Kanalizasyon Şikayeti Dilekçe Örneği

Kanalizasyon Şikayeti

Kanalizasyon şikayetleri yaşadığınız şehrin ilgili genel müdürlüğe veya belediyeye yapılmalıdır. Örneğin Ankara’da su ve kanalizasyon işlerinde sorumlu genel müdürlüğün adı ASKİ iken, İzmir’ in İZSU, İstanbul’un ise İSKİ’dir. Bu müdürlüklerden bazıları online olarak arıza veya talep kaydı almaktadır. Diğerleri ise sorununuzun açıkça belirtildiği bir dilekçe ile arıza ve talep kayıtlarına yanıt vermektedirler.

Kanalizasyon Şikayeti Nereye Yapılır?

Kanalizasyondan yayılan kötü koku veya yapısal olabilecek herhangi bir şikayetinizi, ilgili belediyeye iletebileceğiniz gibi bulunduğunuz şehrin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne yapabilirsiniz.

Kanalizasyon Şikayeti Nasıl Yapılır?

Aşağıda, online bir şekilde başvuru yapabileceğiniz bazı büyük şehirlerin su işlerinden sorumlu müdürlüklerinin internet sayfasını ve online başvuru kabul etmeyen müdürlükler için yazılması gereken örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.

Su ve Kanalizasyon Dairesi İletişim Bilgileri ve Şikayet Hattı

Yukarıda listelenenler dışında bir şehirde yaşıyorsanız siz de internetten yaşadığınız bölgenin Su ve Kanalizasyon Dairesi online şikayet hattına ulaşabilirsiniz. Öte yandan şikayetleriniz, taleplerinizi vs. e-Devlet üzerinden de iletebilirsiniz. İzmir, Ankara ve İstanbul’daki kurumların e-Devlet sayfalarına aşağıdaki bağlantılar üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde diğer şehirlerde bulunan ilgili kurumun e-Devlet internet sayfasına arama motoru üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

Tabii, unutulmamalıdır ki tüm şehirler için e-Devlet üzerinden şikayet/talep iletilmemekte ancak tüm şehirlerde su kesintisi gibi arıza kayıtlarını sorgulamak mümkün.

Kanalizasyon Sorunu Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kanalizasyon şikayet dilekçesine, ilgili Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne hitap ederek başlamalısınız. Akabinde kısa dilekçe konusu belirtilmeli ve dilekçenin ana metninde yaşanılan sorun açıkça yazılmalıdır. En sonda da tarih, ad soyad ve adres gibi detaylar eklenerek dilekçe hazır hale getirilmelidir.

Not: Kanalizasyon şikayeti gibi durumlarda kimi belediyeler için dilekçe yazmaya gerek yoktur. Şikayet duyduğunuz kanalizasyon sisteminin bağlı olduğu belediyeye telefon üzerinden de şikayetinizi iletebilir ve gerekli yardımı alabilirsiniz. Belediyelerin telefon numaralarına arama motoru üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

Kanalizasyon Şikayeti Dilekçe Örneği
           ....... GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
        SU VE KANALİZASYON İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE


Konu: Kanalizasyon sistemindeki soruna ilişkin şikayetimin sunulmasından ibarettir.

    ....... ili, ....... ilçesi, ....... Cad/Sok. adresinde ikamet etmekteyim. Sokağımızdan geçen kanalizasyon şebekesinin pek çok kez taşması sonucu ilgili birimlere başvurma kararı aldık. Söz konusu taşmalar sonucu çevreye yayılan koku katlanılamaz duruma gelmiştir. Kanalizasyon sistemindeki sorunun kalıcı çözümü için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyorum.
    Bu hususta bilgi ve gereğini saygılarımla arz ederim. 


                           .../.../....
                             Ad Soyad
                               İmza

Tel No :
T.C. No:
Adres :
Scroll to Top