Memur Emeklilikte Banka Tercihi Dilekçe Örneği

Memurlar kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlardır ve tamamı belirli yasalar ile belirlenen kurallara göre görevlerini yaparlar. Emeklilik hakları vardır ve bu haklar Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır. Emeklilik işlemleri esnasında emeklilik için yeter şartlar görevleri ve çalışma süreleri ile ilişkili olarak tanımlanmıştır.

Her memur aynı süre çalışarak emeklilik hakkı kazanmaz, yazı işleri ile meşgul olan bir devlet memuru ile maden sahasında maden işçisi olarak çalışan bir kişi aynı sürede emeklilik hakkı kazanmaz, aynı şekilde bir hastane müdürü olarak çalışan bir görevli aynı hastanedeki radyoloji teknisyeni ile aynı sürede emekli olmaz. Görevini yerine getirirken yaşadığı yıpranma yorgunluk ve çevre şartları da dikkate alınarak her memur iş tanımı için farklı bir emeklilik süresi tanımlanmış olabilir. Bu sebeple memurlar görevleri yani iş tanımlarına ve kademelerine ve çalışma günlerine göre mevzuatı kontrol ederek emeklilik haklarının kazanılma durumunu kontrol etmelidirler.

Emeklilik hakkı kazanmış memurlar Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne hitaben bir emeklilik başvuru dilekçesi hazırlayarak emeklilik taleplerini ileterek emeklilik işlemlerini başlatırlar. Bu aşamada sonra Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü çalışan dosyasındaki detaylara çalışma günlerine göre emeklilik hakkı bulunuyorsa emeklilik işlemlerini yapar ve kamu görevlileri emekli olurlar.

Branşlara göre değişmek ile beraber kadın memurlar 25 yıl göre süresi 4500 prim günü ve 58 yaşını aşma koşulu ile emekli olabilmektedir, 1999 öncesi girişli memurlarda şartlar değişiklik gösterebilmektedir. Erkek memurlarda ise 25 yıl görev süresi 4500 prim günü ve 60 yaş sınırı geçilmesi gibi koşullar vardır. Bu şartlar memurluğa girilen yıla , memurluk öncesi sigortalılık durumuna , prim gün sayısına , yıpranma katsayısına , memurun kademesine , eğitimine , branşına göre değerlendirilmektedir. Emeklilik Günü hakkında bilgiler için Emeklilik hakkı ile ilgili sayfalarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Memur Emeklilikte Banka Tercihi memurlara tanınan bir haktır, Maaşlarını kendi tercih ettikleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile emeklilik maaşı ödemesinde anlaşma yapmış bankalardan birini talep edebilirler. Bu tercih memura tanınmış bir haktır ve kişi bu hakkını kendine en kolay erişimi olan veya halihazırda çalıştığı bir bankadan yana kullanabilir.

Bankalar memur emekli maaşlarını kendi bankaları üzerinden alınması için bir rekabet içindedir, bunun sebebi memurların maaşlarını ihtiyaçları oranında parçalar halinde çekerek genellikle bir kısmını hayatın doğal akışı içerisinde hesaplarında bırakıyor olmaları ve banka için bu duran mevduatın avantaj sağlamasıdır. Ayrıca bankalar için memurlar güvenli müşterilerdir, emekli maaşları ömürleri boyunca yatan garanti bir ödemedir, bu sebeple emekli memurlar ile çalışmayı tüm devlet ve özel bankalar tercih ederler. Ayrıca emekli müşterilerine kredi kartı kredi bireysel emeklilik sigorta gibi ek hizmetler de sunabilirler ve bu hizmetleri de sunarken bankalar gelir elde ederler.

Bankaların yaklaşımı da dikkate alınarak emekli adayı memurlar kendilerine en avantajlı olan bankayı tercih etmelidirler, geçtiğimiz dönemde promosyon ödemesi başlığında belirli bir yıl boyunca emekli maaşı için bir banka ile sözleşme yapan emeklilere maddi faydalar da sunulmuştur ayrıca avantajlı faiz oranları ile mevduat bulundurma ve kredi kullanma şansları da tanınmaktadır. Bu sebeplerle emekli adayı memurlar emekli maaşları için banka tercihi yaparken kendilerine en yakın mesafede en kolay ulaşabildikleri en az kalabalık ile karşılaştıkları ve işlemlerini rahat yaptırdıkları , en avantajlı teklifleri aldıkları banka ile çalışmayı tercih etmelidirler. Bu sebeple bankaların web siteleri , çağrı merkezleri ve şubeleri aracılığı ile bilgiler alarak banka tercihi yapmanız önemlidir.

