İş Başvuru Formu

İş Başvuru Formu işverenlerin iş başvurusu yapacak adaylar hakkında temel gerekli bilgileri almak için doldurdukları formlar olarak düzenlenmektedir. Bu formlar belirli bir şablon olarak hazırlanırlar ve bu formlar iş başvurusu yapacak adaylar tarafından doldurulur. Bu sayede başvuru sahiplerinin iş ile alakalı bilgileri yazılı olarak da alınmış olur.

İş Başvuru Formları tüm şirketlerde bulunmaz fakat çalışan sayısı 20 ve üstü olan işletmelerde veya fabrikalarda yada personel sayısı yüksek olan işletmelerde personellerin işe giriş çıkış işlemleri , SGK işlemleri ve özlük işleri gibi konularda sürekli bilgi talep edilmemesi açısından iş başvuru formları son derece yeterlidir.

Birçok işletme kurumsal yapısını ve işleyişini düzenli tutabilmek için iş başvuru formları, işe giriş formu , izin başvuru formu gibi belgeleri hazırlar ve bu belgeler o işlem ile alakalı tüm bilgi ve talepleri karşılar şekildedir, bu sayede iş ile alakalı prosedürler standartlarşmış ve işlemler belirlenmiş ve tüm bilgiler bu formlar aracılığı ile yapılabilir hale gelmiş olur.

İş Başvuru Formu Nedir ?

İş Başvuru formları şirketlerin iş başvurusu yapan adayların kendileri hakkındaki bilgileri sağlamaları için düzenledikleri formlardır, işveren tarafından sorular veya başlıklar olarak hazırlanan bu formdaki alanları çalışan kendi şahsi bilgileri ile doldurur ve işverene kendisi hakkında gerekli bilgileri sunar.

İş Başvuru Formları Hangi Bilgileri İçerir?

Genel olarak iş başvuru formları kişisel bilgileri , eş çocuk aile bilgileri , ikamet adresi , iletişim bilgileri, eğitim ve mezuniyet bilgileri , mesleki yeterlilik ve ustalık belgeleri , sertifikalar , uzmanlıklar , referanslar , yetenekler ve belgeler , iş geçmişi , sağlık durumları gibi başlıklarda çalışandan bilgi almak maksadı ile hazırlanırlar.

İş Başvuru formu nasıl hazırlanır ?

İş başvuru formları şirketin yönetimi , üst düzey yöneticileri , birim yöneticileri ve insan kaynakalarının ortak görüşü ile yukarıda belirttiğimiz başlıklardaki bilgileri alabilecek şekilde hazırlanır.

Genel olarak işletmenin iş başvurusunu hangi yöntem ile aldığına bağlı olarak formların şekli ve gerektirdiği bilgiler değişiklik göstermektedir. Örneğin iş başvurusunu internet üzerinden cv göndererek alan işletmeler tekrar cv de bulunan bilgileri form olarak talep ederse çalışan adayları makul bulmazlar, hali hazırda yazılı olarak sundukları bilgileri bir kez daha elle yazmak çok makul da değildir.

Genel olarak iş başvurusunu şahsen başvuru biçiminde alan şirketler veya ilk insan kaynakları görüşmesinde genel bir başvuru şablonu olması için standart formlar kullanan şirketler başvuru formlarını yoğun olarak kullanırlar.

Genel olarak tek seçim , çok seçim ve yazılı yanıtlar biçiminde sorular biçiminde oluşturulan formlarda serbest yazı alanları da bulunmaktadır, bu alanlar makul mantıklı bir yapıda hazırlanarak adayın el yazısı ile düzenlemesi beklenmektedir.

Genel sıralama olarak kişisel bilgiler ve sağlık durumu, eğitim deneyim yetenek mesleki bilgiler ilk olarak sorulurken diğer bilgiler de bundan daha sonraki kısımlarda yer alabilmektedir.

İş Başvuru formları hazırlanırken ve doldurulurken ve işlenirken nelere dikkat edilmelidir.

