Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi Kredi Kartınızın Temassız ödeme özelliğinin kapatılması için bankaya sunmanız gereken dilekçedir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi kredi kartınız ile temassız ödeme yapmak istemediğinizde bu özelliğin kapatılması için verilir, bu özelliği kullanmaya devam etmek istiyorsanız dilekçe vermenize gerek yoktur.

Eğer temassız ödeme özelliği kapalı ise yine bir dilekçe vererek temassız ödemenin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Temassız ödeme nedir ?

Temassız ödeme kredi kartlarının manyetik bilgi taşıyıcılar ile donatılması sonucunda manyetik okuyucu / NFC teknolojili kredi kartı tahsilat cihazları ile herhangi bir temas ve şifre girme işlemi olmaksızın okunabilmesi ve güvenli para tahsilatı yapılabilmesi için geliştirilmiş bir bankacılık teknolojisidir.

Temassız ödeme teknolojisi ile kredi kartı bilgilerinin manyetik alan üzerinden şifrelenmiş biçimde aktarılabilmesi ile kredi kartının cihaza takılması bankacılık sistemine bağlanması ve şifre kontrolü yapması bir kısa adıma indirilmiştir ve kredi kartı tahsilat cihazına yaklaştığı anda bu bilgiler cihaz tarfından karttan okunur ve banka sistemine ilgili bakiyenin borçlandırılması için başvuru yapılır, kredi kartının temassız ödeme özelliği aktif ve limiti müsaitse kredi kartı borçlandırılır ve bilgi ekrana gelir. Toplam süreç birkaç sn kadar sürer.

Temassız Ödeme Kapatılabilirmi ?

Temassız ödeme tercihli bir özelliktir ve tüm bankalarda temassız ödemenin kapatılması mümkündür, temassız ödeme kapatıldığında kredi kartının güncellenmesi için banka atm cihazlarına takılması gerekli olabilmektedir.

Temassız ödeme banka tarafından kapatılabilir, banka genel müdürlüğü ile yazışma , şube ile yazışma , çağrı merkezi veya internet bankacılığı yada mobil bankacılık üzerinden bu özelliğin kapatılıp açılması mümkündür.

Temassız Ödeme limiti nedir ?

Temassız ödeme limiti temassız olarak günlük , aylık veya tek bir işlemde kullanılabilecek harcama limitidir. Bu limit kart sahibinin güvenliği için tanımlanmaktadır ve BDDK tarafından belirlenen üst sınırları vardır.

Ayrıca bankalar da kendi hizmetleri arasında belirli bir sınırlamalar da uygulayabilmektedir, bu sınırlamalar yine belirttiğimiz gibi işlem başı, günlük veya aylık olarak tanımlanabilmektedir. Bankanın uyguladığı sınır genel bankacılık sistemi sınırlarının üstünde olamaz, altında olabilir.

Kullanıcılar yani kredi kartı sahipleri de temassız ödeme özelliğini kapatabildikleri gibi limitleri de sınırlayabilmetkedir , örneğin bir kişi günlük toplam, işlem başı veya aylık sınırlama koyarak kendi güvenlik önlemini ayarlayabilir.

Bu limit sınırlama özelliği ve biçimi bankalar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Müşterisi olduğunuz bankanın tanımlamalarına göre hareket ediniz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi nasıl yazılır ?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi müşterisi olunan bankanın genel müdürlüğü makamına veya dilekçe ile müracat edilecek şube müdürlüğü makamına hitaben yazılır.

Dilekçe konusu olarak kredi kartımın temassız ödeme özelliğinin kapatılma istemimin sunulmasından ibarettir biçiminde yazılabilir.

Serbest metin kısmında ise öncelikle müşteri bilgilerinizi izah etmeniz, sonra kredi kartı bilgilerinizi sunmanız , gerekçesi ile beraber kapatma talebinizi sunmanız yeterlidir.

Tüm dilekçeler gibi bu dilekçe de boş temiz çizgizsiz bir a4 kağıda herhangi bir kalıcı mürekkep ile yazılabilir, el yazısı ile yazılması da mümkündür.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma Dilekçesi

Aşağıdaki dilekçeyi kendi kişisel bilgileriniz ve kart bilgilerinizi kullanarak düzenlerken , banka ve şube bilgilerini de yazdıktan sonra şahsen ilgili şube müşteri hizmetlerine teslim ettikten sonra yoğunluğa göre birkaç dakika ile birkaç gün içerisinde kredi kartınızdaki temassız ödeme özelliği kapatılacaktır.

Bazı bankalarda ATM den de bu işlemi yapma imkanınız olduğunu hatırlatırız.

Temassız ödeme özelliği kapatıldıktan sonra bazı bankalarda ATM de şifre yükleme gibi bir işlem yapılması gerkebilmektedir.		..................................... Bankası 
		............................ Şube MüdürlüğüneDilekçe Konusu : Kredi kartımın temassız ödeme özelliğinin kapatılması istemimin sunulmasından ibarettir.
	Bankanızın ............................ numaralı müşterisiyim. Kullanmakta olduğum ...........-..........- ..........-.......... nolu kredi kartım temassız ödeme özelliğine sahiptir.

	Kişisel sebepler ve güvenli bulmamam sebebi ile kredi kartımda temassız ödeme özelliği olmasını istememekteyim, normal kredi kartı olarak kullanmayı ve şifre ile işlem yapabilmeyi daha güvenli bulmaktayım. Kredi kartımda temassız ödeme özelliğinin kapatılmasını istmekteyim.

	Yukarıda numarasını arz etmiş olduğum kredi kartımdaki temassiz ödeme özelliğinin kapatılması için gereğini saygılarım ile arz ederim.


TC Kimlik No : 
İsim Soyisim :
Müşteri Numarası : 
İkamet Adresi  :
Telefon : 
Eposta Adresi : 							Tarih: 
							İsim Soyisim :
							İmza : 

Aynı şekilde temassız ödeme kapatma ve açma işlemini telefon bankacılığı , internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarından da yapma şansınzı vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Bankcılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Kurumsal Web Sayfası Adresi : https://www.bddk.org.tr/

Türkiye Cumhuriyeti Bankalar Birliği Kurumsal WebSayfası Adresi : https://www.tbb.org.tr/tr

Scroll to Top