Memur Emeklilikte Banka Tercihi işlemi yapmak için emeklilik başvurusundan sonra emeklilik işlemleriniz tamamlanmadan ve maaş bağlanmadan önce tercihen en çok 30 gün içerisinde banka tercihinizi Memur Emeklilikte Banka Tercihi Dilekçesi vererek kuruma bildirmeniz gerekmektedir. Bu sayede emeklilik işleminiz yapıldığında varsa ikramiyeniz ve maaş ödemeniz bu bankaya yapılabilecektir.

Memur Emeklilikte Banka Tercihinizi aşağıda bilgilerinize sunmuş olduğumuz Memur Emeklilikte Banka Tercihi Dilekçe Örneği ni dikkate alarak kendi kişisel bilgileriniz ve banka tercihinizi belirterek yapmanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Müdürlüğü tercih ettiğiniz bankaya ödeme tanımlayacaktır ve emekli maaşını belirttiğiniz banka ve şubesine ödenerek kullanımınıza sunulacaktır. Banka tercihinizi yaparken bankanın SGK emekli maaşı ödeme anlaşmasına sahip olduğundan emin olarak başvurunuzu yapınız , bu makaleyi kaleme aldığımızda tüm kamu bankalarının anlaşması var olmak ile beraber katılım bankaları ve özel bankaların bir kısmının anlaşması bulmamaktadır. Dilekçe Örneği aşağıda bulunmaktadır ilgili metni kopyalayarak bilgisayarınızda düzenleyebilir veya hemen altında sunmuş olduğumuz word yada pdf formatında bilgisayarınıza indirerek düzenleyebilirsiniz. Bilgilerin şahsi bilgileriniz olmasına banka ünvanına şube kodu ve şube adına dikkat ediniz.

Memur Emeklilikte Banka Tercihi Dilekçe Örneği
		SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
		EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
		KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞINA


	
	5510 nolu kanunun 4/1-c maddesi kapsamında sigortalı olarak görev yapmakta olan kamu görevlisiyim. İlgili kanun ve mevzuatlarda öngörülen emeklilik yeterlilik şartlarını taşımam sebebi ile kurumunuza emeklilik talebinde bulunmuş durumdayım.

	Bu kapsamda adıma yapılacak ikramiye ödemesi ve bağlanacak emekli maaşının ödenmesi için banka tercihi yapma hakkımı yapmak için bu dilekçeyi sunmam gereği hasıl olmuştur. Tarafıma yapılacak bütün ödemelerin aşağıda bilgilerini sunmuş olduğum banka ve şubesi aracılığı ile yapabilmem için gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.


İsim Soyisim : 
(İSMİNİZİ VE SOYİSMİNİZİ YAZINIZ)

Tc Kimlik No :
(TC KİMLİK NUMARANIZI YAZINIZ)

Talep Edilen Banka Ünvanı : 
(TERCİH EDİLEN BANKA ÜNVANI ÖRNEĞİN TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI  T.A.O , TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. VB GİBİ)

Talep Edilen Şube Kodu ve Ünvanı : 
(İLGİLİ BANKANIN ŞUBESİNİN SAYISAL KODUNU VE ŞUBE ADINI YAZINIR. ÖRNEĞİN 09999 – ÇANKAYA ANKARA ŞUBESİ , 08888 FENERYOLU ŞUBESİ    VB GİBİ)


							Tarih : 

							İsim Soyisim : 

							İmza :

Emeklilik konusunda bilgilere ulaşabilmeniz için aşağıdaki erişim linkleri sizlere sunulmuştur, açılan sayfalardan bilgi edinmeniz mümkündür. Açıklamaları linkler öncesinde yazılmış durumdadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Web Sitesi http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/merkez-teskilati/ana_hizmet_birimleri/emeklilik_hizmetleri_genel_mudurlugu

TC Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi 5510 nolu kanun metni pdf formatlı https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5510.pdf

5510 nolu kanunun Resmi Gazete Yayını https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/06/20060616-1.htm

Scroll to Top