyonu Başkanlığı'na 

	
	
	İsim Soyisim : 

	TC Kimlik No : 

	Lisans Numarası :

	Branşı : 

	Bağlı Bulunduğu Klüp : 


	Milli Müsabaka ve Seyahat Hakkındaki Bilgiler : 

	Seyahat Edilecek Ülke : 

	Sehayat Tarihleri : 	Gidiş : ....../......./........... 	Dönüş : ....../......./...........
	
	Müsabaka Tanımı :

	Müsabaka Web Sitesi  :

	Müsabaka Yetkilisi :
	
	İletişim Bilgileri :		Federasyonunuza bağlı lisanslı Milli Sporcuyum. Yukarıda belirttiğim Milli müsabakalarım dolayısı ile yurtdışına yapacağım seyahat için Hizmet Gri Pasaport alma hakkına sahibim. Milli Spor Müsabakası seyahatimi ve Milli Sporculuğumu belirtir belgenin düzenlenmesi ve Hizmet Pasaportu alabilmem için gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

Ek:  
Tc Kimlik Fotokopisi
2 Adet Vesikalık Biyometrik Fotoğraf
Müsabaka Davet Yazısı


Klüp Temsilcisi :						Tarih : 

Kaşe İmza							İsim Soyisim 

								İmza	
Scroll to Top