Hasta Nakil Hizmeti Dilekçe Örneği

Hasta Nakil Hizmeti Nedir?

Yatağa bağımlı, yürüyemeyen hastalarımızın tedavisi için evden hastaneye, tedavisi tamamlanan hastaların, hastaneden eve nakillerini sağlanmaktadır. Hastaneden hastaneye değişse de genellikle evden hastaneye nakil randevuları, 5 iş günü öncesinden oluşturulmaya başlanmaktadır. Hastaneden eve nakil isteyen hastaların (taburcu olan), hastanedeki resmi çıkış işlemleri tamamlandıktan sonra kayıtları alınmaktadır.

Hasta Nakil Ambulansı

Ambulans nakil hizmetleri, sağlık kuruluşlarına tedaviye gidecek veya hastaneden taburcu olup evine gitmek isteyen ve binek araçla gitme imkanı olmayan hastaların, gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayan nakil hizmetidir. Tedavisi bitmiş ve taburcu olmuş hastaların sağlık durumuna göre nakil aracı içinde, acil tıp teknisyeni, ambulans şoföründen oluşan sağlık çalışanları ile hastanın sağlık durumundaki ciddiyete göre ambulans içerisinde doktorunda bulunduğu 3 kişilik sağlı ekibi ile hastanın evine veyahut hastaneye ulaşması sağlanır.

Hasta Nakilleri Nereden Nereye Yapılabilir?

1. Evden Eve Hasta Nakli:

Tedavi süreci devam eden, fakat tedavisini evde gören ve rutin kontroller için hastaneye gitmesi gereken ve binek araçla gitme imkanı olmayan hastalar içindir. Hasta, görevli ambulans ve görevli sağlık çalışanları eşliğinde evinden alınır ve hastaneye götürülür. Hastanede gerekli tedavi ve kontrolleri gerçekleştirilen hastanın tedavisi bittikten sonra ambulans eşliğinde sağ salim evine bırakılması sağlanır.

2. Evden Hastaneye Hasta Nakli:

Randevulu doktor muayenesi, laboratuvar sonuçları, rapor, diyaliz, tomografi ve MR çekimi gibi acil olmayan tıbbi ihtiyaçlar için hastaların, ambulans ve sağlık çalışanları eşliğinde evinden alınıp gitmek istedikleri sağlık kuruluşlarına gitmelerini sağlayan hizmettir.

3. Hastaneden Eve Hasta Nakli:

Tedavi amacıyla gittiği hastaneden binek araç imkanı ile evine ulaşım sağlayamayan hastaların, ambulans ve sağlık çalışanları eşliğinde, tedavi gördüğü hastaneden evine ulaşmalarını sağlayan ambulans hizmetidir.

4. Hastaneden Huzur Evine Nakil:

Sağlık kuruluşunda tedavisi bitmiş ve gideceği yere gitme olanağı olmayan yaşlı hastaların, ambulans ve sağlık çalışanları eşliğinde, gittikleri sağlık kuruluşlarından alınıp, gitmek istedikleri ve yaşadıkları huzur evi veya bakım evine gitmelerini sağlayan hizmettir.

5. Hastaneler Arası Nakil Hizmeti:

Hastalık durumundan ötürü tedavi için gittiği hastaneden başka bir sağlık kuruluşuna gitmesi gereken hastanın, ambulans ve sağlık çalışanları eşliğinde, bulunduğu sağlık kuruluşundan gitmesi gereken sağlık kuruluşuna ulaşımını sağlayan ambulans hizmetidir.

6. Hastaneler Arası Yoğun Bakım Hasta Nakli:

Hastalığından ötürü tedavi için başvurduğu hastanenin yoğun bakımında tedavi gören hastanın, kendi isteği veya doktor isteği ile tedavi amaçlı başka bir hastanenin yoğun bakım hizmetinden yararlanmak için diğer sağlık kuruluşuna gitmesini sağlayan, ambulans ve sağlık çalışanları eşliğinde hasta ulaşımını sağlayan hizmettir.

Not: Şehirlerarası uzun mesafelerde, hasta ve sağlık ekibinin can güvenliğini sağlayabilmek adına nakil aracının yanında ek personel görevlendirilir. Bunun dışındaki daha uzun, uçuş gerektiren mesafeler içinde, hastanın uçuşa uygun raporunu alarak, gitmesi gereken yere gerekli sağlık çalışanlarının da olması koşuluyla hava ambulansı ile temini sağlanır.

Hasta Nakil Hizmeti Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İlgili belediyenin Sağlık İşleri Daire Başkanlığına, hastanın ad soyadının belirtiltildiği ve dilekçeyi yazan kişinin kişisel bilgilerinin de yer aldığı bir dilekçe yazılmalıdır. İster el yazınızla ister indirip dolduracağınız dilekçeyi, Sağlık İşleri Başkanlığına teslim ediniz.

Hasta Nakil Hizmeti Dilekçe Örneği

       .......... BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
         Sağlık İşleri Daire Başkanlığına


   ................. isimli hastamızın yatalak olması ve sağlık hizmetlerine ulaşamaması nedeniyle hasta nakil hizmetinizden faydalanmak istiyoruz.
   Gereğini bilginize arz ederim.


                               Tarih
                             Ad Soyad
                               İmza

Adres     : 
T.C. Kimlik No:
Tel No    : 

Yararlanılan Kaynaklar:

Denizli Cerrah Hastanesi. Nakil Hizmeti Nedir? Ambulans Nakil Hizmetleri Nelerdir?.

Scroll to Top