Başvuru formu yalnızca işe başvuru için gerekli bilgileri talep etmelidir ve gerekli olmayacak kişisel veri kapsamında özel bilgiler çok fazla talep edilmemelidir, Sağlanacak birçok bilgi kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında gizlilik şartları gerektirecek kapsamda olduğundan işletmenin bu bilgilerin korunması , işlenmesi ve kullanılması hakkında sorumlulukların bilincinde haraket edilmelidir. Hiçbir bilgi hiçbir koşulda kamu kurumları hariç hiçkimse ile paylaşılmamalıdır.

İş başvurusu yapan kişilerin de dürüstlük ile doğru bilgiler sağlama zorunluluğu bulunduğu unutulmamalıdır, iş başvuru formunda gerçek dışı ve yanıltıcı bilgiler sunan adaylar işe kabul edilseler dahi işe girişte gerçek dışı beyan vermiş olmalarının herhangi bir zaman veya durum farkedildiğinde iş akitlerinin tazminatsız sonlandırılabileceğini unutmamalıdırlar.

İş Başvuru Formu

................ ANONİM ŞİRKETİ İŞ BAŞVURU FORMU               TARİH : 

KİŞİSEL BİLGİLER (Lütfen kişisel bilgilerinizi , adres ve iletişim bilgilerinizi yazınız.)

İSİM SOYİSİM : 
CEP TELEFONU :
DOĞUM TARİHİ : 
EPOSTA :
DOĞUM YERİ :
İKAMET ADRESİ : 
MEDENİ HALİ :

ÇOCUK SAYISI : 

ASKERLİK DURUMU : 

SİGARA KULLANIMI : 
İŞE BAŞLAYABİLECEĞİNİZ TARİH :


EĞİTİM BİLGİLERİ (Lütfen mezun olduğunuz eğitim kurumunu ve bölümü yazınız.)

LİSANSÜSTÜ :

LİSANS :

LİSE :

İLKOKUL ORTAOKUL : USTALIK KALFALIK , MESLEKİ YETERLİLİLİK , SÜRÜCÜ , DİĞER BELGELER: 
(Lütfen MEB ve MYK tarafından sunulan belgelerinizi geçerlilik süresini ve alıdığınız yılı yazınız.)

USTA ÖĞRETİCİ : 

USTALIK BELGESİ :

KALFALIK BELGESİ : 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ : 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ :

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ :SÜRÜCÜ BELGESİ TÜRÜ / YILI:

AKTİF ARAÇ KULLANIMI :

FORKLİFT İŞ MAKİNASI :

PSİKOTEKNİK :

SRC TÜRÜ / YILI :

DİĞER SÜRÜCÜ BELGE / YILI : 

DİĞER BELGE / YILI : 

DİĞER BELGE / YILI : 

ÇALIŞMA GEÇMİŞİ: (Lütfen en son üç çalışmanız hakkında gerekli bilgileri veriniz.)

ŞİRKET ÜNVANI

İŞE GİRİŞ / İŞTEN ÇIKIŞ / SÜRE

GÖREV TANIMI

GÖREV / SORUMLULUKLAR 
REFERANS


ŞİRKET ÜNVANI

İŞE GİRİŞ / İŞTEN ÇIKIŞ / SÜRE

GÖREV TANIMI

GÖREV / SORUMLULUKLAR 
REFERANS


ŞİRKET ÜNVANI

İŞE GİRİŞ / İŞTEN ÇIKIŞ / SÜRE

GÖREV TANIMI

GÖREV / SORUMLULUKLAR 
REFERANS


YABANCI DİL , BİLGİ TEKNOLOJİLERİ , DİĞER BELGELER 
( Lütfen Yabancı Dil Bilgi Seviyeniz ve Bilgisayar Bilginiz hakkında bilgi veriniz.)
(0 = Bilmiyorum , A1 A2 1 = Giriş Seviyesi , B1 B2 2 = Orta Seviye , C1 C2 3 = İleri Seviye ) 

İNGİLİZCE 

ALMANCA 

FRANSIZCA 

WİNDOWS 10 

INTERNET 

 WORD

 EXCEL

OUTLOOK 

POWERPOINT 


BELGE :

BELGE :

BELGE :

BELGE :

BELGE :

BELGE :

Türkiye İş Kurumu Kurumsal Web Sitesi: https://www.iskur.gov.tr/

Scroll to Top